Ալեն Սիմոնյանը հանդիպել է Կիպրոսի արտաքին գործերի նախարար Նիկոս Խրիստոդուլիդեսին
Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը հոկտեմբերի 25-ին Նիկոսիայում հանդիպել է Կիպրոսի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Նիկոս Խրիստոդուլիդեսին:
Ըստ ԱԺ աշխատակազմի մամուլի հաղորդագրության՝ խորհրդարանի խոսնակը բարձր է գնահատել երկկողմ եւ բազմակողմ ձեւաչափով երկու երկրների արդյունավետ համագործակցությունը: Նա մեծապես կարեւորել է Կիպրոս-Հայաստան-Հունաստան խորհրդարանական համագործակցության ձեւաչափի շուտափույթ մեկնարկը՝ հատկապես 44-օրյա պատերազմից հետո ստեղծված իրավիճակում: Այս համատեքստում մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային անվտանգության եւ կայունության հարցերի շուրջ:
Կողմերն անդրադարձել են Կիպրոսի հիմնահարցին: ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ Հայաստանը միջազգային կազմակերպություններում շարունակելու է աջակցել Կիպրոսին եւ կողմ է բանակցությունների ճանապարհով խնդրի խաղաղ կարգավորմանը` հիմք ընդունելով ՄԱԿ-ի բանաձեւերի սկզբունքները: Երկուստեք արձանագրվել է անել առավելագույնը համագործակցությունն ու բարեկամությունն առավել ամրապնդելու ուղղությամբ: Կիպրոսի արտաքին գործերի նախարարն առանձնահատուկ ընդգծել է հայ համայնքի անգնահատելի դերակատարությունը Կիպրոսի հասարակական եւ քաղաքական կյանքում:
Անդրադարձ է կատարվել նաեւ Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերությունների զարգացման համատեքստում ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի հնարավորությունների լիարժեք օգտագործմանը:
Զրուցակիցները քննարկել են կիպրական կողմի ներդրումային հնարավորությունները` կարեւորելով Կիպրոսի հետ տնտեսական եւ զբոսաշրջային համագործակցությունը:

A delegation led by Armenian National Assembly Speaker Alen Simonyan today, in Nicosia, met with the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Cyprus Nikos Christodoulides and both sides stressed the need to reach a peaceful settlement of the Cyprus issue.
The Turkish Army invaded the island in 1974 after Greece’s military junta carried out a coup in Cyprus to unite the island with Greece. One-third of the island remains occupied by Turkish forces. Turkey is the only country that recognizes the self-proclaimed Turkish Republic of Northern Cyprus (TRNC)
Simonyan, according to a statement released by his office, said the soon expected launch of the Cyprus-Armenia-Greece parliamentary cooperation format, especially in the situation created after the 2020 Karabakh war, is very important.
In this context, views were exchanged on regional security issues.
The two agreed to do their utmost to further strengthen cooperation and friendship between the two countries.
Christodoulides emphasized the invaluable role of the Armenian community in the public and political life of Cyprus.