25 մլն եվրո՝ 100 հատ 12 մետրանոց ավտոբուսների ձեռքբերման նպատակով
Հայաստանի և Վերակառուցման ու զարգացման եվրոպական բանկի միջև 2 համաձայնագիր կկնքվի։ Առաջինը 15 տարի ժամկետով 20 մլն եվրոյի չափով վարկային համաձայնագիրն է, երկրորդը՝ «Երևանի ավտոբուս» ՓԲ ընկերության և Վերակառուցման ու զարգացման եվրոպական բանկի միջև 5 մլն եվրոյի դրամաշնորհինը։
Կառավարությունն այսօր՝ հոկտեմբերի 28-ի նիստում հավանություն տվեց «Երևանի ավտոբուս» ՓԲ ընկերության և Վերակառուցման ու զարգացման եվրոպական բանկի միջև «Երևանի ավտոբուսների ծրագիր» դրամաշնորհային համաձայնագրի ստորագրման առաջարկությանը:
«Իհարկե, Երևանի ավտոբուսային պարկի պահանջարկը շատ ավելին է, եթե չեմ սխալվում, մոտ 700 ավտոբուսի անհրաժեշտություն կա»,- որոշման նախագծի քննարկման ժամանակ հայտնեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Ըստ նրա՝ համակարգն աշխատելու է միասնական տոմսերով։
Նախագծի հիմնավորմամբ՝ Երևանի հանրային տրանսպորտի նոր երթուղային ցանցի սպասարկման համար անհրաժեշտ է ձեռք բերել 845 տարբեր չափի ավտոբուս: Նոր տրանսպորտային ցանցի շարժակազմերի ներդրման ֆինանսական աջակցության հնարավորության հարցը քաղաքապետարանը դեռևս 2019թ. գարնանը քննարկել է Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի հետ, որն իր պատրաստակամությունն է հայտնել աջակցելու ավտոբուսների ձեռքբերմանը՝ համապատասխան սուվերեն վարկային պայմանագրի շրջանակում:
Նախնական գնահատմամբ՝ ավտոբուսների ընդհանուր քանակի ձեռքբերման համար անհրաժեշտ կլինի 120-150 մլն եվրո:
Առաջին փուլով ձեռք կբերվեն սեղմված բնական գազով շահագործվող 100 հատ 12 մետրանոց ցածրահատակ ավտոբուսներ։

25 млн евро – на покупку ста 12-метровых автобусов
Армения и Европейский банк рекон на сумму 20 млн евро сроком на 15 лет и о предоставлении гранта в размере 5 млн евро. Второе соглашение подпишут ЗАО “Ереван автобус” и ЕБРР.
Правительство на сегодняшнем заседании одобрило предложение о подписании грантового соглашения по “Программе автобусов Еревана”.
“Автобусному парку Еревана, конечно, требуется гораздо больше автобусов – если не ошибаюсь около 700”,- сказал во время обсуждения проекта решения премьер-министр Никол Пашинян.
По словам главы правительства, общественный транспорт будет работать по единой билетной системе. Для обслуживания новой маршрутной сети общественного транспорта столицы требуется 845 автобусов различной вместимости. Возможность финансового содействия внедрению новых составов транспортных средств мэрия Еревана обсудила с Европейским банком реконструкции и развития еще весной 2019 г. ЕБРР выразил готовность помочь в приобретении автобусов в рамках соответствующего суверенного кредитного договора.
По предварительной оценке, на приобретение необходимого количества автобусов потребуется 120-150 млн евро. На первом этапе будут закуплены 100 работающих на сжиженном газе 12-метровых автобусов.