Հայաստանը Սյունիքում դիրքային կորուստներ է ունեցել
Հայաստանը Սյունիքում դիրքային կորուստներ է ունեցել: Ազգային ժողովի նիստում հայտարարեց Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանը:
«Ադրբեջանը շարունակում է Հայաստանի հետ սահմանին սադրիչ և ագրեսիվ գործողություններ իրականացնելու քաղաքականությունը։ Ինչպես հայտարարել է Անվտանգության խորհուրդը, նոյեմբերի 14-ին Հայաստան-Ադրբեջան սահմանի արևելյան տեղամասերից մեկում ադրբեջանական զինված ուժերը զինտեխնիկայի աջակցությամբ ներխուժել են Հայաստանի տարածք»,- հայտարարեց Աղաջանյանը:
Էդուարդ Աղաջանյանի խոսքով` բանակցությունների արդյունքում զինտեխնիկան և զորքերի մեծ մասը հետ են քաշվել, բայց հայկական կողմն ունեցել է դիրքային կորուստներ:
«Տեղի ունեցածի հետևանքով վերը նշված հատվածում Ադրբեջանն ամրապնդել է մայիսի 12-ին Հայաստանի տարածք ապօրինի ներթափանցման արդյունքում ունեցած ներկայությունը: Ադրբեջանի իշխանությունները ագրեսիվ հայտարարություններով են հանդես գալիս, այս իրավիճակը ուղիղ սպառնալիք է ստեղծում ՀԱՊԿ անդամ Հայաստանի համար»,- ասաց Աղաջանյանը:
Վերջինս կոչ արեց Կառավարությանը դիմել ՀԱՊԿ-ին՝ դիտորդական առաքելություն ուղարկելու նախաձեռնությամբ` համաձայն ՀԱՊԿ ճգնաժամային իրավիճակների արձագանքման կարգի:

В Сюнике Армения понесла позиционные потери
В Сюнике Армения понесла позиционные потери, заявил на сегодняшнем заседании Национального Собрания председатель постоянной парламентской комиссии по внешним отношениям Эдуард Агаджанян.
“Азербайджан продолжает политику осуществления провокационных и агрессивных действий на границе с Арменией. В заявлении Совета безопасности отмечается, что 14 ноября на одном из восточных участков армяно-азербайджанской границы вооруженные силы Азербайджана при поддержке бронетехники вторглись на территорию Армении”,- отметил Агаджанян.
По словам депутата, в результате переговоров большая часть военной техники и войск отошла назад, однако армянская сторона понесла позиционные потери.
“Вследствие произошедшего Азербайджан укрепил свое присутствие на вышеуказанном участке вследствие незаконного проникновения на территорию Армении 12 мая. Власти Азербайджана выступают с агрессивными заявлениями. Эта ситуация создает прямую угрозу для члена ОДКБ Армении”,- подчеркнул Эдуард Агаджанян.
Он призвал правительство в соответствии с действующим в ОДКБ порядком реагирования на кризисные ситуации обратиться в эту организацию с инициативой направления наблюдательской миссии.