Սամվել Կարապետյանն ուզում է ձեռք բերել «Ռոստելեկոմը» և 1,5 մլրդ դրամի ներդրում անել
Հեռահաղորդակցության ծառայություններ մատուցող «Ռոստելեկոմ» ապրանքանիշը ներկայացնող «Ջիէնսի-Ալֆա» ՓԲԸ-ի բաժնետոմսերը նոր սեփականատերերին հանձնելու պարագայում պլանավորվում է թարմացնել ընկերության հիմնական ենթակառուցվածքները, կառուցել նոր ենթակառուցվածքներ ցանցն առավել ժամանակակից և զարգացած տեխնոլոգիաներով զինելու համար: Համաձայն «Ռոստելեկոմ»-ը ձեռք բերելու ցանկություն հայտնած շահառուների տեղեկատվության՝ նախատեսվում է իրականացնել ընդհանուր 1,4 - 1,5 միլիարդ դրամի չափով ներդրում, ինչը հնարավորություն կտա էականորեն բարելավել մատուցվող ծառայությունների ընդհանուր որակը՝ վերջնական սպառողների համար ապահովելով ավելի հուսալի կապի հնարավորություն։
Այս մասին մեր գրավոր հարցմանը պատասխանել է Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի անդամ Սեդա Շահինյանը։
Հեռահաղորդակցության ծառայություններ մատուցող «Ռոստելեկոմ» ապրանքանիշը ներկայացնող «Ջիէնսի-Ալֆա» ՓԲԸ-ն 2021 թվականի հոկտեմբերի 19-ի գրությամբ խնդրել է Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի համաձայնությունը «Մոլիտրո Հոլդինգս Լիմիթեդ» ընկերության միջոցով «ՋԻԷՆՍԻ-ԱԼՖԱ» ՓԲԸ-ի միակ բաժնետեր «Ֆիլոր Վենչրս Լիմիթեդ» ընկերության 100 տոկոս բաժնետոմսերի ձեռքբերման համար:
Մասնավորապես, ՀԾՀ անդամ Շահինյանը հայտնել է, որ ՌԴ քաղաքացի Արման Ունանյանը և «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ն նախատեսում են Կիպրոսի Հանրապետությունում գրանցել նոր ընկերություն՝ «Մոլիտրո Հոլդինգս Լիմիթեդ», որը ձեռք կբերի «Ֆիլոր Վենչրս Լիմիթեդ» ընկերության 100 տոկոս բաժնետոմսերը։ Նշենք, որ «Մոլիտրո Հոլդինգս Լիմիթեդ» ընկերությունը Կիպրոսում դեռևս չի ստեղծվել։
Հարցի վերաբերյալ դիրքորոշում ստանալու նպատակով հանձնաժողովը «Էլեկտրոնային հաղորդակցության մասին» ՀՀ օրենքի 14-րդ հոդվածի 7-րդ մասի համաձայն՝ դիմել է Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարություն, և հարցը դեռևս քննարկման փուլում է։
«Միևնույն ժամանակ, Կառավարության 2002 թվականի օգոստոսի 13-ի №1172Ա որոշմամբ հաստատված և Կառավարության ու «Միդլենդ Ռեսուրսիս Հոլդինգ Լիմիթեդ» ընկերության միջև նույն թվականի օգոստոսի 26-ին կնքված «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ի բաժնետոմսերի վաճառքի պայմանագրի 6.9 բաժնի շրջանակում հանձնաժողով է դիմել նաև «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ն՝ խնդրելով հանձնաժողովի համաձայնությունը վերջինիս կողմից Կիպրոսի Հանրապետությունում նոր ընկերություն հիմնադրելու վերաբերյալ։ Որպես վերը նշված պայմանագրի պայմանագրային կողմի՝ խնդրո առարկա հարցի վերաբերյալ դիրքորոշում ստանալու նպատակով հանձնաժողովը դիմել է Կառավարություն»,- հայտնել է Սեդա Շահինյանը։
««Յուքոմ»-ը կապ չունի»,- հավաստիացնում է ընկերությունը
ՀԷՑ-ը, հիշեցնենք, «Տաշիր գրուպի» հիմնադիր Սամվել Կարապետյանի և նրա ընտանիքին է պատկանում։ Վերջիններս հեռահաղորդակցության ոլորտի օպերատորներից մեկում՝ «Յուքոմ»-ում շուրջ 11 տոկոս մասնակցություն ունեն ռուսաստանյան «Ֆորա բանկի» միջոցով։
Արդյոք «Յուքո՞մ»-ն է փորձում ձեռք բերել «Ռոստելոկոմի» բաժնետոմսերը և նպատակ ունի հզորացնե՞լ ընկերությունը՝ վերամիավորելով երկու ընկերություն։ Մեր այս հարցադրմանը «Յուքոմ» ՓԲԸ-ի մամուլի ծառայությունից պատասխանել են, որ «Յուքոմ» ՓԲ ընկերությունը չի հանդիսանում «ՋիԷնՍի-Ալֆա» ՓԲ ընկերության ուղղակի կամ անուղղակի գնորդ:
Ընկերությանը խնդրել էինք հաստատել կամ հերքել, որ «Յուքոմի» բաժնեմասում մասնակցություն ունեցող Խաչատրյանները որևէ կերպ չեն առնչվում գործարքին, և «Ռոստելեկոմի» գնումն առնչվում է միայն «Յուքոմի»-ի բաժնեմասում մասնակցություն ունեցող «Տաշիր կապիտալ»-ի (Ֆորա բանկ) ներկայացուցիչներին։
