Նախագահ Արմեն Սարգսյանն առաջարկում է փոխել Սահմանադրությունը իշխանությունը հավասարակշռելու համար
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը նոյեմբերի 29-ին հանդիպել է Եվրամիության աջակցությամբ իրականացվող «Եվրոպական մեդիահարթակ Հայաստանում. հուսալի և պրոֆեսիոնալ լրատվամիջոցների կառուցում» ծրագրի մասնակից ուսանողների խմբին և նրանց հետ աշխատող մասնագետների թիմի ներկայացուցիչներին:
Ծրագիրն իրականացվում է տեղական երեք կազմակերպությունների կողմից՝ FactorTV, «Հետաքննող լրագրողներ» եւ ԲՀՀ-Հայաստան, BBC Media Action-ի և Deutsche Welle Akademie-ի հետ համատեղ:
Նախագահի աշխատակազմի հաղորդմամբ, ապագա լրագրողների հետ զրույցում նախագահ Սարգսյանն անդրադարձել է Հայաստանի զարգացման հեռանկարներին, կարևորել ազգային ինքնության և ազգային արժեքների վրա հիմնված, բաց մոդելով պետության ստեղծումը:
«Մենք համաշխարհային ազգ ենք, մեր պետության մոդելն էլ պետք է բաց լինի, քանի որ մեր հարստությունը մարդիկ են, պետք է կարողանանք ճիշտ օգտագործել այդ ներուժը,- ասել է նախագահը: -Մենք պետք է գնանք դեպի գիտության, նոր տեխնոլոգիաներ, ունենանք բարձր որակի արտադրանք, որը կարող ենք արտահանել»: Նախագահի խոսքով՝ դրա համար կարևոր է հետևել աշխարհում գիտական, տեխնոլոգիական զարգացման միտումներին և կառուցել մեր տեսլականը՝ հաշվի առնելով այդ միտումները:
«Այն փոքր պետությունները, որոնք ճիշտ են ընկալում իրենց տեղը ապագայում, հաջողում են: Մեր միակ հարստությունը մեր մարդիկ են աշխարհով մեկ, մինչդեռ որոշել ենք չօգտագործել իրենց,- նշել է նախագահը: -Սփյուռքին սովորեցնում ենք, թե ձեր միակ ֆունկցիան՝ բարեգործությունն է, Սփյուռքին չենք քաջալերում ներդրումներ անել: Պետք է ստեղծել բոլոր պայմանները, թույլ տալ մասնակցություն ունենալ մեր երկրի զարգացմանը»:
Նախագահը նշել է, որ պետության բաց մոդելը նաև կանխելու է արտագաղթը: «Այսօր շատ հայեր, երբ հաջողության են հասնում, առաջինը մտածում են Հայաստանից գնալու մասին: Եթե հասարակությունը բաց լիներ, մարդիկ չէին մտածի գնալու մասին: Փակ մոդելի արդյունքում անընդհատ գոլորշիացում է տեղի ունենալու,- ասել է նախագահ Սարգսյանը: -Դրա համար այսօր ասում եմ՝ պետք է փոխել Սահմանադրությունը: Կարևոր չէ նախագահական, թե խորհրդարանական, կարևորը՝ իշխանությունը հավասարակշռված լինի: Պետք են գործիքներ, որպեսզի կարողանաս զսպումներ իրականացնել»:
Նախագահը կարևոր է համարել նաև ազգային ինքնության գիտակցումն ու պահպանումը: «Ինքնությունից են գալիս մեր՝ որպես ժողովուրդ ապրելու իմաստն ու նպատակը: Պետք է հստակ իմանաս ինքնությունդ՝ որպես անհատ կամ որպես ժողովուրդ ով ես, ինչի համար ես ապրում: Ինքնությունը նաև պետության անձնագիրն է»:
Նախագահ Սարգսյանն ապագա լրագրողներին «հորդորել է հավատարիմ լինել լրագրության արժեքներին ու բարոյականության սկզբունքներին, կարողանալ համընթաց քայլել ժամանակի հետ և իրենց աշխատանքով նոր որակի վրա բարձրացնել լրագրությունը»:

President Sarkissian Tells Future Journalists to Raise Media Standards in Armenia
Armenian President Armen Sarkissian urged a group of students participating in the EU-funded ‘European Media Facility Armenia –Building Sustainable and Professional Media’ project to be faithful to the values and principles of journalism and to raise the quality of the media in Armenia.
The €2 million project, launched in September, aims to strengthen the freedom and independence of the media in Armenia.
The project is implemented by Deutsche Welle and BBC Media Action. Those from Armenia participating are the Open Society Institute, Factor Information Centre (an Armenian online broadcaster) and the Investigative Journalists of Armenia (HETQ).
Talking to the future journalists, Sarkissian referred to the prospects of Armenia's development, using the creation of a state based on national identity, national values, and an open model.
"Today, many Armenians when they succeed, are the first to think about leaving Armenia. If the society was open, people would not think about leaving. As a result of the closed model, there will be constant evaporation," said Sarkssian, adding that the country’s constitution should be changed.
“Whether presidential or parliamentary is not important. What’s important is that the government be balanced. You need tools to be able to exercise restraint,” the president said according to a statement released by his office.
Sarkssian according to the statement, did not specify what he meant by changing the constitution or what restraint he referred to.
Sarkissian also said that the Armenian diaspora must not be seen as a source of charity but as an investment resource.
“We must create all the conditions to allow the diaspora’s participation in the development of our country,” the president said.