Հայաստանը դիմել է ՄԻԵԴ՝ նոյեմբերի 16-ին գերեվարված զինծառայողների իրավունքների ապահովման պահանջով
Հայաստանի Հանրապետությունը դիմել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան 2021թ. նոյեմբերի 16-ին Ադրբեջանի կողմից ՀՀ ինքնիշխան տարածքում սանձազերծված ագրեսիվ գործողությունների ընթացքում գերեվարված հայ զինծառայողների հիմանարար իրավունքների ապահովման պահանջով։
ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակի փոխանցմամբ՝ եվրոպական դատարան է ներկայացվել Դատարանի կանոնների 39-րդ Կանոնի ներքո Ադրբեջանի նկատմամբ միջանկյալ միջոց կիրառելու դիմում, որի նպատակն է երաշխավորել գերեվարված զինծառայողների՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայով երաշխավորված կյանքի և խոշտանգումներից զերծ մնալու իրավունքների ապահովումը։

Армения обратилась в ЕСПЧ с требованием обеспечить права взятых в плен армянских военнослужащих
Республика Армения обратилась в Европейский суд по правам человека с требованием обеспечить основополагающие права армянских военнослужащих, взятых в плен в результате развязанных Азербайджаном агрессивных действий на суверенной территории РА 16 ноября 2021 г.
По сообщению офиса постоянного представителя РА в ЕСПЧ, в Евросуд представлено заявление о применении промежуточных мер в отношении Азербайджана, цель которых обеспечить право на жизнь и запрет на пытки, гарантированные Европейской конвенцией по правам человека.