«Արմենիա Վայն» գինեգործարանի և Անրի Վերնոյի որդու միջև ստորագրվել է հուշագիր` բացառիկ իրավունքով Անրի Վերնոյ անվամբ գինիներ թողարկելու մասին
Հոկտեմբերի 29-31-ը Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի նախաձեռնությամբ ֆրանսիահայ նշանավոր ռեժիսոր Անրի Վերնոյի 100-ամյակին նվիրված «Ազգային կինո` համամարդկային ժառանգություն. վերանայման, պահպանման և հանրայնացման խնդիրներ» խորագրով եռօրյա գիտաժողովի փակումն անցկացվեց «Արմենիա Վայն» գինեգործարանում:
Հյուրընկալվել էին Անրի Վերնոյի որդին` Պատրիկ Վերնոյ Մալաքյանը, հյուրեր Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներից, Ֆրանսիայից, Ռուսաստանից, Լեհաստանից: Նրանք ծանոթացան Գինու պատմության նորաբաց թանգարանին, հաղորդակից եղան հայկական գինեգործության 6000-ամյա հարուստ մշակույթին և փառահեղ անցյալին:
Օրն «Արմենիա Վայն» գինեգործարանի համար նշանավորվեց նաև կարևոր իրադարձությամբ: Ընկերության և Պատրիկ Վերնոյի միջև ստորագրվեց հուշագիր` բացառիկ իրավունքով Անրի Վերնոյ անվամբ գինիներ թողարկելու մասին: Այս իրավունքն ընկերությանը կարող է փոխանցվել ժառանգի, լիազորված անձնի համաձայնությամբ: Նման պատվի արժանանալն ընդգծում է «Արմենիա Վայն» գինեգործարանի անզիջում նվիրվածությունն ու ձգտումը` դեպի ազգային արժեքներ և կատարելություն:
Միջոցառման ընթացքում հյուրերին ողջունեց «Արմենիա Վայն» գինեգործարանի համասեփականատեր, գլխավոր տնօրեն, Հայաստանի գինու պատմության թանգարանի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Վահագն Մկրտչյանը` նշելով, որ անվանի կինոռեժիսորի անվանական գինիների թողարկման բացառիկ իրավունքը ստանձնելն ընկերության համար մեծ պատիվ է: Նա նաև ընդգծեց` «Արմենիա Վայն» գինեգործարանն ամենայն պատասխանատվությամբ և պատվով է ներկայացնելու Հայաստանն ու հայկականը աշխարհին, ինչպես հարիր է մեծ հային:
Աշխարհահռչակ կինոռեժիսորի ժառանգն էլ իր հերթին շնորհակալություն հայտնեց` ընդգծելով, որ կինոմատոգրաֆիան չի կարող հաղթել 6000-ամյա գինեգործությանը, բայց նրանք ունեն մեկ ընդհանուր նմանություն. երկու դեպքում էլ անհրաժեշտ է գործում ներդնել մեծագույն սեր և հոգատարություն:

Armenia Wine and Henri Verneuil's Son Sign Memorandum on the Exclusive Production of Wines Bearing Henri Verneuil’s Name
The following is a paid Armenia Wine release.
On the initiative of the National Cinema Center of Armenia, a three-day scientific conference dedicated to the 100th anniversary of prominent French-Armenian cinema director Henri Verneuil was held in the Armenia Wine winery.
Henri Verneuil's son, Patrick Verneuil Malakian, and many other guests from the United States, France, Russia and Poland were hosted. They got acquainted with the newly opened Museum of Wine History, the 6,000-year-old rich culture of Armenian winemaking and its glorious past were introduced.
For “Armenia Wine” Winery the day was also marked by an important event. A memorandum was signed between the company and Patrick Verneuil, on the exclusive right to produce wines under the name of Henri Verneuil.
This right may be transferred to the company with the consent of the heir, or an authorized body. Receiving such an honor underscores the unwavering commitment and aspiration of “Armenia Wine” Winery to national values and perfection.
Vahagn Mkrtchyan, Co-owner, General Director, Chairman of the Board of Trustees of the Wine History Museum of Armenia, greeted the guests during the event, noting that it is a great honor for the company to assume the exclusive right to release wines under the name of the famous film director. He emphasized that, as befits a great Armenian, "Armenia Wine" winery will present Armenia and the Armenian to the world with all responsibility and honor.
The heir of the world-famous film director, in his turn, introduced his gratitude, emphasizing that cinematography cannot overcome 6000-year-old winemaking, but they have one thing in common: in both cases there is a need for greater love and care.