«Ֆլայ Արնան» պետական գրանցում ստացավ. ովքե՞ր են բաժնետերերը
Դեկտեմբերի 10-ին պետական գրանցում է ստացել «Հայկական ազգային ավիաուղիներ» ՓԲԸ-ն, որը ներկայանալու է «Ֆլայ Արնա» ապրանքանիշով (Fly Arna – ARmenian National Airlines):
Այս նոր ավիաընկերության ստեղծման ծրագրի մասին հայտնի դարձավ այս տարվա հուլիսին, երբ Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդի (ԱՆԻՖ, ANIF - Armenian National Interests Fund) գործադիր տնօրեն Դավիթ Փափազյանն ու ու արաբական Շարժայում բազավորվող «Air Arabia» բյուջետային (լոուքոսթեր) ավիաընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն Ադել Ալ Ալին համաձայնագիր ստորագրեցին: Համաձայնագրի կնքմանը ներկա էին այն ժամանակ ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը, ով նաեւ ԱՆԻՖ-ի տնօրենների խորհրդի նախագահն է, եւ «Air Arabia»-ի տնօրենների խորհրդի նախագահ շեյխ Աբդուլլահ բին Մոհամեդ Ալ Թանին:
ԱՆԻՖ-ը նոր ավիաընկերության համար անուն առաջարկելու մրցույթ հայտարարեց, եւ սեպտեմբերին հայտարարվեց, որ այն կոչվելու է «Ֆլայ Արնա» («Fly Arna»):
Ի սկզբանե հայտնի էր, որ նորաստեղծ ընկերությունն աշխատելու է «Air Arabia»-ի բյուջետային բիզնես մոդելով, այսինքն՝ լինելու է հայկական լոուքոսթեր ավիափոխադրող (ուղեւորներին ցածր գներ առաջարկող, փոխարենը՝ ոչ ամբողջական (ավանդական) ծառայություններ մատուցող):
Հոկտեմբերին ՀՀ կառավարությունն ԱՆԻՖ-ի կանոնադրական կապիտալն ավելացրեց 4.733.720.000 դրամով, որը նախատեսված էր «Ֆլայ Արնայի» բաժնետոմսերի դիմաց վճարելու համար: Ինչպես տեղեկանում ենք պետռեգիստրից, դեկտեմբերի 10-ին գրանցված «Հայկական ազգային ավիաուղիներ» ՓԲԸ-ի կանոնադրական կապիտալը 4.830.330.000 դրամ է: Մինչեւ վերջին պահը չէր բացահայտվում, թե տոկոսային հարաբերակցությամբ ինչպես են բաշխվելու բաժնետոմսերը հայկական ու արաբական կողմերի միջեւ: Համաձայն պետռեգիստրի՝ ավիաընկերությունն ունի 3 բաժնետեր: «Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդ» ՓԲԸ-ն եւ Շարժայի օդանավակայանի միջազգային ազատ տնտեսական գոտում (SAIF Zone) գործող «International Business Company (FZE)» ընկերությունն ունեն 49-ական % բաժնետոմսեր: Մնացած 2 %-ի սեփականատերն է Դուբայում գրանցված Վարուժան Աբրահամի Ներգիզյանը (Varouj(an) A. Nerguizian):
Ծնունդով հալեպցի, լիբանանահայ տնտեսագետ Ներգիզյանը 1992 թ.-ից «Bank of Sharjah»-ի գործադիր տնօրենն է եւ տնօրենների խորհրդի քարտուղարը: Ընդ որում՝ խորհրդի պատվավոր նախագահը Շարժայի էմիր շեյխ Սուլթան բին Մոհամեդ Ալ Քասիմին է: Ներգիզյանը նաեւ «Bank of Sharjah»-ի դուստր ընկերության՝ լիբանանյան «Emirates Lebanon Bank»-ի նախագահն ու գլխավոր տնօրենն է: Բացի դրանից՝ հայազգի գործարարը Իրաքյան Քրդստանում եւ Եգիպտոսում գազի հանքեր շահագործող արաբական «Dana Gas» մասնավոր ընկերության տնօրենների խորհրդի հիմնադիր անդամ է եւ Բահրեյնի «Growthgate Capital» մասնավոր ներդրումային ֆոնդի տնօրենների խորհրդի անդամ:
«Ֆլայ Արնան» գրանցված է Երեւանի Հանրապետության 37 հասցեում, որտեղ գործում է նաեւ ԱՆԻՖ-ը: Ընկերության կանոնադրության մեջ ասվում է, որ դրա կանոնադրական կապիտալի առավելագույն արժեքը 9.660.660.000 դրամ է՝ կազմված 96.606.600 հատ հասարակ բաժնետոմսերից, որոնցից յուրաքանչյուրն արժե 100 դրամ: Բայց ինչպես նշեցինք վերեւում, այս պահին ավիաընկերության կանոնադրական կապիտալը նշվածի ուղիղ կեսն է՝ 4.830.330.000 դրամ (48.303.300 բաժնետոմս): Այսինքն՝ հետագայում թողարկվելու են նոր բաժնետոմսեր, որոնք համամասնորեն պետք է բաշխվեն 3 բաժնետերերի միջեւ, ու վերջնարդյունքում «Ֆլայ Արնայի» կանոնադրական կապիտալը պիտի հասնի 9,6 մլրդ դրամի:
