Հայաստանի վարչապետը, Ռուսաստանի նախագահը և Ադրբեջանի նախագահը համատեղ հայտարարություն են ընդունել
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը եռակողմ հանդիպման արդյունքներով ընդունել են համատեղ հայտարարություն: Դրանում, մասնավորապես, նշված է.
«Մենք՝ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Ն. Վ․ Փաշինյանը, Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Ի. Հ. Ալիևը և Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վ. Վ․ Պուտինը, 2021թ. նոյեմբերի 26-ին հանդիպեցինք Սոչի քաղաքում և քննարկեցինք 2020թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարության` Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում հրադադարի և բոլոր ռազմական գործողությունների ամբողջական դադարեցման իրագործման, ինչպես նաև 2021թ. հունվարի 11-ի՝ տարածաշրջանում բոլոր տնտեսական և տրանսպորտային կապերն ապաշրջափակելու մասին հայտարարության կատարման ընթացքը:
Վերահաստատեցինք 2020թ. նոյեմբերի 9-ի և 2021թ. հունվարի 11-ի հայտարարությունների բոլոր դրույթների հետագա, հետևողական իրականացման և անվերապահ պահպանման հանձնառությունը՝ ի շահ Հարավային Կովկասի կայունության, անվտանգության և տնտեսական զարգացման։ Պայմանավորվեցինք ակտիվացնել համատեղ ջանքերը՝ ուղղված 2020թ. նոյեմբերի 9-ի և 2021թ. հունվարի 11-ի հայտարարություններից բխող մնացած խնդիրների շուտափույթ լուծմանը։
Նշեցինք ռուսական խաղաղապահ առաքելության կարևոր ներդրումը տարածաշրջանում իրավիճակի կայունացման և անվտանգության ապահովման գործում։
Պայմանավորվեցինք ադրբեջանա-հայկական սահմանին կայունության և անվտանգության մակարդակը բարձրացնելուն ուղղված քայլեր ձեռնարկել և գործընթացը մղել Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի դելիմիտացիայի և այդուհետ դեմարկացիայի հարցերով երկկողմ՝ կողմերի հայտի հիման Ռուսաստանի Դաշնության խորհրդատվական մասնակցությամբ հանձնաժողովի ստեղծման ուղղությամբ։
Բարձր գնահատեցինք 2021թ. հունվարի 11-ի հայտարարության համաձայն ստեղծված՝ Ադրբեջանի Հանրապետության, Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության փոխվարչապետերի համատեղ նախագահությամբ գործող տարածաշրջանի բոլոր տնտեսական և տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման հարցերով եռակողմ աշխատանքային խմբի գործունեությունը։ Ընդգծեցինք տարածաշրջանի տնտեսական ներուժը բացահայտելու համար կոնկրետ ծրագրերի հնարավորինս արագ մեկնարկի անհրաժեշտությունը։
Ռուսաստանի Դաշնությունն այսուհետ ևս կշարունակի ցուցաբերել անհրաժեշտ աջակցություն` Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության միջև հարաբերությունների կարգավորման, ադրբեջանցի և հայ ժողովուրդների միջև վստահության մթնոլորտի ձևավորման, ինչպես նաև տարածաշրջանում բարիդրացիական հարաբերությունների ստեղծման նպատակով»:

The leaders of Russia, Armenia and Azerbaijan issued the following joint statement following today’s trilateral meeting in Sochi.
The translated text was circulated by the office of Armenian PM Nikol Pashinyan.
We, the Prime Minister of the Republic of Armenia N.V.Pashinyan, the President of the Republic of Azerbaijan I.H. Aliyev, President of the Russian Federation V.V.Putin, met on November 26 in Sochi and discussed the implementation process of the declaration of November 9, 2020 on the complete ceasefire and termination of all types of military operations in the Nagorno-Karabakh conflict zone and the implementation process of the January 11, 2021 statement on unblocking all economic and transport infrastructures of the region.
We reaffirmed commitment to the further and consistent implementation and unconditional observance of all the provisions of the November 9, 2020 declaration and January 11, 2021 statement for the benefit of the stability, security and economic development of the South Caucasus. We agreed to intensify joint efforts aimed at the immediate solution of the remaining issues arising from November 9, 2020 and January 11, 2021 statements.
We mentioned the significant contribution of the Russian peacekeeping mission in stabilizing the situation and ensuring security in the region.
We agreed to take steps to increase the level of stability and security on the Azerbaijani-Armenian border, to push the process of establishment of a bilateral commission with the advisory participation of the Russian Federation based on the application of the sides, on delimitation, and afterwards demarcation, of the state border between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan.
We highly appreciated the activity of the trilateral working group on unblocking all economic and transport communications of the region, established in accordance with the January 11, 2021 statement under the joint chairmanship of the Deputy Prime Ministers of the Republic of Azerbaijan, the Republic of Armenia and the Russian Federation. We stressed the need to launch specific programs as soon as possible, aimed at identifying the economic potential of the region.
The Russian Federation will continue to provide the necessary assistance for normalizing relations between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Armenia, building an atmosphere of trust between the Azerbaijani and Armenian peoples, and establishing good-neighborly relations in the region.