Ադրբեջանը խախտել է Մամիկոն Խոջոյանի և Կարեն Պետրոսյանի կյանքի իրավունքը. ՄԻԵԴ-ը վճիռ է հրապարակել
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանն (ՄԻԵԴ) այսօր հրապարակել է Տավուշի մարզի Վերին Կարմիրաղբյուր գյուղի բնակիչ Մամիկոն Խոջոյանի և Չինարի գյուղի բնակիչ Կարեն Պետրոսյանի գործերով վճիռները, որոնք Ադրբեջանի կողմից ապօրինի ազատազրկվել և խոշտանգվել էին 2014 թվականին:
Դատարանը երկու դեպքում էլ արձանագրել է, որ խախտվել են նրանց կյանքի, խոշտանգումներից զերծ մնալու, ազատության, անձնական անձեռնմխելիության իրավունքները և Արբեջանին պարտավորեցրել յուրաքանչյուր գործով վճարել 40 հազարական եվրո փոխհատուցում: Այս մասին տեղեկանում ենք Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի կայքից:
Հիշեցնենք՝ 77-ամյա Մամիկոն Խոջոյանը 2014-ի հունվարի 28-ին տեղանքում չկողմնորոշվելով՝ Հայաստանի Հանրապետության պետական սահմանը հատել էր ու ձերբակալվել Ադրբեջանի զինված ուժերի զինծառայողների կողմից, և այնտեղ մեջ մնացել մինչև մարտի 4-ը: Հայաստան վերադառնալուց որոշ ժամանակ անց՝ Խոջոյանը մահացել է: Դատաբժշկական փորձաքննությունը ցույց էր տվել, որ վերջինիս մահվան պատճառը եղել է օրգանիզմի ընդհանուր ինտոքսիկացիան:
Կարեն Պետրոսյանը նույնպես տեղանքում չկողմնորոշվելու հետրևանքով էր հայտնվել ադրբեջանական կողմում: Նա ձերբակալվել էր 2014 թվականի օգոստոսի 7-ին էր, և ադրբեջանական լրատվամիջոցերը նրան փորձել էին ներկայացնել որպես հայ դիվերսանտի: 2014-ի օգոստոսի 8-ին արդեն հայտնի էր դարձել, որ Պետրոսյանը մահացել է. ադրբեջանական կողմը հայտարարել էր, թե մահվան պատճառը սրտի կաթվածն է: Պետրոսյանի աճյունը հայկական կողմին էր փոխանցել 2014-ի հոկտեմբերին:

Азербайджан нарушил право на жизнь Мамикона Ходжояна и Карена Петросяна: ЕСПЧ обнародовал решения
Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) сегодня опубликовал решения по делам жителя села Кармирахбюр Тавушского района Мамикона Ходжояна и жителя села Чинари Карена Петросяна, которые в 2014 году были незаконно лишены свободы Азербайджаном и подвергались там пыткам.
В обоих случаях суд констатировал нарушение права указанных лиц на неприкосновенность жизни, свободы, личности, исключение пыток и обязал Азербайджан выплатить по каждому делу компенсацию в размере 40 тысяч евро. Информация об этом размещена на сайте ЕСПЧ.
Напомним, что 28 января 2014 г. 77-летний Мамикон Ходжоян, не сориентировавшись на местности, пересек границу Республики Армения и был задержан военнослужащими вооруженных сил Азербайджана. Там он оставался до 4 марта. После возвращения в Армению Ходжоян через некоторое время скончался. Судмедэкспертиза установила, что причиной смерти стала общая интоксикация организма.
Карен Петросян тоже оказался на азербайджанской стороне вследствие дезориентации на местности. Он был задержан 7 августа 2014 г. Азербайджанские СМИ пытались представить К.Петросяна как армянского диверсанта. Уже 8 августа 2014 г. стало известно, что Карен Петросян умер. Азербайджанская сторона заявила, что причиной смерти стал инфаркт миокарда. Тело Петросяна было передано армянской стороне в октябре 2014 г.