Կանոնադրության մեջ ասվում է նաեւ, որ ընկերության կառավարման մարմիններն են բաժնետերերի ընդհանուր ժողովը, տնօրենների խորհուրդը եւ միանձնյա գործադիր մարմինը՝ տնօրենը: Տնօրենների խորհուրդը կազմված է 5 հոգուց, որոնք էլ ընտրում են նախագահ: Պետռեգիստրում ավիաընկերության տնօրենի մասին որեւէ տվյալ չկա, փոխարենը «գործադիր մարմնի ղեկավար» բաժնում նշված է «Air Arabia»-ն՝ որպես կառավարող կազմակերպություն: Նկատենք, որ «Air Arabia»-ի եւ «Ֆլայ Արնայի» համասեփականատեր «International Business Company (FZE)»-ի հասցեն նույնն է՝ երկուսն էլ գործում են Շարժայի օդանավակայանի ԱՏԳ-ի նույն տարածքում:
Պետական գրանցումից հետո «Ֆլայ Արնայի» հաջորդ քայլը պետք է լինի ՀՀ քաղավիացիայի կոմիտեի կողմից օդանավ շահագործողի վկայական ստանալը, առանց որի չի կարող զբաղվել կոմերցիոն ավիափոխադրումներով: «Ավիացիայի մասին» օրենքը սահմանում է, որ ՕՇՎ կարող են ստանալ ՀՀ-ում գրանցված այն իրավաբանական անձինք, որոնց բաժնեմասերի առնվազն 51 %-ը սեփականության իրավունքով պատկանում է ՀՀ քաղաքացիներին եւ (կամ) ՀՀ-ում ստեղծված իրավաբանական անձանց: Ինչպես տեսանք վերեւում, «Ֆլայ Արնայի» 49 %-ն է պատկանում ԱՆԻՖ-ին, եւս 2 %-ը Վարուժան Ներգիզյանինն է: Վերջինիս անունը ՀՀ ընտրողների ռեգիստրում չկա, ինչը նշանակում է, որ Ներգիզյանը նույնիսկ եթե ՀՀ քաղաքացի է, հայաստանյան գրանցում չունի: Այդուհանդերձ, չի բացառվում, որ նա իսկապես ՀՀ քաղաքացի է (հաշվառում չունենալու դեպքում անձի տվյալները երեւում են միայն բնակչության պետական ռեգիստրում, որը, սակայն, չի հանրայնացվում՝ ի տարբերություն ընտրողների ռեգիստրի):
Բայց եթե նույնիսկ Ներգիզյանը ՀՀ քաղաքացի չէ, այսինքն՝ «Ֆլայ Արնայի» 51 %-ը պատկանում է օտարերկրացիների, էլի հնարավոր է ՕՇՎ ստանալ: Բանն այն է, որ «Ավիացիայի մասին» օրենքը կոմիտեին թույլ է տալիս վերը նշված պայմանից բացառություն կիրառել, եթե կան հատուկ պատճառներ, եւ օդանավ շահագործողը բազավորվելու է ՀՀ-ում:
Հայտնի է, որ «Ֆլայ Արնան» բազավորվելու է «Զվարթնոց» օդանավակայանում: Դեկտեմբերի սկզբին կայացած ասուլիսում ԱՆԻՖ-ի գործադիր տնօրեն Դավիթ Փափազյանը հայտնել է, որ թռիչքները կսկսեն 2022 թ. ապրիլ-մայիս ամիսներին: Նախապես ծրագրվում է 2 օդանավով շահագործել 4 ուղղություն, իսկ հետո կմեծանա թե՛ ավիապարկը, թե՛ ուղղությունների քանակը: Ըստ Փափազյանի՝ 5 տարի հետո «Ֆլայ Արնան» կունենա 15 օդանավ:
Միջազգային փոխադրումներ սկսելուց առաջ ավիաընկերությունը պետք է նաեւ IATA-ի ու ICAO-ի կոդեր ստանա:
Գլխավոր լուսանկարում՝ Դավիթ Փափազյան, Տիգրան Ավինյան, շեյխ Աբդուլլահ բին Մոհամեդ Ալ Թանի, Ադել Ալ Ալի

“Флай Арна” получила госрегистрацию. Кто акционеры компании?
10 декабря ЗАО “Армянские национальные авиалинии” получило государственную регистрацию. Компания будет действовать под торговой маркой “Флай Арна”(Fly Arna – ARmenian National Airlines).
О проекте создания новой авиакомпании стало изестно в июле этого года, когда исполнительный директор Фонда государственных интересов Армении (АНИФ, ANIF - Armenian National Interests Fund) Давид Папазян и генеральный исполнительный директор базирующейся в арабской Шардже бюджетной авиакомпании (лоукостер) «Air Arabia» Адель Али подписали соглашение. На церемонии подписания присутствовали занимавший тогда пост вице-премьера Тигран Авинян, являющийся также председателем совета директоров АНИФ, и председатель совета директоров «Air Arabia» шейх Абдулла бин Мохаммед аль Тани.
