Ատեստավորումը ուսուցիչների համար կարող է պարտադիր դառնալ
Խորհրդարանն արտահերթ նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկեց «Հանրակրթության մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու նախագիծը, որով հանրակրթության բովանդակության փոփոխություն է առաջարկվում: ԿԳՄՍ փոխնախարար Ժաննա Անդրեասյանի խոսքով` փոփոխությունները նպատակ ունեն ամրագրել հանրակրթության չափորոշիչային փոխոխությամբ սահմանված մոտեցումները: Փոփոխություններով առաջարկվում է անցնել համընդհանուր ներառական հանրակրթության հանրապետության բոլոր մարզերում և Երևանում մինչև 2023 թվականը:
Փոփոխություններով ուսուցիչների համար պարտադիր պայման է դառնում ատեստավորումը:
Տնօրենների գործառույթների դասակարգում է իրականացվում, ուսումնադաստիարակչական մասով ղեկավարումն իրականացնելու է ուսումնական մասի տնօրենը, իսկ վարչատնտեսական մասով` վարչատնտեսական մասի համակարգողը, որոնք նշանակվելու և ազատվելու են օրենսդրությամբ և ուսումնական հաստատության կանոնադրությամբ սահմանված դեպքերում և կարգով:
ԱԺ կրթութայն, գիտության, մշակույթի, սպորտի, երիտասարդության հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Սիսակ Գաբրիելյանն ասաց, որ հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել նախագծին, բովանդակային առումով կողմ են, սակայն կան որոշ խնդիրներ, որոնք դեռ պետք է քննարկվեն, այդ թվում` լսումների տեսքով: Ըստ Գաբրիելյանի` դա է պատճառը, որ նախագիծը հրատապ ռեժիմով երկու ընթերցմամբ չի քննարկվելու:
Գաբրիելյանն անդրադարձավ ընդդիմադիրների այն քննարկումներին, թե փոփոխություններով երկու տնօրեն է լինելու` կոչ անելով ցույց տալ, թե որտեղ է դա գրված: Նա մանրամասնեց` պարզապես փոփոխությունների արդյունքում տնօրենները ֆինանսական պարտավորություններից ազատվելու են և զբաղվելու են միայն ուսումնական հարցերով: Պատգամավորը վստահեցրեց` դեռ չի հանդիպել որևէ տնօրենի, որ այդ փոփոխություններից դժգոհ լինի, ըստ նրա` նրանք դեռ պետք է գոհ լինեն նման գլխացավանքներից ազատվելու համար:
Գաբրիելյանը վստահեցրեց` փոփոխության արդյունքում փաստացի մեկ տարի անց հնարավորություն կլինի ունենալ այնպիսի ուսուցիչներ, որոնց աշխատավարձը ոչ թե 10-20%-ով է բարձրացել, այլ` նույնիսկ կրկնապատկվել է:

Аттестация учителей может стать обязательной
На внеочередном заседании парламента сегодня, 16 декабря, обсуждается в первом чтении проект поправок к закону РА “Об общем образовании”. Как отметила в своем выступлении замминистра образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян, поправками предлагается до 2023 года во всех школах областей и Еревана перейти на инклюзивное общее образование. Также обязательным условием становится аттестация учителей.
Председатель постоянной парламентской комиссии по вопросам образования, науки, культуры, спорта и молодежи Сисак Габриелян сообщил, что комиссия дала положительное заключение по законопроекту. Вместе с тем, по словам Габриеляна, есть некоторые проблемы, которые необходимо обсудить во время слушаний.
Касаясь утверждений парламентской оппозиции о том, что предложенные изменения предусматривают наличие в школе двух директоров, председатель комиссии заявил, что такого положения в законопроекте нет. По его словам, в результате изменений директора всего лишь будут освобождены от финансовых обязанностей и станут заниматься исключительно учебными вопросами. Сисак Габриелян также заверил, что еще не встречал директора школы, который был бы недоволен этими поправками. Кроме того, отметил депутат, в результате этих изменений через год у многих учителей зарплата повысится не на 10-20%, а практически в два раза.