Հասմիկ Պողոսյանին առնչվող գործով նախաքննությունն ավարտվել է․ ՔԿ
Քննչական կոմիտեն տեղեկացնում է, որ ավարտվել է «Արտասահմանյան երկրների հետ մշակութային կապի և համագործակցության հայկական ընկերություն» ՀԿ-ի գործով նախաքննությունը, որի հետ անմիջական կապ ունի մշակույթի նախկին նախարար Հասմիկ Պողոսյանը։
«Երևան քաղաքի քննչական վարչության ծանր հանցագործությունների քննության բաժնում պարզվել է, որ «Արտասահմանյան երկրների հետ մշակութային կապի և համագործակցության հայկական ընկերություն» ՀԿ-ի նախագահության անդամ Գոռ Դավթյանը, ինչպես նաև նույն ՀԿ-ի կողմից հիմնադրված «ԱՕԿՍ» ՍՊ ընկերության տնօրեն, ՀԿ-ի նախագահ, Իսրայելում նախկին դեսպան Արմեն Սմբատյանը և առաջին փոխնախագահ, մշակույթի նախկին նախարար Հասմիկ Պողոսյանը, նախնական համաձայնությամբ հանցավոր գործունեության արդյունքում ստացված և ՀԿ-ին սեփականության իրավունքով պատկանող, Երևան քաղաքի Աբովյան 3 հասցեում գտնվող գույքի ծագման աղբյուրն ու պատկանելիությունը թաքցնելու և խեղաթյուրելու նպատակով, կատարել են ձևական օտարման գործարքներ։
ՀԿ-ի խորհրդի որոշմամբ հիմնադրված «ԱՕԿՍ» ՍՊԸ-ի 100 տոկոս բաժնեմասը 550.000 ԱՄՆ դոլարով ձևական գործարքի արդյունքում օտարել են օֆշորում՝ Բրիտանական Վիրջինյան կղզիներում գրանցված ընկերությանը, որի տնօրենն է հանդիսացել հիշյալ ՀԿ-ի առաջին փոխնախագահ հանդիսացող, մշակույթի նախկին նախարար Հասմիկ Պողոսյանի որդու կինը՝ Ֆրանչեսկա Կուտրուպին, ով իր հերթին 100 տոկոս բաժնեմասի 50 տոկոսը վաճառել է ՀԿ-ի նախագահ Արմեն Սմբատյանի ընկեր Սարգիս Մարտիրոսյանին և ՀԿ նախագահության անդամ Գոռ Դավթյանի մայր Ադելա Ստեփանյանին:
Երևան քաղաքի քննչական վարչության ծանր հանցագործությունների քննության բաժնի վարույթում Քրեական օրենսգրքի 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասին 1-ին կետով քննվող քրեական գործով մեղադրյալներ Արմեն Սմբատյանի և Գոռ Դավթյանի մասով նախաքննությունն ավարտվել է և քրեական գործը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատախազություն` դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:
Սույն քրեական գործով մյուս մեղադրյալ Հասմիկ Պողոսյանի մասով նախաքննությունը շարունակվում է, վերջինիս նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում և խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:

Завершено предварительное следствие по делу бывшего министра культуры Асмик Погосян
В Следственном комитете завершилось предварительное следствие по делу общественной организации “Армянское общество культурных связей и сотрудничества с зарубежными странами”. По этому уголовному делу проходит бывший министр культуры Асмик Погосян.
В ходе предварительного следствия выяснилось, что член президиума общественной организации Гор Давтян, директор основанного организацией ООО “АОКС”, бывший посол Республики Армения в Израиле Армен Смбатян и первый заместитель председателя ОО, бывший министр культуры Асмик Погосян заключили сделки по формальному отчуждению полученного общественной организацией в результате преступной деятельности и принадлежащего ей на правах собственности здания по адресу Абовяна, 3 в Ереване с целью сокрытия источника происхождения и принадлежности данной недвижимости.
В результате формальной сделки 100% акций ООО “АОКС” были отчуждены компании, зарегистрированной в офшоре на Британских Виргинских островах, директором которой была Франческа Кутрупи, жена сына первого заместителя председателя вышеупомянутой ОО, бывшего министра культуры Асмик Погосян. В свою очередь Кутрупи продала 50% акций другу председателя ОО Армена Смбатяна Саргису Мартиросяну и матери члена президиума ОО Гора Давтяна Аделле Степанян.
Следствие по части обвиняемых по данному уголовному делу Армена Смбатяна и Гора Давтяна завершено, материалы направлены в прокуратуру для передачи в суд.
Предварительное следствие по части другого обвиняемого – Асмик Погосян – продолжается. Погосян объявлена в розыск. Мерой пресечения в отношении нее избран арест, сообщает СК.