«Գորշ ձիուկը». Գնել Սանոսյան, կամ ո՞վ է աղմուկ հանած «ԵվրոԱսֆալտի» սեփականատերը
«ԵվրոԱսֆալտ» շինարարական ընկերությունը, որի գլխավոր տնօրենն ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի եղբայր Կառլեն Սիմոնյանն է, իշխանական շրջանակներում ունի մեկ այլ ծանոթ եւս, որը, թերեւս, պետական գնումներում այս նորաստեղծ ընկերության հաջողությունների գլխավոր «բանալիներից» է:
Սեպտեմբերին գրել էինք, որ Կ. Սիմոնյանի ղեկավարած ընկերությունը իր գոյության կարճ ժամանակահատվածում (ՓԲԸ-ն հիմնադրվել է 2020 թ. մարտին) ճանապարհների վերանորոգման 2 պայմանագիր է կնքել ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարության (ՏԿԵՆ) ու Ապարանի համայնքապետարանի հետ, որոնցից առաջինի արժեքը 356 մլն դրամ է (սկզբնապես եղել է 368 մլն, բայց հետո նվազեցվել է), երկրորդինը՝ 287 մլն, այսինքն՝ դրանց ընդհանուր գինը 643 մլն դրամ է: Տվյալները վերցրել ենք ֆինանսների նախարարության armeps.am գնումների համակարգից:
Քանի որ այս համակարգում տվյալները շարունակաբար թարմացվում են, այս պահին armeps.am-ում առկա է «ԵվրոԱսֆալտ» ՓԲԸ-ի հետ կնքված 4 պայմանագիր, իսկ ընդհանրապես ընկերությունը, նույն կայքի համաձայն, մասնակցել է 14 մրցույթի, որոնցից 4-ում եղել է 2 չափաբաժին, այսինքն՝ եղել է  ընդհանուր 18 գնման առարկա: Ընդ որում՝ բոլոր մրցույթները կազմակերպվել են այս տարի:
Պայմանագրերից 2-ը շինարարական ընկերությունը կնքել է ՏԿԵՆ-ի հետ, մյուս 2-ը՝ Արթիկի եւ Ապարանի համայնքապետարանների: Դրանց ընդհանուր գինը կազմել է 755 մլն դրամ (տես ստորեւ):
Ինչ վերաբերում է «ԵվրոԱսֆալտի» մասնակցությամբ նշված 14 մրցույթներին (18 գնման առարկայով), դրանցից 11-ը կազմակերպել է ՏԿԵՆ-ը, 1-ական՝ Արթիկի, Ապարանի, Աշտարակի համայնքապետարանները:
Չնայած armeps.am-ի տվյալներով՝ «ԵվրոԱսֆալտը» հաղթող է ճանաչվել 4 անգամ, ֆիննախից «ՍիվիլՆեթին» հայտնել են, որ այս ընկերությունը հաղթել է ՏԿԵՆ-ի կազմակերպած եւս 2 մրցույթում, որոնցից մեկում եղել է գնման 2 չափաբաժին, այսինքն՝ 3 գնման առարկա: Ընկերության այս հաջողությունների եւ համապատասխան պայմանագրերի վերաբերյալ armeps.am-ում դեռեւս չկա ինֆորմացիա, բայց հայտնի է, որ 3 գնման առարկայի համար «ԵվրոԱսֆալտն» առաջարկել է ընդհանուր մոտ 2,6 մլրդ դրամ գին, որի մեջ հարկերը ներառված չեն:
Համաձայնեք, որ 2 տարվա կյանք չունեցող ընկերության համար նման պայմանագրեր կնքելը լուրջ հաջողություն է: Ինչպես կասեր ՏԿԵ նախկին նախարար Սուրեն Պապիկյանը, այստեղ բանալին «մրցույթ» եւ «հաղթել» բառերն են: Բայց իրո՞ք այդպես է: Եթե Փաշինյանի թիմի կողմից 24-ժամյա ռեժիմով քննադատվող նախկին իշխանությունների օրոք պետգնումների եւ այլ ոլորտներում ուրիշ բանալի բառեր կային, օրինակ՝ «խնամի», «ծանոթ», «բարեկամ», արդյոք դրանք ներկայում վերացել են:
Դա մոտավոր հասկանալու համար եկեք տեսնենք, թե ով է «ԵվրոԱսֆալտ» ՓԲԸ-ի սեփականատերը: Պետռեգիստրի համաձայն՝ 2020 թ. մարտին ընկերությունը հիմնել են երեւանցի Սվետլաննա Կարոյի Պողոսյանն (90 %) ու ՌԴ Նովոսիբիրսկ քաղաքի բնակիչ Լուսիկ Շահենի Գեւորգյանը (10 %): Պետռեգիստրում ՓԲԸ-ի կանոնադրության փոփոխության մասին տվյալ չկա, ինչից ենթադրելի է, որ մասնակիցների փոփոխություն տեղի չի ունեցել: Բայց փոխվել է գլխավոր տնօրենը. առաջին 4 ամսում այդ պաշտոնը զբաղեցրել է մոսկվացի Տիգրան Հարությունյանը, իսկ հետո նրան փոխարինել է երեւանցի Կառլեն Սիմոնյանը՝ ԱԺ նախագահի եղբայրը:
Չնայած նման դեպքերում պակաս կարեւոր չէ ընկերության գործադիր ղեկավարի ու ՀՀ բարձրաստիճան պաշտոնյայի ազգակցական կապը, էական է, թե ով է կանգնած այս ընկերության թիկունքում: 90 %-ի բաժնետեր, 41-ամյա Սվետլաննա Պողոսյանի անուն-ազգանունը, կարծես, ոչինչ չի ասում, բայց նրա հետ նույն հասցեում գրանցված է 24-ամյա Արգինե Արսենի Միքաելյանը, որն, ըստ իր ֆեյսբուքյան էջի, աշխատում է շինարարական մեկ այլ՝ «Թի Էս Քնսթրաքշն» ՓԲԸ-ում: Դատելով համատեղ գրանցումից եւ ֆեյսբուքյան գրառումներից՝ Ս. Պողոսյանը Արգինե Միքայելյանի մայրն է, այսինքն՝ Արսեն Միքաելյանի կինը: Իսկ 48-ամյա Արսեն Դերենիկի Միքաելյանը (ազգանունն այսպես է գրվում) «Թի Էս Քնսթրաքշն» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրենն է: Այս ընկերությունը, ինչպես «ԵվրոԱսֆալտը», հիմնադրվել է 2018-ի իշխանափոխությունից հետո՝ 2019-ի հուլիսին: Գրանցված է Երեւանի Արտաշիսյան 105/1 հասցեում, որտեղ գործում է նաեւ «ԵվրոԱսֆալտը»: Ընդ որում՝ Կառլեն Սիմոնյանը, համաձայն իր «LinkedIn» էջի, նաեւ «Թի Էս Քնսթրաքշնի» փոխտնօրենն է:
Ա. Միքաելյանը Մարտունու Ծակքար գյուղից է, այստեղ է հաշվառված: Նույն գյուղից է եւ նույն գյուղի հաշվառում ունի 2018-2021 թթ. Գեղարքունիքի մարզպետ, ՏԿԵ ներկա նախարար Գնել Սանոսյանը, ով նաեւ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության հիմնադիր անդամ է:
euroasphalt.jpg (135 KB)
Fip.am-ը գրել է, որ 2020 թվականին «Թի Էս Քնսթրաքշնը» 5 մլն դրամ է նվիրաբերել «ՔՊ»-ին, որն արտացոլվել է կուսակցության տարեկան հաշվետվության մեջ: Հետաքրքիր է նաեւ, որ Սվետլաննա Պողոսյանը օրերս իր ֆեյսբուքյան էջում կիսվել է նախարար Սանոսյանի մասին մի հաղորդման հղումով:
Հիմա հարց. «ԵվրոԱսֆալտ» ՓԲԸ-ի հաջողության բանալիներն են բացառապես «մրցույթ» եւ «հաղթել» բառե՞րը, թե՞ նաեւ, օրինակ, «Գնել Սանոսյանը»:

Темная лошадка: Гнел Саносян, или кто владелец нашумевшей компании “ЕвроАсфальт”
Строительная компания “ЕвроАсфальт”, гендиректором которой является брат спикера Национального Собрания Алена Симоняна Карлен Симонян, имеет тесные связи с еще одним высокопоставленным должностным лицом, который и обеспечивает успех в сфере госзакупок этой новосозданной компании.
