Հայաստանի նկատմամբ սպառնալիքներ, դժգոհություն խաղաղապահներից. Ալիևը ծավալուն հարցազրույց է տվել ադրբեջանական լրատվամիջոցներին
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ծավալուն հարցազրույց է տվել ադրբեջանական լրատվամիջոցներին։ «Հետք»-ը ներկայացնում հարցազրույցին Հայաստանին և արցախյան հիմնախնդրին վերաբերող հատվածները։
Ռուս խաղաղապահների և Լաչինի միջանցքի մասին
Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահները իրականացնում են դրական գործառույթ, թեև նրանց գործողություններում կան նյարդայնացնող պահեր։ Նման բնորոշում է տվել Ալիևը ռուսական խաղաղապահ առաքելության վերաբերյալ, որոնք տեղակայվել էին նախորդ տարվա նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ։
«Ես կարծում եմ, որ խաղաղապահների գործունեությունը պետք է դիտարկել ավելի լայն պրիզմայով, և, բնականաբար, կան բավականին նյարդայնացնող պահեր։ Բայց միևնույն ժամանակ անարդարացի կլինի չհիշատակել, որ նրանք ուղեկցում են և՛ մեր զինծառայողներին, և՛ բեռների առաքումն ու տեղափոխումը Քելբաջարի ու Լաչինի շրջաններ, և սկզբունքորեն կարող եմ ասել, որ ընդհանուր առմամբ դրական եմ գնահատում խաղաղապահների գործունեությունը»,- նշել է Ալիևը։
Ալիևը ասել է, որ խաղաղապահների գործունեությունը նոր տարր է ռուս-ադրբեջանական հարաբերություններում։ Ըստ նրա՝ Բաքուն բազմիցս դիմել է ռուսական կողմին «խաղաղապահների վերահսկողության տակ գտնվող ադրբեջանական տարածքներ ապօրինի այցերի վերաբերյալ»։
«Մենք մեկ անգամ չէ, որ պաշտոնապես դժգոհություն ենք հայտնել անօրինական այցերի վերաբերյալ։ Մեր պաշտպանության նախարարը մեկ անգամ չէ, որ նամակներ է ուղարկել իր ռուս գործընկերոջը, ինչպես նաև դժգոհություն է հայտնել խաղաղապահ առաքելության ղեկավարին։ Նման քայլեր են ձեռնարկվել նաև Վալերի Պեկրեսի (Ֆրանսիայի նախագահի թեկնածու- խմբ․) անօրինական այցի ժամանակ։ Մեզ ասացին, որ իրենք ուշադիր չեն եղել, տեղյակ չեն եղել, որ Պեկրեսը սովորական մեքենայով է եկել և այլն։ Կասեմ այնպես, ինչպես կա. դժվար է դրան հավատալ: Այս այցելությունը կազմակերպվել էր: Նրան ուղեկցել են սահմանափակ թվով մարդիկ, այդ թվում՝ Ֆրանսիայի նախկին արտգործնախարարը, եվրահանձնակատար Բարնյեն ու ևս մեկ պատգամավոր։ Նրանք ծածուկ հասել են այնտեղ, իսկ այցելության մասին լուրը հայտնի է դարձել միայն վերադարձից հետո։ Հավանաբար վախենում էին, որ մենք իրենց կկալանավորենք Լաչինի միջանցքում»,- հայտարարել է Ալիևը։
Ալիևի պնդմամբ՝ Նիկոլ Փաշինյանը, Պեկրեսին թույլ տալով գնալ Ղարաբաղ, «հարված է հասցրել» Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնին, որը, Ադրբեջանի նախագահի խոսքով, պատերազմի ողջ ընթացքում «պաշտպանել է Հայաստանին»։
Ալիևի պնդմամբ՝ Լաչինի միջանցքը գտնվում է ադրբեջանական վերահսկողության տակ և ցանկացած պահի նրանք կարող են կանգնեցնել այնտեղով անցնող ավտոմեքենաները։ «Լաչինի միջանցքը մեր հսկողության տակ է, դուք Շուշիում էիք, տեսաք, մենք կարող ենք այնտեղ կանգնեցնել ցանկացած մեքենա, և ոչ ոք մեզ ոչինչ չի կարող ասել»,- նշել է նա։
