Արտաքսվել է 4635 հայաստանցի
Արտգործնախարարության տվյալներով` 2007 թ.-ից մինչեւ 2010-ի սեպտեմբերը արտերկրից արտաքսվել է ՀՀ 4635 քաղաքացի, այսինքն` ամսական 103 մարդ: Նրանցից 69-ը եղել են հետախուզման մեջ: Տվյալները հավաքվել են արտերկրում գործող ՀՀ հյուպատոսություններից:
Հայաստանցիների նկատմամբ «ամենախիստը» եղել է Գերմանիան. այս երկրից 3,5 տարում արտաքսվել է 1127 հոգի, որոնցից 37-ը` հետախուզվող: Այնուհետեւ Ռուսաստանն է` 1042 մարդ, որոնք արտաքսվել են Դոնի Ռոստովից, Մոսկվայից, Սոչիից եւ Սանկտ-Պետերբուրգից: Եռյակը եզրափակում է Ֆրանսիան, որն արտաքսել է 832 ՀՀ քաղաքացու: Սրանց հաջորդում են Լեհաստանը (483 հոգի, 1-ը` հետախուզվող), Ավստրիան (287), Ուկրաինան (201/ 8), ԱՄՆ-ը (194/ 9): Մյուս երկրներից նշված ժամանակահատվածում արտաքսվել են 100-ից պակաս հայաստանցիներ: Հետախուզվող արտաքսյալների տոկոսային տվյալներով առաջին տեղում Արաբական Միացյալ Էմիրություններն է, որն արտաքսել է ՀՀ 28 քաղաքացու, այդ թվում` 10 հետախուզվողի:

4,635 RA Citizens Deported from Overseas
According to the RA Ministry of Foreign Affairs, 4,635 citizens of Armenia were deported from foreign counties during the period January 1, 2007 to September, 2010. That works out to 103 individuals each month. 69 of them were being tracked by law enforcement. These stats were compiled by RA Consulates overseas.
Germany has been the strictest of all with1,127 Armenians were deported. Then comes Russia with 1,042 deported from Rostov-on-the Don, Moscow, Sochi and St. Petersburg. France comes in third with 832 RA citizens deported. Poland follows with 483, Austria – 287, Ukraine – 201, and the USA – 194. Less than 100 Armenians were deported from other countries in the compiled list. The United Arab Emirates had the highest ratio of “wanted” Armenians to deportees; 10 out of a total of 28.