Հայաստանը դիմել է ՄԻԵԴ՝ նոյեմբերի 16-ին գերեվարված զինծառայողների իրավունքների ապահովման պահանջով
Հայաստանի Հանրապետությունը դիմել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան 2021թ. նոյեմբերի 16-ին Ադրբեջանի կողմից ՀՀ ինքնիշխան տարածքում սանձազերծված ագրեսիվ գործողությունների ընթացքում գերեվարված հայ զինծառայողների հիմանարար իրավունքների ապահովման պահանջով։
ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակի փոխանցմամբ՝ եվրոպական դատարան է ներկայացվել Դատարանի կանոնների 39-րդ Կանոնի ներքո Ադրբեջանի նկատմամբ միջանկյալ միջոց կիրառելու դիմում, որի նպատակն է երաշխավորել գերեվարված զինծառայողների՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայով երաշխավորված կյանքի և խոշտանգումներից զերծ մնալու իրավունքների ապահովումը։

Armenia Petitions European Court to Safeguard Rights of Armenian Soldiers Captured on November 16
Armenia has applied to the European Court of Human Rights (ECHR) to issue an “interim measure” against Azerbaijan to ensure the basic rights of Armenian military personnel captured by Azerbaijani forces on November 16, 2021.
Azerbaijani troops, on November 16, crossed the border into Armenia, resulting in clashes with Armenian soldiers.
The Armenian Ministry of Defense reported that one Armenian serviceman was killed and thirteen taken prisoner in the fighting before a Russian-brokered ceasefire took effect.