Փաշինյանն ընդդիմադիր խմբակցություններին հրավիրեց դռնփակ քննարկման
Ազգային ժողով-Կառավարություն հարցուպատասխանին «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը հետաքրքրվեց, թե երբ են վարչապետին զեկուցել, որ բավական մեծացել է պատերազմի հավանականությունը: Նա խնդրեց Նիկոլ Փաշինյանին նշել ոչ միայն ամսաթիվը, այլ՝ մոտավոր ժամերը, քանի որ դրանից, ըստ Աբրահամյանի, շատ դրվագներ է կախված։
«Էն որ պատերազմի շեմին ենք, կարծում եմ ՀՀ ղեկավարներին զեկուցվել է շատ պարբերաբար, օրինակ, 2011 թվականի Կազանյան փաստաթղթի չստորագրումից հետո: 2018 թվականին իմ` վարչապետ դառնալուց հետո նման զեկույցները եղել են պարբերաբար, որ տեղեկություններ կան, թե Ադրբեջանը նախապատրաստվում է պատերազմի»,- արձագանքեց Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետի խոսքով` գրեթե ամեն օր էլ տեղեկություն է եղել, թե պատերազմը հնարավոր է, սակայն տեղեկությունների ֆիլտրումից հետո համապատասխան գերատեսչությունները գնահատական են տալիս, թե այն ինչքանով է հնարավոր:
«Իմ հիշողության մեջ արձանագրված է, որ սեպտեմբերի 27-ից երկու օր առաջ ռադիոկլանում էր տեղի ունեցել, մի նախադասություն, որն էդ առումով վստահելի էր թվացել, բայց դրանից առաջ անընդհատ եղել են այդ տվյալները, որ պատերազմ է լինելու»,- նշեց նա։
Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձավ նաև ընդդիմության մեղադրանքներին` Արցախի սուբյեկտայնության նվազման վերաբերյալ: Նրա խոսքով` իր համար զարմանալի է, որ այդ հարցը բարձրացնում է «Հայաստան» խմբակցությունը:
«Դուք եք Արցախին բանակցային սեղանից դուրս թողել 1998 թվականին, և դա միջազգայնորեն արձանագրված փաստ է: Էդ որ ասում եք՝ Արցախի 72%-ը օկուպացված է, բա կներեք, այդ տարածքի 72%-ը, որ ձեր իշխանության օրոք բանակցային սակարկության առարկա էր, դրա մասին գիտեիք, ինչի՞ ձեն չէիք հանում»,- ասաց նա` դիմելով ընդդիմությանը:
Այս խոսքերից հետո ընդդիմադիր պատգամավորները տեղից խոսում էին` փորձելով հակադարձել Փաշինյանին:
«Ասում եք՝ պատերազմն ինչի չեք կանգնեցրել, բա չգիտե՞ք, որ կանգնեցնելու գինը էդ բոլոր տարածքները վերադարձնելու համաձայնություն տալն էր»,- ասաց Փաշինյանը:
Արմեն Ռուստամյանն իր տեղից ինչ-որ բան էր ասում, սակայն ձայնը լսելի չէր։ Փաշինյանը, պատասխանելով նրան, հայտնեց՝ «առաջիկայում փաստերը կբացահայտվեն»:
Պատգամավորների և Փաշինյանի բանավեճից հետո, ի վերջո, հանդիպման և քննարկման առաջարկ հնչեց: Փաշինյանն արձագանքեց` երբեք չի խուսափել խոսելուց:
«Երաշխավորում եմ, որ դռնփակ խոսակցության ժամանակ լրիվ ուրիշ խոսակցություն կգնա, ուրիշ տոներով, և ըստ էության, ընդունում եմ առաջարկը և երկու խմբակցություններին ամբողջ կազմով հրավիրում եմ հանդիպման»,- նշեց գործադիրի ղեկավարը։

Пашинян пригласил оппозиционные фракции на закрытое обсуждение
Во время проходившего сегодня в Национальном Собрании правительственного часа депутат фракции “Честь имею” Тигран Абрамян поинтересовался, когда премьер-министру доложили о возросшей угрозе войны.
“О том, что мы находимся на пороге войны, руководителям Армении докладывали регулярно. Например, в 2011 году, когда не был подписан Казанский документ. В 2018 году, после моего избрания премьер-министром, регулярно докладывали о том, что Азербайджан готовится к войне”,- сообщил Н.Пашинян.
По словам главы правительства, сведения о возможном начале войны поступали почти каждый день, однако после их фильтрации соответствующие ведомства оценивали степень вероятности этого.
Никол Пашинян коснулся также обвинений оппозиции в уменьшение степени субъектности Арцаха. Премьер выразил удивление тем, что этот вопрос поднимает фракция “Айастан”.
“Именно вы в 1998 году вывели Арцах из переговорного процесса, и этот факт зафиксирован в международных документах. Вы говорите об оккупации 72% Арцаха. Извините, но вы знали об этих 72% территории, которые при вашей власти были предметом торга во время переговоров. Почему вы молчали об этом?”- обратился Пашинян к оппозиции.
В ответ с места послышались реплики оппозиционных депутатов. “Вы спрашиваете, почему мы не остановили войну,- продолжил Пашинян. – А разве вы не знаете, что ценой ее остановки было согласие на возвращение всех этих территорий?”.
Армен Рустамян что-то прокричал с места. В ответ премьер сообщил, что “в ближайшее время будут раскрыты факты”.
В конце концов в ходе дебатов прозвучало предложение встретиться и обсудить эти вопросы. ”Я гарантирую, что во время встречи за закрытыми дверями состоится совсем другой разговор, в других тонах. Я принимаю предложение и приглашаю на встречу обе фракции в полном составе”,- сказал Никол Пашинян.