ԱԺ-ն քննարկում է ամանորյա տոնական օրերը կրճատելու նախագիծը
Խորհրդարանի հերթական նիստը մեկնարկեց ծափողջույններով: Առաջին անգամ նիստերի դահլիճ էր եկել Սիսիանի նախկին համայնքապետ Արթուր Սարգսյանը, որը կալանավորված էր, սակայն օրեր առաջ Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Գնել Գասպարյանի նախագահությամբ, բավարարել է պաշտպանների միջնորդությունը և 20 մլն դրամ գրավի դիմաց ազատ արձակել վերջինիս։
Ընդդիմությունը նրան դիմավորեց ծափահարություններով, ինչից հետո տեղի ունեցավ նրա երդման արարողությունը:
Ապա առաջին ընթերցմամբ քննարկվեց «Տոների և հիշատակի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու կառավարության ներկայացրած նախագիծը, որով առաջարկվում է կրճատել ամանորյա հանգստյան օրերի քանակը: Այն ներկայացրեց Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը: Փոփոխություններով առաջարկվում է հունվարի 2-ը, 3-ը, 4-ը, 5-ը և 7-ը ոչ աշխատանքային օրերի ցանկից հանել:
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Նազարյանն ասաց, որ այս նախագծի հանրային քննարկման ներկայացումից հետո իրեն շատերն են մոտեցել և խնդրել բարձրաձայնել, թե ում մտքով է անցել նման նախագիծ ներկայացնել:
«Ում մտքով է անցել, որ տոնը կարելի է խլել մարդկանցից: Դուք նկատել եք, որ մեր ժողովուրդը չափից ավելի է աշխատում, կիրակի օրերին շինհրապարակներում են աշխատում, տոն օրերին խանութներում, մոլերում են աշխատում: Մեր ժողովուրդը հանգիստ որպես էդպիսին չունի, եթե համեմատենք եվրոպական երկրների հետ, էնտեղ տարին երկու անգամ հանգստանում են, մեր մոտ ամսի 31-ից 7-ն է առիթ ընտանիքով հավաքվելու»,-ասաց նա:
Նախարար Քերոբյանն արձագանքեց` իր մտքով է անցել նման նախագիծ ներկայացնել, ապա հիշեցրեց` նման նախագծով էր հանդես եկել նաև Կարեն Կարապետյանի կառավարությունը: Քերոբյանը նաև վստահեցրեց` բիզնես հանրություն կոնսենսուս ունի այս հարցի շուրջ, բոլորը կողմ են:
Գեղամ Նազարյանն արձագանքեց` նախագծի թաքնված նպատակը հունվարի յոթը մեռելոցը ոչ աշխատանքային դարձնելն է:
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Վիգեն Խաչատրյանն իր ելույթում նշեց, թե որևէ մեկից տոնը խլելու ցանկություն չկա: Նրա խոսքով` շատերը ամանորյա տոների համար վարկեր են վերցնում, սեղաններ գցում և մրցակցում միմյանց հետ: Ըստ նրա` այս նախագիծը կարող է նման արատավոր երևույթի դեմ պայքարել:
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արամ Վարդևանյանը համաձայնեց` իսկապես պետք է շատ աշխատել, ապա հավելեց` այնպես չէ, որ հայ ժողովուրդը աշխատասեր չէ, ու նախագիծն է նման ազդակ տալու:
«Այլ հարց է, որ պետական ու քաղաքական պաշտոնյաները պետք է շատ ու ավելի շատ աշխատեն»,-ասաց նա:
Վարդևանյանի կարծիքով` նախագծում պետք է անցումային դրույթ լինի, սկզբում պետք է այդ օրերին աշխատեն պետական պաշտոնյաները, ինչպես` վարչապետ, փոխվարչապետ, նախարար, պատգամավոր, և ոչ թե ամբողջ հայ հանրությունը:
Վարդևանյանն անդրադառնալով Կարեն Կարապետյանի կառավարության հեղինակած նման նախագծին՝ հիշեցրեց, որ այդ նախագծով առաջարկվում էր հունվարի երկուսը և յոթը լինեն ոչ աշխատանքային: Պատգամավորի խոսքով` առաջարկելու են այդ տեսքով նախագիծն ընդունել:

В армянском парламенте обсуждается вопрос сокращения новогодних праздников Сегодняшнее заседание Национального Собрания началось с аплодисментов оппозиционных
Сегодняшнее заседание Национального Собрания началось с аплодисментов оппозиционных депутатов в честь впервые явившегося в парламент бывшего главу Сисиана Артура Саргсяна. Последний находился под арестом и лишь несколько дней назад был освобожден под залог в 20 млн драмов.
Затем парламентарии приступили к обсуждению представленного правительством проекта поправок в законе “О праздниках и памятных датах”, которыми предлагается сократить количество новогодних праздничных дней. Проект представил министр экономики Ваан Керобян. Поправками предлагается оставить нерабочими 31 декабря, 1 и 7 января.
Депутат оппозиционной фракции “Айастан” Гегам Назарян сообщил, что после вынесения законопроекта на общественное обсуждение многие с недоумением спрашивали, кому пришла в голову мысль внести в закон подобное изменение.
“Кому пришла в голову мысль отнять у людей праздник? Вы замечали, что у нас люди чересчур много работают: по воскресеньям – на стройплощадках, в праздничные дни – в магазинах, торговых центрах. У нашего народа отдыха как такового нет. Сравните с европейскими странами – там отдыхают дважды в год, а у нас только с 31 декабря по 7 января появляется возможность собраться всей семьей”,- отметил Г.Назарян.
В ответ министр Керобян сообщил, что мысль пришла в голову ему, и напомнил: аналогичный законопроект представило также правительство Карена Карапетяна. Глава Минэкономики также сказал, что бизнес-сообщество поддерживает это предложение.
Член фракции “Гражданский договор” Виген Хачатрян в своем выступлении заверил, что никто не хочет отнимать у людей праздник. Однако этот проект, по его словам, позволит покончить с таким порочным явлением, как соперничество в вопросе обилия новогодних столов, из-за чего многие берут кредиты.
Другой депутат фракции “Айастан” Арам Вардеванян отметил, что законопроект должен иметь переходное положение: на начальном этапе в указанные дни должны работать высокопоставленные должностные лица – премьер, вице-премьер, министры, депутаты, а не все общество.