Նա նաև նշել է, որ իր տեղեկություններով, Հայաստանի ներկայացուցիչները խաղաղապահներին դիմում են Ղարաբաղ ժամանող օտարերկրացիների այցերի համար։ «Նրանց կա՛մ թույլատրվում է, կա՛մ ոչ։ Ընդհանուր առմամբ, կարող եմ ասել, որ մենք հստակ գիտենք, թե ինչ է կատարվում Ղարաբաղ մուտքի և ելքի մոտ»,- հավելել է Ալիևը։ Ալիևը նշել է, որ Ղարաբաղ մտնող ավտոմեքենաների 91 %-ը չի ստուգվում ռուս խաղաղապահների կողմից։ Նա նաև հավելել է, որ իրենք լիարժեք տեղեկատվություն ունեն Ղարաբաղ մտնող մարդկանց և մեքենաների թվի մասին։ «Մենք գիտենք մեքենաների ու մարդկանց թիվը, գիտենք, թե քանի մարդ է մտել կամ դուրս եկել, մեր տվյալներով՝ պատերազմի ժամանակ այս տարածքները լքածներից 38 000-ը հետ է վերադարձել, իսկ 11 000-ը ընդմիշտ հեռացել է այդ վայրերից։ Նշված տվյալներով՝ ներկայում ռուս խաղաղապահների վերահսկողության գոտում բնակվում է 27 000 մարդ»,- ասել է նա։
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի մասին
Հերթական անգամ Ալիևը հայտարարել է, որ իմաստ չի գտնում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի աշխատանքների շարունակման մեջ, քանի որ ղարաբաղյան հիմնախնդիր այլևս չկա։ Նա սպառնացել է, որ ճնշելու է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի փորձերը զբաղվելու արցախյան հիմնախնդրով։
«Ես կարող եմ ասել՝ ինչ չպետք է նրանք անեն։ Նրանք չպետք է զբաղվեն Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությամբ, քանի որ այն լուծված է: Նրանց փոխարեն մենք լուծեցինք այս խնդիրը: Եվ նրանց բացակայությունը, կարծում եմ, դրանով է պայմանավորված»,- հայտարարել է Ալիևը:
Նրա պնդմամբ՝ Մինսկի խումբը պետք է ընդունի առկա իրողությունները և հաշվի նստի դրանց հետ։ «Մենք եղել ենք այս հակամարտության կողմ, և եթե կողմերից մեկն ասի, որ հակամարտությունը լուծված է, հետևաբար միջնորդության կարիք չկա։ Մեր դիրքորոշումը փոխանցվել է իրենց, հավանաբար, իրենք պետք է մտածեն դրա մասին, թե ինչ անեն»,- նշել է նա։
Խաղաղության հաստատման և տարածքային ամբողջականության ճանաչման մասին
Լրագրողների այն հարցին, թե որքանով է հնարավոր ղարաբաղյան երրորդ պատերազմը, Ալիևը հայտարարել է, որ իրենք նոր պատերազմ չեն ուզում։ «Մենք երրորդ պատերազմ չենք ուզում, դա մեր ծրագրերի մեջ չէ, մենք ուզում ենք, որ պատերազմի շրջանն ավարտվի, մենք ուզում ենք, որ նորմալ հարաբերություններ հաստատվեն, որպեսզի Հայաստանը վերջապես ճանաչի Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը։ Մենք սա ենք ուզում, բայց եթե տեսնենք, որ,մեզ համար վտանգ կա, այդ սպառնալիքը տեղում կվերացվի»,- նշել է նա։ Ըստ պնդմամբ՝ Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատման համար Հայաստանը պետք է ճանաչի Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը։
Ալիևը նշում է, որ Հայաստանում կան ռևանշիստական ուժեր, որոնք կան ոչ միայն նախկին, այլև ներկա իշխանությունների կազմում։ «Կրկնում եմ, երբեք չի կարելի խաբվել ներկայիս իշխանության բարի խոսքերով, երբեք չպետք է մոռանալ, թե որ հարևանի հետ ենք ապրում, սրա հետ են կապված նաև սահմանին կատարված սադրանքները. ուզում են մեզ նորից փորձարկել»,- հոխորտացել է Ալիևը։
