Փաշինյանն ասում է՝ Հին Թաղերի և Խծաբերդի քրեական գործով բարձրաստիճան պաշտոնյա է անցնում
Ազգային ժողով-Կառավարություն հարցուպատասխանին «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանն անդրադարձավ նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթի ստորագրումից հետո Հին Թաղեր, Խծաբերդ գյուղերի մոտ տեղի ունեցած մարտերին և զինծառայողների գերեվարմանը: Պատգամավորը հետաքրքրվեց, թե ինչու այդ գյուղերը չվերադարձվեցին, արդյոք այդ հարցը ՀՀ օրակարգու՞մ է, թե՞ ոչ:
Հարցին պատասխանեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը: Նրա խոսքով` քրեական գործ է հարուցված, սակայն գործով անցնող առանցքային մեղադրյալներից մեկին չի հաջողվել կալանավորել, դատարանները մերժել են կալանավորելու միջնորդությունը:
Աբրահամյանն արձագանքեց` այդ դեպքերից մեկ տարի անց, կարծես թե, փորձ է արվում պատասխանատվությունը բարդել մի քանի զինվորականի վրա, որոնք այնքան էլ մեծ դերակատարություն չեն ունեցել: Փաշինյանը հակադարձեց` այդ թեման բարձրաստիճան պաշտոնյաներին առնչվող է:
«Շատ հարցեր կան, որ կուզենայի բարձրաձայնել, բայց չեմ կարող բազմաթիվ պատճառներով: Թեման առնչվում է շատ բարձրաստիճան պաշտոնյաների, որոնց գործողությունները կոծկելու որևէ ցանկություն չունեմ, երբևէ չեմ ունեցել: Ոչինչ գաղտնի չի մնա, բոլոր հարցերը ժամանակի ընթացքում կստանան իրենց պատասխանները»,- ասաց Փաշինյանը:

По уголовному делу о событиях в Хин Тахер и Хцаберде проходит высокопоставленное должностное лицо – Н.Пашинян
Во время сегодняшнего правительственного часа в Национальном Собрании депутат фракции “Честь имею” Тигран Абрамян коснулся боев, происходивших недалеко от сел Хин Тагер и Хцаберд, во время которых в плен были взяты военнослужащие. Депутат поинтересовался, почему эти села не были возвращены и находится ли данный вопрос на повестке РА.
В своем ответе премьер-министр Никол Пашинян сообщил, что возбуждено уголовное дело, однако никого из проходящих по этому делу ключевых обвиняемых арестовать не удалось, поскольку суды отклоняли ходатайства об аресте.
Абрамян отметил, что спустя год после этих событий предпринимается попытка возложить ответственность на нескольких военных, которые не играли важную роль в этих событиях. Пашинян возразил: вопрос касается высокопоставленных должностных лиц.
“Есть много вопросов, которые я хотел бы затронуть, но не могу в силу многих причин. Это касается весьма высокопоставленных должностных лиц, действия которых я не хочу и никогда не хотел покрывать. Ничего втайне не останется, со временем все вопросы получат свои ответы”,- сказал премьер.