Տարածաշրջանային համագործակցության ձեւաչափերը չպետք է կրկնօրինակեն արդեն իսկ գործող ֆորմատները. ԱԳ փոխնախարարը՝ «3+3»-ի մասին
Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը չի ներկայացել 2022 թվականի պետական բյուջեի նախագծի հանձնաժողովային քննարկմանը: «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Աննա Գրիգորյանը հետաքրքրվեց, թե ինչու նախարարը չի եկել: ԱԳ փոխնախարար Վահե Գևորգյանն արձագանքեց` նախարարը չի եկել տեխնիկական պատճառներով, որի համար ներկաներից ներողություն հայցեց:
Աննա Գրիգորյանն ասաց, որ տևական ժամանակ է՝ ակտիվ քննարկվում է տարածաշրջանային հարցերը լուծելու «3+3» ձևաչափը, մինչդեռ Հայաստանը որևէ հստակ դիրքորոշում չի արտահայտում դրա վերաբերյալ:
«Ինչո՞վ է պայմանավորված մեր` այսչափ կրավորական կեցվածքը»,- հարցրեց Աննա Գրիգորյանը: Նշենք, որ այս ձևաչափի մասին խոսել են թե' Թուրքիայի, թե' Ադրբեջանի նախագահները։ Այն ենթադրում է տարածաշրջանային երկրների` Ադրբեջանի, Թուրքիայի, Ռուսաստանի, Իրանի, Վրաստանի և Հայաստանի կազմով ձևաչափ:
Փոխնախարար Վահե Գևորգյանն ասաց, որ վերջին շրջանում միջազգային քաղաքականությունում տարածաշրջայնացման գործընթացներ են ընթանում:
«Եթե մի ժամանակ կարող էինք գլոբալ խաղացողների հետ ապահովել մեր անվտանգությունը, հիմա թե՛ մեր տարածաշրջանում, թե՛ ընդհանրապես ի հայտ են գալիս տարածաշրջանային գլոբալ խաղացողներ, և գլոբալ խաղացողները մնում են իրենց տեղում: Եթե ավելի պատկերավոր ներկայացնենք, որոշակի եռաստիճան ձևաչափեր են ստեղծվում, այս տեսակետից կան տարածաշրջանային համագործակցության մի քանի առաջարկներ, և 3+3-ը դրանցից մեկն է: Մեզ անհրաժեշտ է մեկ միասնական դիրքորոշում որդեգրել բոլորի հանդեպ` առանց կանխակալ լավ կամ վատ վերաբերմունք ունենալու որևէ առաջարկի նկատմամբ»,- ասաց նա:
Ըստ ԱԳ փոխնախարարի` արտաքին գերատեսչության համար առաջնայինը Հայաստանի ազգային շահերի պաշտպանությունն է և վտանգների ու ռիսկերի հաշվարկումը, ուստի անհրաժեշտ է ունենալ ընդհանրական մոտեցումներ:
Ամենակարևոր ընդհանրական մոտեցումը, որ արձանագրեց ԱԳ ներկայացուցիչը, հետեւյալն է՝ տարածաշրջանային համագործակցության կազմակերպությունները չպետք է կրկնօրինակեն արդեն իսկ գործող ֆորմատները:
«Եվ այս տեսակետից մեզ համար առաջնային է, որ որևէ կրկնօրինակում չլինի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հետ: Այս բոլոր առաջարկները դիտարկվում են, և այժմ դեռևս որևէ որոշման մասին վաղ է խոսել»,- ասաց նա:
Անդրադառնալով հարցին, թե ինչ է անում Հայաստանը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձևաչափը վերականգնելու համար, փոխնախարարն ամենամեծ արդյունքը համարեց սեպտեմբերի 23-ին և 24-ին Նյու Յորքում Մինսկի խմբի համանախագահության և նախ՝ առանձին Հայաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների, ապա` նախարարների հանդիպումը Մինսկի համանախագահության միջնորդությամբ:
«Համանախագահները հանդիպումից հետո հանդես եկան հայտարարությամբ, որտեղ կրկին վերահաստատեցին, որ գործում են իրենց մանդատի շրջանակներում, որը ԼՂ հակամարտության կարգավորումն է: Այս փուլում դա շատ կարևոր արձանագրում է, մենք շարունակելու ենք մեր ջանքերն այս ուղղությամբ: Կարծում եմ` մոտ ժամանակներում կլինեն նոր հանդիպումներ, և պայմաններ կստեղծվեն խաղաղ գործընթացի լիարժեք վերսկսման համար»,- ասաց նա:

Форматы регионального сотрудничества не должны дублировать уже действующие форматы: замминистра ИД о формате “3+3”
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян не явился на проходящее в постоянных парламентских комиссиях обсуждение проекта госбюджета 2022 года. Депутат оппозиционной фракции “Айастан” Анна Григорян поинтересовалась причиной отсутствия главы МИД. Замминистра ИД Ваге Геворкян пояснил, что министр не пришел по техническим причинам.
По словам А.Григорян, уже долгое время идет активное обсуждение формата «3+3», предусмотренного для решения региональных вопросов, между тем Армения не высказывает четкой позиции по этому формату.
Отметим, что о формате «3+3» говорил как президент Турции, так и президент Азербайджана. Формат предполагает участие стран региона – Азербайджана, Турции, России, Ирана, Грузии и Армении.
В.Геворкян отметил, что в последнее время в международной политике происходят региональные процессы:“Создаются определенные трехступенчатые форматы. В этом плане есть несколько предложений реионального сотрудничества, одним из которых является формат “3+3”. Нам неободимо сформировать единую позицию по всем предложениям, исключив предвзятое хорошее или плохое отношение к какому-либо одному предложению”.
По словам замминистра ИД, для внешнеполитического ведомства приоритетом является защита национальных интересов Армении, просчитывание угроз и рисков, вот почему небходимо разработать “обобщенные подходы”. Самый важный состоит в том, что организации регионального сотрудничества не должны дублировать уже действующие форматы, подчеркнул заместитель главы МИД.
“С этой точки зрения для нас в первую очередь важно, чтобы не было дублирования сопредседательства Минской группы ОБСЕ. Все эти предложения рассматриватся, и сейчас пока рано говорить о каком-либо решении”,- добавил Ваге Геворкян.
Отвечая на вопрос, что Армения делает для восстановления формата Минской группы ОБСЕ, замминистра в качестве самого большого результата назвал встречи в Нью-Йорке 23 и 24 сентября сопредседателей Минской группы и отдельно министров ИД Армении и Азербайджана, а затем их встречу при посредничестве сопредседательства МГ.
“После встречи сопредседатели выступили с заявлением, в котором вновь подтвердили, что действуют в рамках своего мандата, предполагающего урегулирование нагорно-карабахского конфликта. На данном этапе это очень важная констатация, и мы будем продолжать наши усилия в этом направлении. Думаю, в ближайшее время состоятся новые встречи и будут созданы условия для полноценного возобновления мирного процесса”,- заявил В.Геворкян.