Ադրբեջանցիները կրակահերթեր են արձակել Կարմիր շուկայի ուղղությամբ
Դեկտեմբերի 2-ին՝ ժամը 10:30-ի սահմաններում, Արցախի Հանրապետության Մարտունու շրջանի Կարմիր շուկա համայնքի ուղղությամբ տեղակայված դիրքերից ադրբեջանական կողմը կրակահերթեր է արձակել, որոնք տևել են 10-15 րոպե։ Կիրառվել են հիմնականում հրաձգային զինատեսակներ։ Այս մասին ֆեյսբուք իր էջում գրել է Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը։
«Ստացված պարզաբանումների համաձայն՝ կրակահերթերը լսվել են համայնքի բնակելի հատվածում, իսկ կիրառված զենքի գնդակներն անցել են բնակիչների այգիների միջով։
Կրակահերթերի հետևանքով մարդկային և նյութական վնաս պատճառելու դեպքեր չեն արձանագրվել։
Ադրբեջանական կողմը, խախտելով եռակողմ հայտարարությամբ հաստատված հրադադարի ռեժիմը և բարձր մակարդակով ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, շարունակում է Արցախի ժողովրդի իրավունքների դեմ իր հանցավոր գործողությունները՝ ոտնձգելով առաջին հերթին խաղաղ բնակչության կյանքի իրավունքի և հոգեբանական ու ֆիզիկական անձեռնմխելիության դեմ։
Հրադադարի հաստատումից հետո բազմիցս հայտարարել ենք, որ նման հանցավոր գործողություններով ադրբեջանական կողմը նպատակ է հետապնդում ահաբեկելու Արցախում ապրող մարդկանց և վախի ու հուսալքության մթնոլորտ ձևավորելու միջոցով հասնելու Արցախի հայաթափմանը։
Ադրբեջանական կողմի հանցավոր գործողությունները զսպելու և դրանց կրկնությունը բացառելու, ինչպես նաև բնակիչների անվտանգության և իրավունքների պաշտպանության համար շարունակում է խիստ անհրաժեշտություն մնալ ադրբեջանական զինված հենակետերի անհապաղ հեռացումը Արցախի խաղաղ բնակավայրերի հարևանությունից և հրադադարի խախտման դեպքերի անաչառ հետաքննության մեխանիզմների ներդրումը»,- հայտնում է Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանը։

Азербайджанцы открыли стрельбу в направлении Кармир Шука
2 декабря около 10:30 азербайджанская сторона в течение 15 минут вела стрельбу с позиций, расположенных в направлении общины Кармир Шука в Мартунинском районе Республики Арцах. Использовались в основном стрелковые виды оружия. Об этом сообщил на своей странице в Facebook Защитник прав человека Арцаха Гегам Степанян.
“Согласно полученным разъяснениям, очереди были слышны в жилых кварталах общины, а пули достигали садов жителей. В результате стрельбы случаев причинения материального и человеческого ущерба не зафиксировано”, - отметил Г.Степанян.
Согласно записи Омбудсмена, “азербайджанская сторона в нарушение установленного трехсторонним заявлением режима прекращения огня продолжает свои преступные действия против прав народа Арцаха, посягая в первую очередь на право на жизнь, психологическую и физическую неприкосновенность мирного населения”.
Гегам Степанян также считает, что для сдерживания преступных действий азербайджанской стороны и предотвращения их повторения, а также защиты безопасности и прав жителей крайне необходимо незамедлительно удалить азербайджанские посты из окрестностей мирных населенных пунктов Арцаха и внедрить механизмы для беспристрастного расследования нарушений режима прекращения огня.