ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի ընկերությունը շարունակում է հաղթել պետական մրցույթներում
Ազգային ժողովի (ԱԺ) աշխատակազմի ղեկավար Վահան Նարիբեկյանին պատկանող «Արգավանդ կահույք» ընկերությունը շարունակում է հաղթել պետական գնումների մրցույթներում։ Նարիբեկյանի ընկերությունը կահույք է մատակարարում պետական մի շարք գերատեսչությունների։
Հիշեցնենք՝ այս տարվա օգոստոսին գրել էինք, որ 2018 թվականի իշխանափոխությունից հետո «Արգավանդ կահույք» ՍՊԸ-ն մոտ 150 գնման պայմանագիր է կնքել պետական տարբեր մարմինների հետ։ Պայմանագրերի ընդհանուր արժեքը գերազանցում էր 250 միլիոն դրամը։ 2014թ․ հիմնադրված ընկերությունը մինչև իշխանափոխությունն ընդամենը երեք գործարք ուներ պետության հետ։
Պետական գնումների armeps.am համակարգի տվյալներով՝ այս տարվա օգոստոսից հետո «Արգավանդ կահույք» ՍՊԸ-ն ևս 7 պայմանագիր է կնքել պետական մարմինների հետ։ Ընկերության ծառայություններից օգտվել են Վարչապետի աշխատակազմը, վարչապետին ենթակա Պետական վերահսկողական ծառայությունը, Նոյեմբերյանի համայնքապետարանը, Վանաձորի բժշկական կենտրոնը, Ինֆեկցիոն հիվանդությունների ազգային կենտրոնը և «Հայաէրոնավիգացիա» ՓԲԸ-ն։
Այդ յոթ պայմանագրի ընդհանուր արժեքը կազմել է 8,3 մլն դրամ։ «Արգավանդ կահույք» ՍՊԸ-ն գրասենյակային գույք և տնտեսական ապրանքներ է մատակարարել պետական նշված կառույցներին։
«Արգավանդ կահույք» ՍՊԸ-ն Վահան Նարիբեկյանին փոխկապակցված միակ ընկերությունը չէ, որը մասնակցում և հաղթում է պետական գնումների մրցույթներում։ Մեր նախորդ հոդվածում գրել էինք, որ Նարիբեկյանի եղբորը՝ Գարիկ Նարիբեկյանին պատկանող «Դամկար» ՍՊԸ-ն էլ 2018 թվականից սկսած 60 պայմանագիր է կնքել պետական կառույցների հետ՝ ընդհանուր 70 միլիոն դրամ արժեքով։ Այս ընկերությունը ևս կահույք է մատակարարում։
Վահան Նարիբեկյանը Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի ընկերն է, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության անդամ։ Ալեն Սիմոնյանի 2021թ․ օգոստոսի 3-ի կարգադրությամբ՝ նշանակվել է ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար։ Օգոստոսի 12-ին «Արգավանդ կահույք» ՍՊԸ-ի տնօրենի պաշտոնը Վահան Նարիբեկյանը փոխանցել է իր եղբորը, սակայն շարունակում է հանդիսանալ ընկերության 100 % բաժնեմասի սեփականատերը։
«Հետքի» հետ զրույցում Վահան Նարիբեկյանը նշել էր, որ նախկինում իրենց խոչընդոտում էին գնումների գործընթացին մասնակցելու համար, իսկ այժմ դաշտը ազատականացվել է։ Միևնույն ժամանակ, Նարիբեկյանը պնդում էր, որ Ալեն Սիմոնյանի հետ ընկերական հարաբերությունները իրենց համար շահեկան դիրք չեն ապահովել։ Վահան Նարիբեկյանի խոսքով՝ խորհրդարանի աշխատակազմի ղեկավար նշանակվելուց հետո դադարել է զբաղվել բիզնես գործունեությամբ։

Компания руководителя администрации НС продолжает выигрывать тендеры на госзакупки
Компания “Аргаванд кауйк”, принадлежащая руководителю администрации Национального Собрания Ваану Нарибекяну, продолжает выигрывать тендеры на госзакупки. Компания поставляет мебель государственным ведомствам.
После смены власти в 2018 году ООО “Аргаванд кауйк” заключило с различными государственными органами 150 договоров о госзакупках. Общая стоимость договоров превысила 250 млн долларов. Основанная в 2014 году компания до смены власти заключила всего три аналогичные сделки.
По данным сайта armeps.am, после августа этого года ООО “Аргаванд кауйк” заключило с госорганами еще 7 договоров. Услугами этой компании воспользовались администрация премьер-министра, находящаяся в ее подчинении Государственная контрольная служба, администрация общины Ноемберян, медицинский центр Ванадзора, Национальный центр инфекционных заболеваний, ЗАО “Армаэронавигация”.
Общая стоимость этих договоров – 8,3 млн драмов. Упомянутым организациям компания поставила офисную мебель и хозяйственные товары.
“Аргаванд кауйк” – не единственная взаимосвязанная с Вааном Нарибекяном компания, выигрывающая тендеры на госзакупки. ООО “Дамкар”, которое принадлежит его брату Гарику Нарибекяну, начиная с 2018 года заключило с госструктурами 60 договоров на сумму 70 млн драмов. Эта компания тоже поставляет мебель.
Ваан Нарибекян – друг спикера парламента Алена Симоняна, член правящей партии “Гражданский договор”. Приказом А.Симоняна от 3 августа 2021 г. Ваан Нарибекян был назначен руководителем администрации Национального Собрания. 12 августа он передал должность директора “Аргаванд кауйк” своему брату, но при этом продолжает оставаться владельцем 100% компании.
В беседе с Hetq.am Ваан Нарибекян отметил, что раньше им мешали участвовать в процессе госзакупок, но сейчас поле либерализовано. В то же время Нарибекян утверждает, что дружеские отношения с Аленом Симоняном не обеспечили ему выгодные условия, поскольку после назначения руководителем администрации парламента он перестал заниматься бизнесом.