ԱԺ-ն չընդունեց Հայաստանի ու Ադրբեջանի շուրջ ստեղծված իրավիճակի հայտարարության տեքստը
Խորհդարանը հերթական նիստում մերժեց ընդդիմության հեղինակած հայտարարության տեքստը` Հայաստանի և Ադրբեջանի շուրջ ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ: Հիշեցնենք, որ երեկ խորհրդարանում դռնփակ նիստ էր հրավիրվել սահմանային իրավիճակի վերաբերյալ, որից հետո էլ ընդդիմությունը կազմել է հայտարարության տեքստը, որով խորհրդարանը դատապարտում էր Ադրեջանի ու Թուրքիայի կողմից ահաբեկչական խմբավորումների ու վարձկանների ներգրավմամբ սեպտեմբերի 27-ից սկսված զինված ագրեսիան, նաև պատերազմի դադարեցումից հետո գերեվարված անձանց նկատմամբ միջազգային իրավունքի խախտումներն ու պատերազմական հանցագործությունները:
Հայտարարության տեքստում անդրադարձ կար նաև 2021թ․ մայիսից ՀՀ սուվերեն տարածք ներխուժած ադրբեջանական ստորաբաժանումների հարցին, ինչպես նաև պնդում, թե ՀՀ-ն ներկայացնող որևէ պաշտոնյա, այդ թվում` գործադիրի ղեկավարը չի կարող ոչ բանավոր, ոչ գրավոր կերպով տալ որևէ համաձայնություն, ինչը կարող է ոտնձգություն առաջացնել Հայաստանի սուվերեն տարածքի նկատմամբ:
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանն ասաց, որ տեքստը ստացել են երեկ օրվա երկրորդ կեսին, հնարավորություն չեն ունեցել մասնակցել կազմման աշխատանքներին: Նրա խոսքով` տեքստում ներքաղաքական բովանդակություն ունեցող ձևակերպումներ կան, որոնց համամիտ չեն, ուստի չեն մասնացկի քվեարկությանը: Այսպիսով հայտարարության տեքստը 26 կողմ ձայնով չընդունվեց` չստանալով ընդունման համար անհրաժեշտ քվե:

Парламент отклонил заявление о ситуации вокруг Армении и Азербайджана
Парламент на сегодняшнем заседании отклонил представленное оппозицией заявление о ситуации вокруг Армении и Азербайджана. Как уже сообщалось, вчера в Национальном Собрании состоялось закрытое заседание по ситуации на границе. По завершении заседания оппозиция составила текст заявления, которым осуждалось вовлечение Азербайджаном и Турцией террористических группировок и наемников в развязанную 27 сентября вооруженную агрессию, а также нарушения международного права в отношении лиц, взятых в плен после прекращения войны, и военные преступления.
В заявлении также затрагивался вопрос вторжения азербайджанских подразделений на суверенную территорию Армении в мае 2021 года, подчеркивалось, что ни одно представляющее РА должностное лицо, в том числе глава исполнительной власти, не может ни в устной, ни в письменной форме дать согласие на что-либо, что вызовет посягательство в отношении суверенной территории Армении.
Руководитель фракции “Гражданский договор” Айк Конджорян заявил, что текст заявления они получили вчера во второй половине дня и не имели возможность принять участие в его составлении. Фракция, по словам Конджоряна, не согласна с содержащимися в заявлении некоторыми формулировками внутриполитического содержания, поэтому они не примут участия в голосовании. В результате документ, не набрав нужного количества голосов, был отклонен.