««Յուքոմ» ՓԲԸ-ի տեղեկատվությամբ՝ «Յուքոմ» ՓԲԸ-ի մեծամասնական բաժնետերերը և վերջինիս կառավարչական ընկերությունը ևս չեն հանդիսանում «ՋիԷնՍի-Ալֆա» ՓԲ ընկերության ուղղակի կամ անուղղակի գնորդ»,- նշել է ընկերության մամուլի ծառայությունը։
«Յուքոմ»- ՓԲԸ-ում, ըստ ընկերության ներկայացրած հայտարարագրի, Խաչատրյանները ձայնային առավելություն ունեն, նրանց բաժնեմասը միասին 82,5 % է կազմում։ Խաչատրյանների Բաժնեմասի մասնակցությունը հետևյալ կառուցվածքն ունի՝ Արամ Խաչատրյան՝ 24 %, Արտյոմ Խաչատրյան՝ 29 %, Գուրգեն Խաչատրյան՝ 29 %: 3,7-ական % մասնակություն ունեն Եսայան եղբայրները։
Ադրբեջանական մասնակցություն` «Ռոստելեկոմ»-ում «ՎՏԲ բանկ»-ի միջոցով
Հայաստանյան ընկերությունների գրանցման պետական ռեգիստրի տվյալներում նշվել է, որ «ՋԻԷՆՍԻ-ԱԼՖԱ» ՓԲԸ 100% բաժնետեր է հանդիսանում «Ֆիլոր Վենչրս Լիմիթեդը»։ «Ֆիլոր Վենչրս Լիմիթեդ»-ի 100% բաժնետեր է հանդիսանում «Ռոստելեկոմ Ինտերնեյշնլ Լիմիթեդ», իսկ «Ռոստելեկոմ Ինտերնեյշնլ Լիմիթեդ»-ի 100% բաժնետեր է հանդիսանում «Ռոստելեկոմ» ՀԲԸ-ն: «Ռոստելեկոմ» ՀԲԸ-ի 50% +1 բաժնետոմս պատկանում է Ռուսաստանի Դաշնությանը։
Մինչդեռ պատկերը փոքր-ինչ այլ է, երբ ուսումնասիրում ենք ռուսական պաշտոնական աղբյուրները։ Համաձայն «Ռոստելեկոմ» ՀԲԸ-ի ռուսաստանյան կայքի տվյալների՝ ՌԴ կառավարությունը 36 տոկոս մասնակցություն ունի կանոնադրական կապիտալում։ 20 % -ը՝ АО «Телеком Инвестиции», և հաջորդ խոշոր բաժնետերը «ՎՏԲ բանկ» ԲԲԸ-ն է՝ 8 % մասնակցությամբ։
Նշենք, որ ՎՏԲ բանկ ԲԲԸ-ն ՌԴ կառավարության վերահսկողության տակ է՝ 92 % պետական մասնակցության շնորհիվ։ Մնացած փոքր բաժնետերերին բանկը չի գաղտնազերծել, ավելին՝ որոշակի չափաբաժին ազատ շրջանառության համար է նախատեսված։ Հիշեցնենք, որ այս բանկում 2013թ.-ից շուրջ 3 տոկոս բաժնեմաս ուներ նաև Ադրբեջանը։ Դրա դիմաց, օրինակ, 2017թ․ բանկից 7 մլն դոլարի չափով դիվիդենտ է ստացել։ 2020թ․ բանկի տարեկան հաշվետվությունից տեղեկանում ենք, որ Ադրբեջանի պետական նավթային ֆոնդի ներկայացուցիչը մասնակցել է բաժնետերերի տարեկան ժողովին որպես մինորիտար բաժնետեր։ Հետևաբար, Ադրբեջանը դեռևս մասնակցություն ունի բանկի բաժնեմասում, իսկ ֆոնդի գործադիր տնօրեն Իսրաֆիլ Մամմադովը բանկի վերահսկիչ խորհրդի անդամ է։
Ռուսաստանյան «Ռոստելեկոմի» 2020 թվականի ֆինանսական հաշվետվությունից տեղեկանում ենք, որ 2020թ․-ին «ՎՏԲ բանկը» դարձել է «Ռոստելեկոմ» տվյալների մշակման կենտրոնի (Ростелеком – Центры обработки данных) 44,8% բաժնեմասի սեփականատեր։ «Ռոստելեկոմ- ՏՄԿ»-ն «Ростелеком» ՀԲԸ-ի իրավասությունների կենտրոնի կառավարող ընկերությունն է ծառայությունների և ենթակառուցվածքների զարգացման, տրաֆիկների փոխանակման և CDN ծառայությունների գծով։
Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը հայտնել է, որ «Ռոստելեկոմի»-ի վաճառքի վերաբերյալ վերջնական որոշում կկայացնի Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության և Կառավարության դիրքորոշումները ստանալուց և ամփոփելուց հետո։

Самвел Карапетян намерен приобрести “Ростелеком” и инвестировать 1,5 млрд драмов
В случае получения акций ЗАО “ДжиЭнСи-Альфа”, оказывающего телекоммуникационные услуги под торговой маркой “Ростелеком”, новый собственник планирует обновить основные инфраструктуры компании и внедрить новые с целью оснащения сети более современными технологиями. Согласно информации бенефициаров, изъявивших желание приобрести “Ростелеком”, предусматривается вложить в общей сложности до 1,5 млрд драмов, что даст возможность существенно повысить качество оказываемых услуг и обеспечить потребителей более надежной связью. Об этом в ответ на письменный запрос Hetq.am сообщила член Комиссии по регулированию общественных услуг Седа Шагинян.
