Նիկոլ Փաշինյան․ «Ես այսօր էլ եմ պատրաստ որդուս հանձնել գերիների դիմաց»
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր էլ պատրաստ է որդուն փոխանակել Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների հետ: Այս մասին Փաշինյանը հայտարարեց Ազգային ժողով-Կառավարություն հարցուպատասխանին` արձագանքելով «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Էլինար Վարդանյանի հարցին: Պատգամավորը հիշեցրեց, որ արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների քարոզարշավի ընթացքում Փաշինյանը պատրաստ էր փոխանակել որդուն գերիների հետ, իսկ այժմ իշխանության ներկայացուցիչները մեղադրում են վերջիններիս դասալքության մեջ ու խոսում քրեական պատասխանատվության ենթարկելու մասին: Պատգամավորը հարցրեց, թե ի վերջո ո՞րն է նրա վերաբերմունքն այդ հարցի վերաբերյալ:
«Ես այսօր էլ եմ պատրաստ որդուս հանձնել գերիների դիմաց և նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում դիմել եմ ձեր քաղաքական ուժերին այդ հարցում որոշակի գործնական աջակցություն ցուցաբերելու համար, հիմա էլ եմ առաջարկում: Քանի որ պաշտոնական և ոչ պաշտոնական խողովակներով դիմել ենք ադրբեջանական կողմին, բայց, ցավոք, ադրբեջանական կողմից արձագանք չի եղել»,- ասաց Փաշինյանը: Նա հայտարարեց, որ բազմիցս անդրադարձել է այդ հարցին ու պարզաբանումներ ներկայացրել, ապա ընդգծեց` գերեվարման յուրաքանչյուր դեպք պետք է հետաքննվի:
«Ի՞նչն է էդտեղ զարմանալի, ոչ մի զարմանալի բան չեմ տեսնում, կլինեն գերեվարման դեպքեր, որոնք քրեաիրավական հետևանքներ կունենան, և կլինեն գերեվարման դեպքեր, որ նման հետևանքներ չեն ունենա»,- ասաց Փաշինյանը:
Կառավարության ղեկավարը հիշեցրեց, որ զինծառայողները որոշակի իրավունքներ ու պարտականություններ ունեն, որոնց թվում զենքի պահպանությունն է, զենք կորցնելը քրեական պատասխանատվություն է ենթադրում:
Փաշինյանը վստահեցրեց, որ յուրաքանյուր օր աշխատանք են տանում գերիների վերադարձի հարցով, հարազատների հետ պարբերաբար հանդիպում են, սակայն դա չի նշանակում, որ նրանց վերադարձից հետո հետաքննություն չի լինելու:
«Իսկ Դուք Ձեր պարտականությունները գիտե՞ք, որ մեղադրում եք 18 տարեկաններին վախենալու, կողմնորոշվել չկարողանալու մեջ: Նոյեմբերի 9-ից հետո Դուք որտե՞ղ էիք, կողմնորոշվե՞լ էիք»,- հարցրեց Էլինար Վարդանյանը:
Փաշինյանն արձագանքեց` իր պաշտոնավարման դիրքերում է եղել, իր ենթակայության տակ գտնվող ինստիտուտներում:

Никол Пашинян: “Я и сегодня готов обменять свого сына на пленных”
Премьер-министр Никол Пашинян и сегодня готов обменять своего сына на удерживаемых в Азербайджане армянских пленных. Об этом премьер заявил сегодня во время правительственного часа в парламенте, отвечая на вопрос депутата оппозиционной фракции “Айастан” Элинар Варданян. Последняя напомнила о том, что в ходе предвыборной кампании в рамках внеочередных парламентских выборов Пашинян выразил готовность обменять своего сына на пленных, между тем сегодня представители власти обвиняют этих людей в дезертирстве и говорят о привлечении их к уголовной ответственности. Депутат поинтересовалась, как Пашинян относится к этому вопросу.
“Я и сегодня готов отдать своего сына в обмен на пленных. Во время предвыборной кампании я обратился к вашим политическим силам с просьбой оказать практическую помощь в этом вопросе. Я и сейчас это предлагаю. Мы по официальным и неофициальным каналам обращались к азербайджанской стороне, но, к сожалению, реакции с азербайджанской стороны не последовало”,- сказал Никол Пашинян. Он отметил, что неоднократно касался этого вопроса, давал разъяснения, после чего подчеркнул, что нужно расследовать каждый случай пленения.
“Ничего удивительного в этом я не вижу. Могут быть случаи взятия в плен, которые будут иметь уголовно-правовые последствия”,- заявил Пашинян.
Глава правительства напомнил о том, что военнослужащие имеют определенные права и обязанности, в том числе сохранение оружия, а значит, его потеря предполагает уголовную ответственность.
Пашинян заверил, что над вопросом возвращения пленных они работают каждый день, периодически встречаются с родственниками, но это не значит, что после возвращения этих людей расследование не будет проводиться.
“А Вы знаете свои обязанности, если обвиняете 18-летних в том, что они испугались и не смогли сориентироваться?” – спросила Элинар Варданян.
В ответ Пашинян сказал, что находился на своих должностных позициях, в действующих в его подчинении институтах.