5 ամսում` երկրորդ պարգևատրումը պատգամավորներին և ԱԺ աշխատակազմին
ԱԺ խոսնակ Ալեն Սիմոնյանը պարգևատրել է պատգամավորներին և խորհրդարանի աշխատակազմին: Այս մասին տեղեկանում ենք Սիմոնյանի ստորագրած կարգադրությունից:
«Ազգային ժողովի պատգամավորներին, Ազգային ժողովի աշխատակազմի պետական ծառայողներին և աշխատողներին խրախուսել միանվագ դրամական պարգևատրմամբ՝ համաձայն հավելվածների»,-նշվում է կարգադրությունում, սակայն հավելվածները կցված չեն:
Հավանաբար, Սիմոնյանը պատգամավորներին ու աշխատակազմին պարգևատրել է ամանորյա տոների կապակցությամբ:
Թե ինչ դրույքաչափով է եղել պարգևատրումը, դեռ պարզ չէ, դա հստակեցնելու գրավոր հարցմամբ դիմել ենք ԱԺ աշխատակազմ:
Նշենք, որ Ալեն Սիմոնյանի պաշտոնավարման 5 ամսվա ընթացքում սա պարգևատրման երկրորդ կարգադրությունն է: Հիշեցնենք, որ 8-րդ գումարման խորհրդարանն իր գործունեությունը սկսել է օգոստոսի 2-ից: Սիմոնյանը պատգամավորներին ու աշխատակազմին պարգևատրել էր նաև սեպտեմբերի 21-ին` Անկախության 30-ամյակի առթիվ: Պատգամավորները պարգևատրվել էին աշխատավարձի պաշտոնային դրույքաչափի 75, աշխատակազմը` 100%-ի չափով: Ըստ մեր հաշվարկի` ԱԺ նախագահի գրասենյակի ու պատգամավորների պարգևատրումները Անկախության տոնին գերազանցել էին 60 մլն դրամը: Հիշեցնենք, որ այս խորհրդարանը հնգապատկել է պատգամավորական ծախսերի համար հատկացված ամսական գումարը՝ 50 հազար դրամից դարձնելով 250 հազար դրամ:

В парламенте дважды за пять месяцев выдали премиальные
Спикер Национального Собрания Ален Симонян премировал депутатов и сотрудников администрации парламента.
“Депутатов, госслужащих и сотрудников администрации Национального Собрания поощрить единовременной денежной премией в соответствии с приложениями”,- говорится в подписанном спикером распоряжении.
По всей видимости, Симонян премировал депутатов и администрацию в связи с новогодними праздниками.
Пока неизвестно, на основании каких ставок были выданы денежные поощрения, поэтому мы направили в администрацию НС соответствующий запрос.
Отметим, что за пять месяцев пребывания Алена Симоняна в должности председателя Национального Собрания это второе подписанное им распоряжение о выплате премий.
Симонян наградил депутатов и сотрудников администрации также в связи с отмечавшимся 21 сентября 30-летием независимости Армении.
Депутаты получили премиальные в размере 75% от зарплаты, администрация – в размере 100%. По нашим подсчетам, сумма премий, выплаченных офису спикера и депутатам по случаю Дня независимости, превысила 60 млн драмов. Напомним, что действующий парламент также увеличил ежемесячные депутатские расходы с 50 тысяч до 250 тысяч драмов.