Ըստ նրա՝ եթե կողմերի միջև կնքվի խաղաղության պայմանագիր, ապա դա պետք է կետեր պարունակի տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչման վերաբերյալ։ «Այժմ Հայաստանը պետք է ընտրություն կատարի ու ճիշտ ընտրություն: Ես ասացի, որ մեր առաջարկը միշտ չէ, որ սեղանին կլինի: Եթե Հայաստանը չի ցանկանում ճանաչել Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, ապա մենք չենք ճանաչի նրանց տարածքային ամբողջականությունը»,- հավելել է Ադրբեջանի նախագահը։
Նա նաև ընդգծել է, որ Ադրբեջանն ավելի շատ պատճառներ ունի չճանաչելու Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը, քան Հայաստանը։ «1920 թվականի նոյեմբերին մեր տարածքը՝ Զանգեզուրը, միացվել է Հայաստանին, ավելի վաղ՝ 1918 թվականի մայիսի 29-ին Երևան քաղաքը փոխանցվել է Հայաստանին։ Ուստի մենք, ինչպես ասում են, բազմաթիվ պատճառներ ունենք չճանաչելու այդ տարածքը։ Բայց չնայած դրան, հանուն ապագա խաղաղության, հանուն երկրների միջև հարաբերությունների հաստատման, մենք պատրաստ ենք դրան, բայց եթե նրանք դա չեն ուզում, հետո կտեսնենք, թե ինչ կլինի»,- սպառնացել է Ալիևը։
Նրա պնդմամբ՝ իրենք Հայաստանին առաջարկել են տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչում և սահմանների սահմանազատման գործընթաց, ինչպես նաև բացել հաղորդակցություններն ու ստորագրել խաղաղության պայմանագիր։ «Խաղաղության համաձայնագրի ստորագրումը 100 %-անոց երաշխիք չէ, բայց ամեն դեպքում դա էական կլինի պատերազմի վտանգը նվազագույնի հասցնելու համար։ Սակայն մենք նաև պետք է իմանանք, որ ցանկացած խաղաղ համաձայնագիր Հայաստանի համար կարող է ընդամենը թղթի կտոր լինել»,- հարցը եզրափակել է Ալիևը։
«3+3» ձևաչափի մասին
Ալիևը անդրադարձել է Հարավային Կովկասում համագործակցության «3+3» ձևաչափին, որի գաղափարը պատկանում է իրեն ու Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին։ Ըստ նրա՝ ձևաչափի երկրորդ հանդիպումը ավելի առարկայական կլինի՝ Հարավային Կովկասում հաղորդակցությունների բացման հարցում։
«Թեև առաջին հանդիպումը ուներ ներածական բնույթ, ես վստահ եմ, որ երկրորդ հանդիպմանը կլինի առավել առարկայական քննարկում, առաջին հերթին՝ հաղորդակցությունների բացման շուրջ»,- նշել է Ադրբեջանի նախագահը։ Նրա խոսքով՝ «3+3» ձևաչափին մասնակցող յուրաքանչյուր երկիր շահում է դրան մասնակցելուց։
«Զանգեզուրի միջանցք»-ի մասին
Իլհամ Ալիևն առաջին անգամ հայտարարել է, որ «Զանգեզուրի միջանցք»-ով Ադրբեջանը նախատեսում է էլեկտրահաղորդման գծեր անցկացնել դեպի Նախիջևան։ «Այս միջանցքով կանցնի և՛ երկաթգիծը, և՛ ճանապարհը: Մենք նախատեսում ենք նաև ապագայում էլեկտրահաղորդման գծեր անցկացնել դեպի Նախիջևան, քանի որ էլեկտրաէներգիա արտահանելու մեծ ներուժ ունենք»,- ասել է Ալիևը։ Նա չի բացառել նաև դրանով դեպի Նախիջևան գազատար անցկացնելու հնարավորությունը։
