Սահմանագծման ու սահմանազատման թեմայով ընդդիմության հրավիրած արտահերթ նիստը չկայացավ
Սահմանագծման ու սահմանազատման թեմայով ընդդիմության հրավիրած արտահերթ նիստը չկայացավ: Նիստին գրանցվել էր 30 պատգամավոր, իսկ քվորում ապահովելու համար հարկավոր էր 54 պատգամավորի ներկայություն:
Նշենք, որ ԱԺ կանոնակարգ-օրենքի համաձայն` գրանցումը շարունակվում է մինչև 4 ժամ: Սա նշանակում է, որ այդ ժամանակահատվածում պատգամավորները կարող են գալ գրանցվել: Սակայն արդեն իսկ այն, որ իշխանական պատգամավորներից ներկա էր միայն նիստը վարող Հակոբ Արշակյանը, խոսում է այն մասին, որ իշխանական պատգամավորները մինչև չորս ժամվա ընթացքում չեն գրանցվի:
Նշենք, որ օրակարգում մեկ հարց էր` Սահմանագծման և սահմանազատման հիմնախնդիրների մասին նախագիծը, որի հեղինակը «Հայաստան» խմբակցությունն է:
Չկայացած նիստից հետո ասուլիսով հանդես եկավ խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը` ասելով, որ ստիպված էին այս հարցով արտահերթ նիստ հրավիրել:
«Այս հարցի շուրջ ընդդիմության կողմից նախաձեռնված լսումները, արտահերթ նիստը և ԱԺ հայտարարության անհրաժեշտությունը բխում են առաջին հերթին ստեղծված իրավիճակից ՀՀ-ի և Արցախի շուրջ: Մենք բավականին բարդ ռամաքաղաքական իրադրության մեջ ենք, Թուրքիայի աջակցությամբ վարձկան ահաբեկիչների ընդգկմամբ և Ադրբեջանի կողմից սանձազերծած հանցավոր պատերազմի արդյունքում զավթվել են Արցախի Հանրապետության տարածքները»,- ասաց նա:
Պաշտպանության նախկին նախարարի դիտարկմամբ` սահմանազատման ու սահմանագծման խնդիրներն իրականացնելու համար լուրջ ուսումնասիրությունների կարիք կա:

Инициированное оппозицией внеочередное заседание НС по вопросу делимитации и демаркации не состоялось
Парламентская оппозиция инициировала проведение сегодня внеочередного заседания Национального Собрания по вопросу демаркации и делимитации армяно-азербайджанской границы, которое, однако, не состоялось из-за отсутствия кворума. На заседании присутствовали 30 депутатов вместо необходимых 54.
Согласно закону-регламенту НС, регистрация парламентариев продолжается 4 часа, в течение которого депутаты могут зарегистрироваться. Но поскольку из властных депутатов присутствовал только председательствовавший на внеочередном заседании Акоп Аршакян, можно было предположить, что ситуация не изменится.
Отметим, что в повестке был разработанный фракцией “Айастан” проект документа о проблемах делимитации и демаркации армяно-азербайджанской границы.
Выступивший по этому вопросу руководитель фракции, бывший министр обороны Сейран Оганян отметил: “Необходимость инициированных оппозицией слушаний, внеочередного заседания и заявления парламента вытекают в первую очередь из ситуации, которая сложилась вокруг Республики Армения и Арцаха. Мы оказались в довольно сложном военно-политическом положении, когда в результате поддержки Турции, участия террористов-наемников и развязанной Азербайджаном преступной войны были захвачены территории Республики Арцах”,- заявил С.Оганян.
По словам бывшего министра обороны, для проведения делимитации и демаркации необходимо серьезно изучить все вопросы, связанные с этим процессом.