Պաշտպանական բյուջեն 2021-ի պլանի համեմատ ավել է 11%-ով․ Փաշինյանը ներկայացրեց բյուջեի նախագիծը
2022 թվականին կանխատեսվում է 7% տնտեսական աճ: Այս մասին խորհրդարանի մշտական հանձնաժողովում 2022 թվականի պետական բյուջեի նախագծի քննարկմանը հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Ինչպես առիթ եմ ունեցել ասելու, 2022 թվականի բյուջեն հիմնված է երեք առաջնահերթությունների վրա` անվտանգության համակարգի բարեփոխում, ենթակառուցվածքների զարգացում, կրթության և գիտության արդիականացում: Պաշտպանական բյուջեն 2021-ի պլանի համեմատ ավել է 11%-ով` կազմելով ավելի քան 345 միլիարդ դրամ: Մենք հետևողականորեն շարժվելու ենք Հայաստանում պրոֆեսիոնալ բանակ ստեղծելու ճանապարհով, բայց դա անելու ենք սահուն, մտածված քայլերով՝ բարելավելով սպայի ու սպայական ծառայության կերպարը»,- ընդծեց Փաշինյանը:
Վարչապետի խոսքով` անվտանգային նոր միջավայրում երկրի սահմանների պաշտպանությունը շարունակում է մնալ կարևոր առաջնահերթություն: Կառավարությունը խնդիր է դրել յուրաքանչյուր տարվա հետ այդ գործառույթն ավելի ու ավելի շատ իրականացնել սահմանապահ զորքերի միջոցով` հեռանկարում ունենալով միայն սահմանապահ զորքերի ծառայության իրականացում:
Փաշինյանի խոսքով` Հայաստանը զինված ուժերը զարգացնելու է ոչ թե ագրեսիայի, այլ ագրեսիայից պաշտպանվելու համար․ «Հայաստանը տարածքներ նվաճելու ցանկություն չունի»:
Նա անդրադարձավ նաև խաղաղ զարգացման դարաշրջան բացելու օրակարգի իրագործմանը:
«Տեսնում ենք մեր տարածաշրջանում թշնամանքի մթնոլորտի հաղթահարման, ԼՂ հակամարտության կարգավորման նպատակով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափով բանակցային գործընթացի վերականգնման, տարածաշրջանային, տնտեսական, տրասնպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման միջոցով: Պետք է ընդգծել, որ տարածաշրջանի տնտեսական և տրասնպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակումը կարող է որակապես փոխել Հայաստանի տնտեսության բովանդակությունը և կառուցվածքը»,- ասաց նա:
Ըստ Փաշինյանի` կառավարությունը նախատեսել է վերականգնել ու նորոգել 500 կմ ճանապարհ, նախագծել ու կառուցել տարբեր մեծության ջրամբարներ, որոնք պետք է էապես բարձրացնեն ոռոգման ջրի մատակարարման ծավալը և որակը:
«2022 թվականի բյուջեում մենք ձգտել ենք զգուշորեն բալանսավորել կառավարության առաջնահերթությունները` միաժամանակ ապահովելով տարատեսակ ֆիսկալ ռիսկերի կառավարելիությունը: Սահմանում ենք մեր ռազմավարական նպատակները և նրանց իրականացման առաջնահերթություններն այնպես, որ նրանցից յուրաքանչյուրի իրականցումը հիմքեր ստեղծի մյուսների արդյունավետ իրականացման համար: Մենք վստահ ենք, որ կառավարության ծրագիրը ունենալու է հաջող իրագործում` ապահովելու ՀՀ քաղաքացիների անվտանգությունը, բարեկեցությունը և արժանապատիվ կյանքը»,- ասաց նա:
Նշենք, որ 2022 թ․ պետական բյուջեի նախագծով՝ եկամուտները ծրագրվել են 1 տրիլիոն 946․2 մլրդ դրամ, ծախսերը` 2 տրիլիոն 189․2 մլրդ դրամ, իսկ դեֆիցիտը ծրագրվել է 243 մլրդ դրամ:

Оборонный бюджет 2022 года увеличится на 11%․ Никол Пашинян
В 2022 году прогнозируется экономический рост на 7%, заявил во время обсуждения проекта госбюджета будущего года в постоянной парламентской комиссии премьер-министр Никол Пашинян.
Бюджет 2022 года основан на трех приоритетах: реформирование системы безопасности, развитие инфраструктур, модернизация образования и науки.
“По сравнению с планом 2021 года оборонный бюджет больше на 11% и составляет свыше 345 млрд драмов. Мы последовательно движемся к созданию в Армении профессиональной армии, но сделаем это плавными, продуманными шагами”,- подчеркнул Пашинян.
По словам премьера, в новой среде безопасности важным приоритетом продолжает оставаться защита границ страны. Правительство поставило задачу в перспективе возложить эту функцию только на пограничные войска.
Армения будет развивать свои вооруженные силы с целью защиты от агрессии, поскольку не имеет желания “завоевывать территории”, отметил Пашинян.
Касаясь выполнения повестки мирного развития, глава правительства сказал: “Мы видим восстановление переговорного процесса в формате сопредседательства Минской группы ОБСЕ с целью преодоления в нашем регионе атмосферы вражды, урегулирования нагорно-карабахского конфликта”. Премьер также заявил, что разблокирование экономических и транспортных инфраструктур может качественно изменить содержание и структуру экономики Армении. Кроме того, правительство предусматривает восстановить и отремонтировать 500 км дорог, построить водохранилища, что позволит повысить объем и качество оросительной воды.
“Мы уверены, что программа правительства будет успешно реализована, обеспечит безопасность, благосостояние и достойную жизнь граждан РА”,- подчеркнул Никол Пашинян.
Отметим, что проектом госбюджета 2022 г. доходы планируются в размере 1 трлн 946․2 млрд, расходы - 2 трлн 189․2 млрд, дефицит – 243 млрд драмов.