АНИФ предложил объявить конкурс на лучшее название для новой авиакомпании. По результатам конкурса в сентябре было объявлено, что она будет называться “Флай Арна” («Fly Arna»).
Изначально было известно, что новосозданная компания будет работать по модели бюджетного бизнеса «Air Arabia», иными словами будет армянским авиаперевозчиком-лоукостером (такие авиакомпании предлагают пассажирам низкие цены, но при этом неполный, то есть не общепринятый перечень услуг).
В октябре правительство РА увеличило уставной капитал АНИФ на 4.733.720.000 драмов, что было сделано с целью оплаты акций компании. По данным госреестра, уставной капитал зарегистрированного 10 декабря ЗАО “Армянские национальные авиалинии” составляет 4.830.330.000 драмов. О процентном распределении акций между армянской и арабской сторонами не сообщалось до последнего момента. Согласно госреестру, у авиакомпании три акционера. ЗАО “Фонд государственных интересов Армении” и действующая в свободной экономической зоне аэропорта Шарджи (SAIF Zone) компания «International Business Company (FZE)» владеют по 49% акций. Остальные 2% принадлежат владельцу зарегистрированного в Дубае Варужану Нергизяну (Varouj(an) A. Nerguizian).
Экономист из Ливана, уроженец Алеппо Нергизян с 1992 г. является исполнительным директором и секретарем совета директоров «Bank of Sharjah», где должность почетного председателя совета директоров занимает эмир Шарджи Султан бин Мухаммад аль Касими. Нергизян является также президентом и гендиректором действующей в Ливане дочерней компании «Bank of Sharjah» - «Emirates Lebanon Bank». Кроме того, предприниматель армянской национальности еще и учредительный член совета директоров частной компании «Dana Gas», которая эксплуатирует газовые месторождения в Иракском Курдистане и Египте, а также член совета директоров частного инвестиционного фонда «Growthgate Capital» в Бахрейне.
Авиакомпания “Флай Арна” зарегистрирована в Ереване по адресу: ул.Анрапетутян, 37, где располагается также АНИФ. Согласно Уставу компании, максимальная стоимость уставного капитала – 9.660.660.000 драмов. Эта сумма образована за счет 96.606.600 общественных акций, стоимость каждой из которых 100 драмов. Но, как уже отмечалось выше, на данный момент уставной капитал компании равен половине этой сумме - 4.830.330.000 драмов (48.303.300 акций). То есть предполагается, что в дальнейшем будут выпущены новые акции, которые пропорционально распределятся между тремя акционерами. В конечном счете уставной капитал “Флай Арны” должен достигнуть 9,6 млрд драмов.
В уставе также говорится, что органами правления компании являются общее собрание акционеров, совет директоров и единоличный исполнительный орган – директор. Совет директоров состоит из 5 человек, которые выбирают председателя. В госреестре нет данных о директоре авиакомпании, вместо этого в разделе “Руководитель исполнительного органа” в качестве управляющей организации указана «Air Arabia». Отметим, что адрес «Air Arabia» и совладельца “Флай Арны”, компании «International Business Company (FZE)», один и тот же – помещение свободной экономической зоны в аэропорту Шарджи.
Следующим после получения госрегистрации шагом “Флай Арны” должно стать получение свидетельства эксплуатанта воздушного судна Комитета гражданской авиации РА, без которого компания не сможет заниматься коммерческими авиаперевозками. По закону “Об авиации” свидетельство ЭВС могут получить те зарегистрированные в РА юридические лица, 51% доли которых принадлежит на правах собственности гражданам РА и (или) созданным в РА юридическим лицам. Как уже было отмечено выше, 49% “Флай Арна” принадлежат АНИФ, еще 2% - Варужану Нергизяну. Его данные в реестре избирателей Армении отсутствуют, а это значит, что даже если Нергизян является гражданином РА, у него нет армянской регистрации. Тем не менее, не исключено, что он действительно является гражданином Армении. Но даже если 51% ”Флай Арны” принадлежит иностранным гражданам, получить свидетельство ЭВС можно. Дело в том, что закон позволяет КГА делать исключение, если есть особые причины и если эксплуатант самолета будет базироваться в Республике Армения.
Известно, что “Флай Арна” будет базироваться в ереванском аэропорту “Звартноц”. На состоявшейся в начале декабря пресс-конференции исполнительный директор АНИФ Давид Папазян сообщил, что полеты начнут выполняться с апреля-мая 2022 г. Пока планируется эксплуатировать 2 самолета на четырех направлениях, в дальнейшем увеличится как авиапарк, так и количество направлений. По словам Папазяна, через пять лет у “Флай Арна” будет 15 самолетов.
Отметим, что для осуществления международных перевозок авиакомпании нужно также получить коды IATA и ICAO.