300 հազար դրամը գերազանցող գործարքները հուլիսի 1-ից կարվեն միայն անկանխիկ եղանակով
Ազգային ժողովի ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովը դրական եզրակացություն տվեց երկրորդ ընթերցմամբ քննարկված «Անկանխիկ գործառնությունների մասին» օրենքում փոփոխությանը: Հիշեցնենք, որ Կառավարությունն առաջարկում է կարգավորել երկրի տարածքում անհատ ձեռնարկատերերի և կազմակերպությունների կողմից 300.000 դրամը գերազանցող ֆինանսական գործարքները՝ այն իրականացնելով միայն անկանխիկ եղանակով:
Եթե առաջին ընթերցմամբ ընդունված նախագծով փոփոխություններն ուժի մեջ էին մտնելու արդեն այս հունվարից, ապա երկրորդ ընթերցմամբ առաջարկվում է փոփոխություններն ուժի մեջ թողնել 2022 թվականի հուլիսի 1-ից:
Հանձնաժողովի նախագահ Գևորգ Պապոյանն առաջարկել է, որ գրավատները 2022 թվականի հուլիսի 1-ից մինչև 80 հազար դրամի չափով վարկերը քաղաքացիներին տրամադրեն բացառապես անկանխիկ եղանակով, 2023 թվականի հունվարի մեկից՝ 50 հազար դրամից ավելի, իսկ 2024 թվականի հունվարի 1-ից` 20 հազար դրամից ավելի վարկերը: Նախագիծը ստացել է հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը:

С 1 июля сделки на сумму более 300 тысяч драмов будут осуществляться только в безналичном порядке
Постоянная парламентская комиссия по финансово-кредитным и бюджетным вопросам дала положительноен заключению по поправке к обсуждаемому во втором чтении закону РА “О безналичных расчетах”.
Напомним, что правительство предлагает разрешить на территории страны только безналичный порядок осуществления частными предпринимателями и организациями финансовых сделок на сумму более 300 тысяч драмов.
В свою очередь председатель комиссии Геворк Папоян предложил, чтобы с 1 июля 2022 года ломбарды предоставляли гражданам кредиты до 80 тысяч драмов только безналичным способом. С 1 января 2023 года эта сумма составит более 50 тысяч драмов, а с 1 января 2024 года – более 20 тысяч драмов.