Նա թվարկել է այն ենթակառուցվածքները, որոնք կառուցվելու են Արցախի իրենց վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներում։ «Ջաբրայիլում նախատեսվում է կառուցել 240 ՄՎտ հզորությամբ արևային էլեկտրակայան, Խուդաֆերին և Գիզ Գասալի էլեկտրակայաններում կարող ենք ստանալ 140 ՄՎտ էլեկտրաէներգիա, Քելբաջարում և Լաչինում կա մոտ 10 000 ՄՎտ, մենք կարող ենք քամու և էներգիայի հզորություններ ստանալ, հետևաբար, մենք նախատեսել ենք էլեկտրահաղորդման գծեր, հետո, միգուցե, այնտեղից կարող են գնալ գազատարներ։ Մի գիծը կարող է անցնել Կապանով, մյուսը` Մեղրիով։ Մեկ գիծ կարող է անցնել Ղարաքիլսով։ Նրանք դա անվանում են Սիսիան։ Հետևաբար, Զանգեզուրի միջանցքը պետք է ընդգրկի ողջ Զանգեզուրի շրջանը»,- ընդգծել է Ալիևը։
Նա նաև հավելել է, որ «Զանգեզուրի միջանցք» արտահայտությունը հուզումներ է առաջացնում Հայաստանում։ «Նույնիսկ այսօր Հայաստանի քաղաքական տիրույթում կարծիքներ են հնչում Հայաստանի համար այս միջանցքի ոչ շահավետ լինելու մասին»,- եզրափակել է Ադրբեջանի նախագահը։

Azerbaijani President Ilham Aliyev gave a wide-ranging interview to the Azerbaijani media today. Hetq presents those excerpts dealing with Armenia and the Artsakh issue.
Russian peacekeepers and the Lachin corridor
Aliyev said Russian peacekeepers in Karabakh are performing a positive function, despite describing some of their actions as “irritating”.
"I think that the activities of peacekeepers should be viewed through a broader prism, naturally, of course, there are quite irritating moments. At the same time, it would be unfair not to mention that they escort our troops and the delivery and transportation of cargo to the Kelbajar and Lachin regions. In principle, I can say that I generally appreciate the work of peacekeepers," Aliyev said.
Aliyev said that the activities of peacekeepers are a new element in Russian-Azerbaijani relations. He said that Baku has repeatedly petitioned the Russian side about what he described as “illegal visits to Azerbaijani territories under the control of peacekeepers.”
"We have more than once officially expressed dissatisfaction with the illegal visits. Our defense minister has more than once sent letters to his Russian counterpart, expressing dissatisfaction with the head of the peacekeeping mission. Such steps were taken during the illegal visit of Valérie Pécresse (French presidential candidate-Hetq.) We were told that they were not vigilant, that they were not aware that Pécresse came in an ordinary car, etc. I will say as this is hard to believe. This visit was organized. He was accompanied by a limited number of people, including the former French Foreign Minister, European Commissioner Barnier and one MP. They arrived there secretly, and the news of the visit became known only after their return. They were probably afraid that we would detain them in the Lachin corridor," Aliyev said.
