Առաջարկվում է նվազագույն ամսական աշխատավարձը դարձնել 100 հազար դրամ
«Հայաստան» խմբակցությունն առաջարկում է բարձրացնել նվազագույն աշխատավարձը՝ սահմանելով 100 հազար դրամ: Այժմ այն 68 հազար դրամ է, վերջին փոփոխությունը եղել է 2019 թվականին, ուժի մեջ մտել` 2020-ի հունվարի 1-ից: «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Բաբկեն Թունյանի, Վարազդատ Կարապետյանի և Նարեկ Զեյնալյանի հեղինակած նախագծով՝ նվազագույն ամսական աշխատավարձը բարձրացավ 13 հազար դրամով՝ 55 հազարից դառնալով 68 հազար դրամ:
Նախագծի համար հիմք են հանդիսացել սպառողական զամբյուղի արժեքի և աղքատության մակարդակի տվյալները: Ըստ Վիճակագրական կոմիտեի՝ 2021-ի առաջին եռամսյակի միջին ընթացիկ գներով արձանագրվել են ամսական 35.983 դրամ պարենային զամբյուղի և 66.568 դրամ՝ նվազագույն սպառողական զամբյուղի արժեքներ: Ըստ ԿԲ տվյալների՝ 2021-ին գնաճը կազմել է 8.4%, սպառողական գների ինդեքսը՝ 7.3%: Հեղինակները նաև հիշեցրել են, որ հունվարի 1-ից ջրի սակագնի՝ 20.47 դրամով թանկացման մասին:
Ըստ ընդդիմադիր խմբակցության՝ նախագիծը համահունչ է կառավարության որդեգրած քաղաքականությանը, որով պարտավորություն են ստանձնել առաջիկա տարիներին նվազագույն ամսական աշխատավարձը սահմանել 85 հազար դրամ:
Նախագծում խոսք չկա բյուջեի համար նոր ծախսերի ավելացման հաշվարկի մասին, միայն նշվում է, որ բարձրացված 32 հազար դրամը ծախսերի և դրանց արդյունքում ձևավորվող հարկերի, տուրքերի և պարտադիր վճարների միջոցով կրկին վերադառնալու է բյուջե:
«Ավելի ճշգրիտ հաշվարկներ հնարավոր է իրականացնել միայն լիազոր մարմնի կողմից վարվող եկամտային հարկի անձնավորված հաշվառման տեղեկատվական բազայի տվյալների հիման վրա»,-նշվում է նախագծում:
Հիշեցնենք, որ նախագիծը լիագումար նիստերի օրակարգում ներառվելու համար նախ պետք է ստանա գլխադասային հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը:

Парламентская оппозиция предлагает повысить минимальную зарплату в Армении до 100 тысяч драмов
Парламентская оппозиционная фракция “Айастан” предлагает повысить минимальную зарплату в Армении с 68 тысяч до 100 тысяч драмов. Напомним, что 1 января 2020 г. вступил в силу законопроект, разработанный депутатами правящей фракции “Гражданский договор” Бабкеном Туняном, Вараздатом Карапетяном и Нареком Зейналяном, согласно которому минимальная заработная плата в стране повысилась с 55 тысяч до 68 тысяч драмов. Основанием для проекта оппозиции послужили данные Центробанка о стоимости потребительской корзины и уровне бедности: в 2021 году рост цен составил 8.4%, индекс потребительских цен - 7.3%. Авторы также напоминают о том, что с 1 января на 20.47 драмов повысится тариф на воду.
По утверждению оппозиционной фракции, ее проект созвучен политике правительства, которая предусматривает в ближайшие годы установить минимальную зарплату в размере 85 тысяч драмов.
Законопроект не содержит расчеты новых расходов госбюджета, отмечается лишь, что указанные выше 32 тысячи драмов вернутся в бюджет в виде налогов, пошлин и обязательных платежей.
Напомним, что для включения в повестку пленарных заседаний Национального Собрания законопроект должен получить положительное заключение головной комиссии.