Փաշինյանը հաստատեց` սահմանագծումն ու սահմանազատումը խորհրդային քարտեզներով են իրականացվելու
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարում է, որ Հայաստանի ու Ասդրբեջանի սահմանազատման ու սահմանագծման համար հիմք են լինելու Խորհրդային Միության քարտեզները: Այս մասին Ազգային ժողով-Կառավարություն հարցուպատասխանին ասաց Փաշինյանը` արձագանքելով դաշնակցական պատգամավոր Արմենուհի Կյուրեղյանի հարցին:
Պատգամավորը հիշեցրել էր ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի օրեր առաջ արված հայտարարությունը, ըստ որի՝ Հայաստանն ու Ադրբեջանը կարող են լուծել սահմանային խնդիրները` խորհրդային շրջանի քարտեզների հիման վրա:
«Արդյոք գտնում եք, որ եռակողմ քննարկումներ են պետք, և ռուսական բանակի շտաբի քարտեզների շո՞ւրջ են անցնելու այդ քննարկումները, և արդյոք համոզված եք, որ այդ քարտեզները գոնե հիմքում ունեն Վարչատարածքային բաժանման մասին օրենքը, որի մասին այդքան հաճախ խոսում եք»,- ասաց Կյուրեղյանը:
Փաշինյանը պատասխանեց՝ այդ քարտեզները համընկնում են Վարչատարածքային բաժանման մասին օրենքին։
«Ես վստահ եմ` քարտեզները, որոնց մասին խոսել է ՌԴ նախագահը, այո, եթե ոչ 100, ապա 99%-ով համընկնում են Վարչատարածքային բաժանման մասին օրենքով նկարագրված Հայաստանի Հանրապետությանը: Էդ օրենքով է նշված, որ Շուռնուխի վարչատարածքային սահմանը համընկնում է Հայաստանի տարածքի եզրի հետ»,- ասաց նա:
Վարչապետի կարծիքով`անհրաժեշտ են այդ քարտեզների շուրջ քննարկումներ, և այնպես չէ, որ այդ քարտեզների օրինակից ՀՀ-ում չկա: Պարզապես, ՌԴ-ն որպես միջնորդ է հանդես գալիս այդ հարցում:

Делимитация и демаркация будут проводиться по советским картам – Н.Пашинян
Основанием для делимитации и демаркации границы между Арменией и Азербайджаном послужат карты Советского Союза, заявил во время сегодняшнего правительственного часа премьер-министр Никол Пашинян, отвечая на вопрос оппозиционного депутата Арменуи Кюрегян. Депутат, сославшись на недавнее заявление президента РФ Владимира Путина о том, что Армения и Азербайджан могут решить пограничные проблемы на основе карт советского периода, спросила: «Считаете ли Вы необходимым проведение трехсторонних обсуждений и будут ли они проходить вокруг карт штаба российской армии? Уверены ли Вы, что эти карты основаны на законе об административно-территориальном делении, о котором Вы так часто говорите?».
По словам Пашиняна, эти карты совпадают с вышеупомянутым законом. «Я уверен, что карты, о которых говорил президент РФ, если не на 100%, то на 99% совпадают с Республикой Армения, описанной в законе об административно-территориальном делении. Согласно этому закону, административно-территориальная граница Шурнуха совпадает с краем территории Армении»,- сказал премьер.
Н.Пашинян также указал на необходимость проведения обсуждения вокруг этих карт, образцы которых, по его словам, имеются также в Армении. Просто РФ выступает в этом вопросе посредником, добавил глава правительства.