Նախկին ոստիկանապետ Հայկ Հարությունյանի ինքնասպանության հասցնելու գործի վարույթը կասեցվել է
Նախկին ոստիկանապետ Հայկ Հարությունյանին ինքնասպանության հասցնելու գործի վարույթը կասեցվել է՝ Քրեական դատավարության օրենսգրքի 31-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետի հիմքով (հայտնի չէ անձը, որը գործով պետք է ներգրավվի որպես մեղադրյալ)։
Այս մասին «Հետք»-ի հարցին ի պատասխան ասաց Քննչական կոմիտեի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետ Վարդան Թադևոսյանը:
Հիշեցնենք, որ Հայկ Հարությունյանը Բջնիի իր տանը, հրազենային վիրավորումով, մահացած է հայտնաբերվել 2019 թվականի սեպտեմբերի 23-ին: Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ Քրեական օրենսգրքի 110-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով` սպառնալիքի, դաժան վերաբերմունքի կամ անձնական արժանապատվությունը պարբերաբար նվաստացնելու ճանապարհով անձին անուղղակի դիտավորությամբ կամ անզգուշությամբ ինքնասպանության կամ ինքնասպանության փորձի հասցնելը:

Прекращено производство уголовного дела о доведении до самоубийства бывшего начальника Полиции РА
Производство уголовного дела о доведении до самоубийства бывшего начальника Полиции РА Айка Арутюняна прекращено на основании п.1 ч.1 ст.31 УК – неизвестно лицо, которое должно быть привлечено в качестве обвиняемого. Об этом Hetq.am сообщил начальник отдела информации и по связям с общественностью Следственного комитета Вардан Тадевосян.
Напомним, что тело Айка Арутюняна с огнестрельным ранением было найдено в его доме в Бжни 23 сентября 2019 г. В связи с произошедшим было возбуждено уголовное дело по ч.1 ст.110 УК – доведение до самоубийства или попытки самоубийства путем угроз, жестокого обращения или периодического унижения человеческого достоинства.