Թուրքիայի փոխնախագահը խոստովանում է՝ թուրքական հետախուզությունն ակտիվ մասնակցություն է ունեցել 44-օրյա պատերազմին
Թուրքիայի փոխվարչապետ Ֆուաթ Օքթայը ասել է, որ Թուրքիայի ազգային հետախուզական կազմակերպությունը (Milli İstihbarat Teşkilatı, MİT) ակտիվ դերակատարում է ունեցել 2020 թվականին Լեռնային Ղարաբաղում 44-օրյա պատերազմի ժամանակ՝ օգնելով «ձևավորել ուժերի հավասարակշռություն»։ Այդ մասին հայտնում է Nordic Monitor-ը։
Նոյեմբերի 26-ին Թուրքիայի մեջլիսի պլանավորման և բյուջետային հանձնաժողովում Ֆուաթ Օքթայը ներկայացրել է Թուրքիայի նախագահին առընթեր պետական մարմինների տարեկան գործունեությունը։ Ընդգծելով, որ Ազգային հետախուզական ծառայությունը հանդիսանում է Թուրքիայի հպարտությունը՝ Օքթայը պատգամավորներին ասել է, որ կազմակերպությունն արտերկրում իր գործունեությամբ մեծ ծառայություն է մատուցել Թուրքիային։
«Մի շարք տարածաշրջաններում, ինչպես օրինակ` Սիրիայում, Լիբիայում, Լեռնային Ղարաբաղում և Աֆղանստանում, կազմակերպությունը կարևոր աշխատանք է կատարել, որը պաշտպանում է մեր ազգային շահերը և հավասարակշռություն է ձևավորում հօգուտ մեր երկրի՝ մեր պետական քաղաքականությանը համապատասխան։ Մենք ոչ միայն մեր երկրի պատմության ամենահաջող հակահաբեկչական գործողություններն ենք արել մեր սահմանների մոտ և դրանից դուրս, այլև հասել բազմաթիվ հաջողությունների, սկսած Ղարաբաղի 30-ամյա բռնազավթման ավարտից մինչև խռովարարների դեմ Լիբիայում լեգիտիմության համար պայքարը»,- նշել է Թուրքիայի փոխնախագահը։ Վերջինս հավելել է, որ իրենք զարգանում են և ցույց տալիս իրենց ձեռքբերումները։
Nordic Monitor-ը գրում է, որ ոչ մեկի համար գաղտնիք չէ, որ Թուրքիան ռազմական աջակցություն է ցուցաբերել Ադրբեջանին, սակայն պաշտոնապես որևէ հայտարարություն չէր արվել 44-օրյա պատերազմում թուրքական հետախուզության ներգրավվածության մասով։ Ընդհակառակը, անընդհատ հերքվում էր MIT-ի մասնակցությունը պատերազմին կամ, որ նրանք Սիրիայի թուրքական վերահսկողության տակ գտնվող ջիհադիստ մարտիկներին տեղափոխում էին Լեռնային Ղարաբաղ։
Դեռ պատերազմի օրերին Ռուսաստանի արտաքին հետախուզական ծառայության ղեկավար Սերգեյ Նարիշկինը հայտարարել էր, որ Մերձավոր Արևելքում կռվող միջազգային ահաբեկչական կազմակերպությունների վարձկանները, մասնավորապես «Ջաբհաթ ան-Նուսրա»-ի, «Ֆիրքաթ ալ-Համզա»-ի, «Սուլթան Մուրադ»-ի, ինչպես նաև քրդական ծայրահեղական խմբավորումները, ակտիվորեն ներգրավվում են հակամարտության գոտում: Նա շեշտել էր, որ խոսքը հարյուրավոր և նույնիսկ հազարավոր արմատականների մասին է, որոնք հույս ունեն գումար վաստակել ղարաբաղյան նոր պատերազմում: Նարիշկինը նաև հայտարարել էր, որ իրենք «գիտեն թուրքական հետախուզության աշխատանքը և տեսնում են այդ աշխատանքի կոնկրետ տարրեր»։
Հայաստանը շարունակում է պնդել, որ Սիրիայից և Լիբիայից հակամարտության գոտի բերված վարձկանների տեղափոխումը կազմակերպել է թուրքական հետախուզությունը։ Nordic Monitor-ի տվյալներով՝ սփյուռքի հայկական կազմակերպությունները շարունակում են ուսումնասիրել, թե MİT-ի որ գործակալներն են ներգրավված եղել այդ գործընթացին։
2022 թվականի տարեկան բյուջեով MİT-ի գործունեության համար առանձնացվել է 3,5 միլիարդ թուրքական լիրա։ Nordic Monitor-ը ավելի վաղ հայտնել էր, 2020 թվականին գաղտնի գործողությունների համար MİT-ն ծախսել է մոտ կես միլիարդ թուրքական լիրա։

The Nordic Monitor, a news web and tracking site run by the Stockholm-based Nordic Research and Monitoring Network, published an article on December 3 that Turkish Vice President Fuat Oktay last week stated that Turkey’s National Intelligence Organization (Milli İstihbarat Teşkilatı, MİT) played an active role in the Nagorno-Karabakh war in 2020, helping to tip the military balance in favor of Azerbaijan.
The article says that Oktay made the revelation during a presentation on the annual activities of state institutions operating under the Presidency at the Turkish Parliament’s Planning and Budget Committee on November 26.
The website quotes Oktay as saying:
“In many regions such as Syria, Libya, Upper Karabakh and most recently Afghanistan, the organization has carried out important work that protects our national interests and shapes the balances in the field in favor of our country, in line with our state policy. We have not only carried out the most successful operations in our history against terrorist organizations at our borders and just beyond but have also achieved many successes, from ending the 30-year occupation of Karabakh to the struggle for legitimacy in Libya against the putschists. We are progressing and demonstrating our concrete achievements one by one.”
While it is no secret that Turkey supported Azerbaijan militarily, Ankara has consistently denied that its intelligence services were involved or that they organized and facilitated the deployment of jihadist fighters under its control in Syria to Nagorno-Karabakh.
The article refers to an October 2020 statement by Sergei Naryshkin, Director of the Russian Foreign Intelligence Service (SVR), who raised concerns that Transcaucasia might be transformed into a springboard for members of terrorist organizations amid the armed conflict in Nagorno-Karabakh.
“We know the work of Turkish intelligence, and we see certain elements of its work,” Naryshkin said on November 6, 2020, during a TV interview, as reported by the Tass news agency.
Armenia claims that foreign fighters were brought from Syria and Libya via Turkish intelligence channels and that they committed war crimes.
The Nordic Monitor writes that the Turkish government allocated 3.5 billion lira to the MİT for 2022 and that the intelligence agency spent nearly half a billion lira in secret operations in 2020.
(The Nordic Monitor covers religious, ideological and ethnic extremist movements and radical groups, with a special focus on Turkey.)