Սեյրան Օհանյան. «Ճանապարհների ապաշրջափակումը բերելու է Հայաստանի և Արցախի ավելի խորը շրջափակման»
Խորհրդարանում լրագրողների հետ ճեպազրույցում համոզմունք հայտնեց «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար, պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը:
«Ճանապարհների ապաշրջափակման խնդիրը թուրք-ադրբեջանական տանդեմի համար մնում է հիմնական գործողություն` «Զանգեզուրի միջանցք» գաղափարն առաջ տալու համար: Մշտապես ասել եմ` ճանապարհների ապաշրջափակումը բերելու է Հայաստանի և Արցախի ավելի խորը շրջափակման` տնտեսական ճնշմամբ և նաև ժողովրդագրական պատկերի փոփոխությամբ»,- ասաց Օհանյանը:
Նրա համոզմամբ` Հայաստանի իշխանությունները որևէ հետևություն չեն արել, և ինչպես պատերազմը չեն կարողացել գրագետ ղեկավարել, այդպես էլ զորքերի հետ քաշումը եղավ Սյունիքի և Գեղարքունիքի սահմաններից:
«Նույնիսկ նման վիճակում իշխանությունները ռեալ գնահատական չեն տվել պատերազմին ու ստեղծված վիճակին ու ռազմական վերանայում չեն իրականացրել: Եթե իշխանություններին թվում է, թե խաղաղության փաստաթղթի ստորագրումից հետո ադրբեջանցիների սադրանքները չեն շարունակվելու, դա հերթական խաբկանքն է»,- ասաց նա:
Օհանյանի խոսքով` նույնիսկ այս իրավիճակում իշխանությունները չեն կարևորում Հայաստանի առջև դրված գերակա խնդիրները, և խորհրդարանում քննարկում են տարբեր ընթացիկ հարցեր, սակայն ոչ անվտանգությանն առնչվող: Ընդդիմությունն էլ, որպես բողոքի նշան, որոշել է չմասնակցել նիստերին:
Մանդատներից հրաժարվելը, սակայն, շարունակում է մնալ ընդդիմության օրակարգում:
«Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանն ասաց, որ մանդատներից հրաժարվելն ընդդիմության օրակարգում է և կլինի այնքան ժամանակ, մինչև հասնեն վերջնանպատակին` փոխեն կապիտուլացված իշխանությանը:

Сейран Оганян: “Разблокирование дорог приведет к углублению блокады Армении и Арцаха”
“По сути, автотрасса Ереван-Горис находится под контролем азербайджанцев”,- заявил сегодня на брифинге в парламенте лидер оппозиционной фракции “Айастан”, бывший министр обороны Сейран Оганян.
“Вопрос разблокирования дорог остается для турецко-азербайджанского танема основным для продвижения идеи Зангезурского коридора. Я всегда говорил, что разблокирование дорог приведет к углублению блокады Армении и Арцаха, что будет сопровождаться экономическим давлением, а также изменением демографической картины”,- добавил С.Оганян.
По словам депутата, власти Армении не сделали никаких выводов, и как во время войны не смогли грамотно руководить, точно так же сейчас отвели войска от границы в Сюнике и Гегаркунике.
“Даже в этих условиях власти не дали объективную оценку войне и создавшейся ситуации, не пересмотрели положение в военной сфере. Если властям кажется, что после подписания документа о мире провокации азербайджанцев прекратятся, то это очередная иллюзия”,- отметил лидер фракции “Айстан”.
По словам Сейрана Оганяна, даже в этой ситуации власти не придают важного значения стоящим перед Арменией первоочередным проблемам и обсуждают в парламенте текущие вопросы, но не вопросы безопасности. Поэтому оппозиция в знак протеста решила не участвовать в заседаниях Национального Собрания.
Вместе с тем в повестке парламентской оппозиции продолжает оставаться вопрос отказа от депутатских мандатов.
Как отметил секретарь фракции “Айастан” Арцвик Минасян, этот вопрос останется в повестке оппозиции до тех пор, пока они не добьются окончательной цели – смены капитулировавших властей.