Мы уже писали о том, что основанному в марте 2020 г. ЗАО за весьма короткий срок удалось заключить с Министерством территориального управления и инфраструктур и администрацией города Апаран два договора о ремонте дорог на общую сумму 643 млн драмов (стоимость первого договора составила 356 млн, стоимость второго - 287 млн драмов). Эти данные представлены на сайте закупок Министерства финансов armeps.am.
В настоящее время на этом сайте размещена информация о заключенных ЗАО “ЕвроАсфальт” четырех договорах. В целом же компания, согласно armeps.am, участвовала в 14 тендерах, и все они были организованы в этом году.
Два договора строительная компания заключила с Министерством ТУИ, еще два – с администрациями городов Артик и Апаран. Их общая стоимость – 755 млн драмов.
Что касается участия “ЕвроАсфальта” в вышеупомянутых 14 тендерах, то 11 из них организовало МТУИ и по одному – администрации Артика, Апарана и Аштарака.
Несмотря на то, что компания выиграла 4 тендера, представитель Минфина сообщил изданию “СивилНет”, что она выиграла еще два тендера Министерства ТУИ. На сайте armeps.am пока нет информации о соответствующих договорах “ЕвроАсфальта”, однако известно, что для осуществления трех закупок компания предложила около 2,6 млрд драмов без учета налогов.
Согласитесь, что для созданной менее двух лет назад компании заключение подобных договоров является серьезным успехом. Как сказал бы бывший министр территориального управления и инфраструктур Сурен Папикян, в данном случае ключевые слова – “тендер” и “победить”. Но так ли на самом деле? Если при бывшей власти, которую команда Пашиняна критикует в 24-часовом режиме, ключевыми для сферы госзакупок и других областей экономики были понятия “кумовья”, “родственники”, “знакомые”, то можно ли утверждать, что сегодня ситуация в корне изменилась?
Чтобы разобраться в этом вопросе, посмотрим, кто владельцы ЗАО “ЕвроАсфальт”.
Согласно данным госреестра, компания была основана в марте 2020 г. жительницей Еревана Светланой Кароевной Погосян (90%) и жительницей Новосибирска (РФ) Лусик Шагеновной Геворкян (10%). В госреестре нет данных об изменении устава ЗАО, из чего следует, что смены участников не было. Исключение составил гендиректор компании. Первые четыре месяца эту должность занимал проживающий в Москве Тигран Арутюнян, которого сменил житель Еревана Карлен Симонян, брат спикера парламента Алена Симоняна. В подобных случаях важную роль играет также родственная связь между руководителем компании и высокопоставленным должностным лицом страны.
Имя 41-летней Светланы Погосян, которой принадлежат 90% компании, ничего, пожалуй, не говорит. Однако по адресу ее проживания зарегистрирована 24-летняя Аргине Арсеновна Микаелян, которая, согласно ее странице в Фейсбуке, работает в строительном ЗАО “Ти Эс Констракшн”. Одинаковый адрес регистрации и записи в соцсети свидетельствуют о том, что С.Погосян – мать Аргине Микаелян и жена Арсена Дерениковича Микаеляна, гендиректора ЗАО “Ти Эс Констракшн”. Эта компания, как и “ЕвроАсфальт”, была основана в июле 2019 г., то есть после смены власти в Армении в 2018 году. Зарегистрирована в Ереване по адресу Арташисяна, 105/1, по которому действует и ЗАО “ЕвроАсфальт”. Отметим, что Карлен Симонян, согласно его странице в “LinkedIn”, занимает также должность замдиректора “Ти Эс Констракшн”.
Арсен Микаелян – уроженец села Цаккар Мартунинского района, где он и зарегистрирован. Там же прописан и учредительный член правящей партии “Гражданский договор”, нынешний министр инфраструктур и территориального управления Гнел Саносян, который в 2018-2021 гг. занимал должность губернатора Гегаркуникской области
Согласно Fip.am, в 2020 г. компания “Ти Эс Констракшн” пожертвовала партии “Гражданский договор” 5 млн драмов, что отражено в ее годовом отчете. Отметим, что на днях Светлана Погосян поделилась на своей фейсбуковской странице ссылкой на передачу с участием министра Саносяна.
С учетом вышеизложенного напрашивается вопрос: что является ключом к успеху ЗАО “ЕвроАсфальт” – только победа в тендерах или также поддержка министра Гнела Саносяна?