Ադրբեջանի քաղաքացիների կողմից ՀՀ ճանապարհն օգտագործելու դեպքում համապատասխան քաղաքականություն ենք իրականացնելու․ ԱԽ քարտուղար
«ՀՀ քաղաքացիները Գորիս-Կապան ճանապարհն օգտագործում էին, օրինակ, Գորիսից Կապան գնալու համար, և այդ ճանապարհի օգտագործումը Ադրբեջանի կողմից, այսպես ասած, շահարկվում էր, որ իրենք էլ ցանկանում են ճանապարհ ստանալ նույն տրամաբանության շրջանակում դեպի Նախիջևան, որը նաև միջանցքի տրամաբանություն ունի։ Մեզ համար սա անընդունելի է եղել, և մենք, բնականաբար, առաջնահերթություն ենք համարել չունենալ միջանցքային տրամաբանության մեջ որևէ գործարք»,- այս մասին Կառավարության նոյեմբերի 11-ի նիստից հետո հայտնեց Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը։
Անդրադառնալով ճանապարհին հայկական մաքսակետեր տեղադրելուն՝ ԱԽ քարտուղարը նշեց․ «Քաղաքականությունը, որը Ադրբեջանը վարում է՝ մաքսակետեր տեղադրելով և գանձումներ կատարելով, այդ ճանապարհները Ադրեջանի քաղաքացիների կողմից օգտագործելու դեպքում մենք նույնպես համապատասխան քաղաքականություն ենք իրականացնելու։ Այն մասերում, որտեղ ճանապարհը մտնում է ՀՀ տարածք, տեղադրում ենք մաքսակետ և կիրառում համապատասխան քաղաքականություն»։

“В случае использования гражданами Азербайджана дорог Армении мы будем проводить соответствующую политику” – секретарь СБ
“Использование гражданами Армении дороги Горис-Капан, по которой они направляются, например, из Гориса в Капан, стало предметом спекуляций для Азербайджана, который захотел в рамках той же логики получить дорогу к Нахиджевану, что означало также создание коридора. Для нас это неприемлемо, и мы, естественно, посчитали необходимым не прибегать к решениям, которые укладываются в рамки “логики коридора”, заявил по завершении сегодняшнего заседания правительства секретарь Совета безопасности РА Армен Григорян.
Касаясь установки на этой дороге армянских таможенных пунктов, секретарь Совбеза отметил: “Если в условиях, когда Азербайджан устанавливает таможенные пункты и взимает пошлину, граждане Азербайджана решат использовать эти дороги, мы тоже начнем осуществлять соответствующую политику. На тех участках дороги, которые проходят через территорию Республики Армения, мы установим таможенные пункты и будем проводить соответствующую политику”.