В записке от 19 октября 2021 г. компания “ДжиЭнСи-Альфа” (торговая марка “Ростелеком”) просила согласия КРОУ на приобретение 100% акций компании “Филор Венчрс Лимитед”, единственного акционера ЗАО “ДжиЭнСи-Альфа”.
По сообщению С.Шагинян, гражданин РФ Арман Унанян и ЗАО “Электросети Армении” предусматривают зарегистрировать в Республике Кипр новую компанию “Молитро Холдингс Лимитед”, которая приобретет 100% акций “Филор Венчрс Лимитед”. Отметим, что на Кипре компания “Молитро Холдинг Лимитед” пока не создана. Для получения комментариев по этому вопросу компания в соответствии с законом обратилась в Министерство высокотехнологической промышленности. Вопрос пока находится на стадии рассмотрения.
Комиссия также обратилась в правительство и ЗАО “Электросети Армении” с просьбой предоставить документ о согласии на создание новой компании в Республике Кипр.
“ЮКОМ не имеет к этому отношения”
Напомним, что ЗАО “Электросети Армении” принадлежит учредителю Группы компаний “Ташир” Самвелу Карапетяну и его семье. Кроме того, посредством российского банка “Фора” Карапетяны владеют почти 11% компании “Юком”.
Нас интересовало, пытается ли “Юком” приобрести акции “Ростелеком” с целью усиления посредством объединения двух компаний. В ответ пресс-служба “Юком” заверила, что компания не является прямым или опосредованным покупателем ЗАО “ДжиЭнСи-Альфа”.
Мы также просили подтвердить или опровергнуть утверждение о том, что владеющие частью акций “Юком” братья Хачатряны не причастны к этой сделке и что приобретение “Ростелеком” касается только представителей компании “Ташир Капитал” (банк “Фора”), владеющих частью акций компании “Юком”. В ответ нам сообщили, что “Юком” не является ни прямым, ни опосредованным покупателем ЗАО “ДжиЭнСи-Альфа”.
Азербайджанское участие в “Ростелекоме”
В госреестре армянских компаний отмечено, что 100-процентным акционером ЗАО “ДжиЭнСи-Альфа” является “Филор Венчрс Лимитед”. Последняя в свою очередь полностью принадлежит компании “Ростелеком Интернейшнл Лимитед”, 100% акций которой владеет ПАО “Ростелеком”. А 50%+1 акция этой компании принадлежат Российской Федерации.
Между тем в результате изучения российских официальных источников вырисовывается другая картина. По данным российского сайта ПАО “Ростелеком”, участие правительства РФ составляет 36%, участие АО “Телеком Инвестиции” – 20%, участие ОАО “Банк ВТБ” – 8%.
Отметим, что “Банк ВТБ” находится под контролем правительства РФ благодаря 92-процентному участию государства. Остальных мелких акционеров банк не рассекретил. Напомним, что 3-процентная доля компании принадлежит Азербайджану, который, в частности, в 2017 году получил от банка дивиденды на сумму 7 млн долларов. Из отчета “Банка ВТБ” 2020 г. следует, что представитель Государственного нефтяного фонда Азербайджана участвовал в ежегодном собрании акционеров в качестве миноритарного акционера. Следовательно, Азербайджан все еще владеет долей “Банка ВТБ”, а исполнительный директор фонда Исрафил Маммадов является членом контрольного совета банка.
В финансовом отчете “Ростелекома” за 2020 год отмечается, что в указанном году “Банк ВТБ” стал собственником 44,8% “Ростелеком – Центры обработки данных”. Группа компаний “Ростелеком – ЦОД” — управляющая компания центра компетенций ПАО “Ростелеком” по направлениям развития сервисов и инфраструктуры ЦОД, импортонезависимых облачных платформ, услуг обмена трафиком и CDN.
Отметим, что окончательное решение о продаже ЗАО “Ростелеком” Комиссия по регулированию общественных услуг примет после получения и изучения позиций Министерства высокотехнологической промышленности и правительства РА.