ԱԳՆ մամուլի քարտուղարի պատասխանը լրատվամիջոցների հարցերին
Արտաքին գործերի նախարարության պաշտնոական կայքը հրապարակել է հաղորդագրություն, որի համաձայն՝ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Վահան Հունանյանը պատասխանել է լրատվամիջոցների հարցերին: Նախարարությունը չի նշել, թե որ լրատվամիջոցների հարցերին է պատասխանել մամուլի քարտուղարը: Նույնությամբ ներկայացնում ենք հաղորդագրությունը.
« Նոյեմբերի 26-ի Սոչիի եռակողմ հայտարարությունը մի քանի կարևոր արձանագրում է կատարում:
Առաջին՝ Սոչիի հայտարարությունով կողմերը վերահաստատում են իրենց պարտավորությունը 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության բոլոր դրույթների հետևողական և անվերապահ իրականացման վերաբերյալ։ Սա վերաբերում է նաև Ադրբեջանի կողմից մինչ այժմ չկատարված, նոյեմբերի 9-ի հայտարարության 8-րդ կետով ամրագրված՝ ռազմագերիների, պատանդների և այլ պահվող անձանց վերադարձին և այլ կետերով չկատարված պարտավորություններին։
Երկրորդ՝ նոյեմբերի 26-ի Սոչիի հայտարարությամբ ևս մեկ անգամ վերահաստատվում է հունվարի 11-ի հայտարարությամբ արձանագրված տարածաշրջանում տրանսպորտային բոլոր ուղիների ու տնտեսական կապերի ապաշրջափակման դրույթը և հերթական անգամ հերքվում են «միջանցքի» կամ միջանցքային տրամաբանության մասին տարածվող քարոզչական թեզերը:
Եվ երրորդ՝ ըստ հայտարարության, պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել հայ-ադրբեջանական սահմանին կայունության և անվտանգության մակարդակը բարձրացնելուն ուղղված քայլեր ձեռնարկել: Իսկ այդ ուղղությամբ առաջնային ու առավել կարևոր քայլը պետք է լինի լարվածության նվազեցմանը միտված քայլերի իրականացումը։
Համոզված ենք նաև, որ եռակողմ հայտարարությունների դրույթների լիարժեք կյանքի կոչումը կնպաստի Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո»,- նշված է ԱԳՆ-ի կայքում։

The Armenia Ministry of Foreign Affairs, in the following press release published today, says that Foreign Ministry Spokesman Vahan Hunanyan answered several media questions regarding the November 26 meeting in Sochi attended by the leaders of Russia, Armenia and Azerbaijan.
The statement does not specify which media outlets filed questions with the ministry.
The November 26 Sochi tripartite statement makes several important points.
First, with the Sochi declaration, the parties reaffirm their commitment to the implementation of all provisions in the November 9 2020 trilateral statement. On the consistent and unconditional implementation of all the provisions of the November 9 trilateral statement. This also refers to the obligations not fulfilled by Azerbaijan as stipulated by Point 8 of the November 9 statement on the return of prisoners of war, hostages, other detainees, and other unfulfilled points.
Second, the November 26 statement in Sochi reaffirms the provision of unblocking all transport routes and economic ties in the region registered in the January 11 2021 statement.
Thirdly, according to the declaration, an agreement was reached to take steps to increase the level of stability and security on the Armenian-Azerbaijani border. And the primary and most important step in that direction should be the implementation of steps aimed at reducing tension.
We are convinced that the full implementation of the provisions of the trilateral statements will contribute to the peaceful settlement of the Nagorno Karabakh conflict under the mandate of the OSCE Minsk Group Co-Chairs.