Փաշինյանն առաջարկում է օգտագործել Կապան-Աղվանի-Հալիձոր-Շինուհայր ճանապարհը
«Ինչպես գիտեք, սույն թվականի օգոստոսից Ադրբեջանը Իրանի բեռնատարների նկատմամբ մաքսային վարչարարություն էր իրականացնում, մաքսային տուրքեր էր գանձում Գորիս-Կապան ավտոճանապարհի՝ իր տարածքով անցնող Էյվազլի-Չայզամի հատվածում։ Երեկ Ադրբեջանից ոչ պաշտոնական ծանուցում է ստացվել, որ նոյեմբերի լույս 11-ի գիշերվանից նրանք պատրաստվում են մաքսային, անձնագրային հսկողություն իրականացնել նաև Հայաստանի քաղաքացիների և բեռների նկատմամբ։
Ծանուցումը ստանալուց հետո որոշում ենք կայացրել՝ այդ հատվածով երթևեկող քաղաքացիներին ուղղորդել դեպի Կապան-Աղվանի-Հալիձոր-Շինուհայր, Մ-2 ավտոճանապարհ և այստեղով իրականացնել երթևեկությունը։ Այս ճանապարհի՝ Տաթև-Աղվանի հատվածը, որը մի քանի տասնյակ տարի գործնականում անանցանելի է եղել, ասֆալտապատվել և շահագործման է հանձնվել նախորդ շաբաթ»,- Կառավարության նոյեմբերի 11-ի նիստի մեկնարկին ասաց Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Վերջինիս խոսքով՝ մինչև լուսաբաց Կապան-Տաթև հատվածով անցել է շուրջ 100 կցորդիչով բեռնատար։
«Նախորդ հինգշաբթի ես ինքս այդ ճանապարհով գնացել եմ Կապան և վերադարձել։ Կարող եմ վկայել, որ ստացել ենք իսկապես որակյալ ճանապարհ։ Ադրբեջանի երեկվա որոշումից հետո իրանական բեռնատարների համար իրադրությունը չի փոխվում այն տարբերությամբ, որ հիմա նրանք կարող են երթևեկել Տաթև-Աղվանի ասֆալտապատ ճանապարհով՝ առանց լրացուցիչ մաքսատուրքի»,- նշեց Փաշինյանը։
Ըստ գործադիրի ղեկավարի՝ Երասխ-Գորիս հատածում այս պահին էլ տեղի են ունենում ճանապարհաշինարարական աշխատանքներ, և ճանապարհի որակը էականորեն փոխվում է։
«Այլընտրանքային ճանապարհների շինարարության ծավալուն աշխատանքներ են իրականացվում Տաթև-Լծեն հատվածում, Որոտանի և Շուռնուխի հատվածում, մի քանի այլ հատվածներում՝ ևս։
Ինչպե՞ս է պետք վերաբերվել Ադրբեջանի կայացրած որոշմանը։ Շահարկումներից խուսափելու համար ուշադրությունը պիտի հրավիրեմ այն փաստի վրա, որ ադրբեջանական անցակետը չի գտնվում ՀՀ տարածքում, խոսքն Էյվազլիի հատվածի մասին է»,- հայտնեց վարչապետը։
Նրա հավաստմամբ՝ հնարավոր էր բանակցել, որպեսզի այդ հատվածով Հայաստանի քաղաքացիների և բեռների նկատմամբ որևէ սահմանային հսկողություն չիրականացվեր, բայց դրա գինը լինելու էր միջանցքային տրամաբանությունը, ինչն, ըստ նրա, անընդունելի է։
Գորիս-Կապան ճանապարհի մասին խոսելով՝ վարչապետն ասաց, որ Հայաստանը նույնպես, ըստ անհրաժեշտության, կտեղադրի մաքսային, անձնագրային հսկողության կետեր։
«Մեզ անհրաժեշտ է սառնասրտություն, ամուր նյարդեր։ Հայաստանի շուրջ նոր իրավիճակ է ձևավորվում, և մենք պիտի ամեն ինչ անենք, որ այդ միջավայրը լինի հնարավորինս համապատասխան մեր երկարաժամկետ ռազմավարական շահերին, մենք գնում ենք այդ ճանապարհով»,- եզրափակեց Նիկոլ Փաշինյանը։

Пашинян предлагает пользоваться дорогой Капан-Агвани-Алидзор-Шинуайр
“Как вы знаете, с августа этого года Азербайджан осуществляет таможенное администрирование в отношении иранских грузовых автомобилей, взимает таможенные пошлины на автотрассе Горис-Капан, на проходящем через его территорию дорожном участке Эйвазлы-Чайзами. Вчера от Азербайджана поступило неофициальное извещение о том, что с ночи 11 ноября они собираются осуществлять таможенный, паспортный контроль также в отношении граждан и грузоперевозчиков Армении. После получения извещения мы решили направлять использующих этот маршрут граждан по дороге Капан-Агвани-Алидзор-Шинуайр автомагистрали М-2. Участок Татев-Агвани этой дороги, который несколько десятилетий практически не был пригоден для проезда, уже заасфальтирован и с минувшей недели эксплуатируется”,- сообщил в начале заседания правительства 11 ноября премьер-министр Никол Пашинян.
По словам премьера, за ночь через дорожный участок Капан-Татев проехало 100 грузовиков с прицепом.
“В прошлый четверг я сам поехал по этой трассе в Капан и вернулся обратно. Могу заверить, что мы получили действительно качественную дорогу. После вчерашнего решения Азербайджана ситуация для иранских грузоперевозчиков не претерпела изменений. Разница лишь в том, что сейчас они могут без дополнительной пошлины ехать по асфальтитрованной дороге Татев-Агвани”,- отметил Пашинян.
По словам главы правительства, на участке Ерасх-Горис ведутся дорожно-строительные работы, благодаря которым качество дороги существенно изменится.
“Широкомасштабное строительство альтернативных дорог ведется также на участках Татев-Лцен, Воротан, Шурнух, на некоторых других участках.
Как нужно отнестись к решению Азербайджана? Во избежание спекуляций должен обратить внимание на тот факт, что азербайджанский пропускной пункт находится не на территории Армении. Речь идет об участке Эйвазлы”,- сказал премьер.
По словам Пашиняна, можно было бы начать переговоры, чтобы пограничный контроль в отношении проезжающих по этому участку граждан и грузоперевозчиков Армении не осуществлялся, однако ценой такого решения была бы “коридорная логика”, что неприемлемо.
Говоря о дорое Горис-Капан, премьер отметил, что в случае необходимости Армения тоже установит пункты таможенного и паспортного контроля.
“Нам нужны хладнокровие и крепкие нервы. Вокруг Армении создается новая ситуация, и мы должны сделать все, чтобы эта среда максимально соответствовала нашим долгосрочным стратегическим интересам. Мы и идем именно этим путем”,- сказал в заключение Никол Пашинян.