Aliyev said that Nikol Pashinyan, by allowing Pécresse to go to Karabakh, "slapped" French President Emanuel Macron, who, according to the Azerbaijan president, "defended Armenia" throughout the war.
According to Aliyev, the Lachin corridor is under Azerbaijani control and that they can stop the cars passing through it at any time.
"The Lachin corridor is under our control. You were in Shushi and saw for yourself. We can stop any car there. No one can tell us otherwise," he said.
Aliyev noted that according to his information, Armenian representatives petition the peacekeepers to allow foreigners to visit Karabakh.
"They are either allowed or not. In general, I can say that we know exactly what is happening at the entrance to Karabakh," Aliyev said.
He noted that 91% of the cars entering Karabakh are not inspected by Russian peacekeepers.
"We know the number of cars and people. We know how many people entered or left. According to our data, 38,000 of those who left these territories during the war returned, and 11,000 left those places forever.
"According to the above data, 27,000 people now live in the zone controlled by the Russian peacekeepers," Aliyev said.
OSCE Minsk Group
Aliyev again stated that he does not see any sense in continuing the work of the OSCE Minsk Group, as there is no Karabakh issue! He threatened to stifle the attempts of the OSCE Minsk Group to deal with the Artsakh issue.
"I can say what they should not do. They should not deal with the Nagorno-Karabakh conflict since it is resolved. We resolved this problem for them, and I think their absence is due to this," Aliyev said.
He said the Minsk Group must accept the existing realities and take them into account.
"We have been a party to this conflict. If one of the parties says the conflict is resolved, then there is no need for mediation. Our position has been conveyed to them. They should probably think about what to do," Aliyev said.
Establishment of peace and recognition of territorial integrity
When asked by reporters about the possibility of a third Karabakh war, Aliyev said Azerbaijan doesn’t want a new war.
"We do not want a third war; it is not in our plans. We want the war era to end. We want normal relations to be established so that Armenia finally recognizes the territorial integrity of Azerbaijan. We want this, but if we see that there is a danger for us, that threat will be eliminated on the spot," he said, adding Armenia must recognize the territorial integrity of Azerbaijan to establish peace in the South Caucasus.
Aliyev said there are revanchist forces in Armenia not only in the former but also in the current government.
"I repeat, one should never be deceived by the kind words of the current government. We should never forget which neighbor we live with. This is what the provocations at the border relate to. They want to test us again."
Aliyev said that if a peace agreement is signed between the parties, it should contain points on mutual recognition of territorial integrity.
"Armenia must now make a choice and make the right choice. I said that our offer will not always be on the table. If Armenia does not want to recognize the territorial integrity of Azerbaijan, we will not recognize their territorial integrity," he said.
Aliyev stressed that Azerbaijan has more reasons not to recognize the territorial integrity of Armenia than vice-versa.
"In November 1920, our territory, Zangezur, was annexed to Armenia. Earlier, on May 29, 1918, the city of Yerevan was transferred to Armenia. So, as they say, we have many reasons for not recognizing that area. Nevertheless, for the sake of future peace, for the sake of establishing relations between the countries, we are ready for that, but if they do not want that, then we will see what will happen," Aliyev said.
Aliyev claimed that Baku offered Armenia mutual recognition of territorial integrity - the process of demarcation of borders, how to open communications and sign a peace agreement.
"The signing of a peace agreement is not a 100% guarantee, but in any case, it will be essential to minimize the risk of war. But we must also realize that any peace agreement might only be a piece of paper for Armenia," Aliyev said.
"3 + 3" Platform
Aliyev said that he and Turkish President Recep Tayyip Erdoğan devised the South Caucasus cooperation format, and that the platform’s second meeting will be more substantial regarding the opening communications in the region.
"Although the first meeting was introductory, I am sure that the second meeting will be a more substantive discussion, first of all, on the opening of communications," Aliyev said.
"Zangezur Corridor"
Aliyev, for the first time, announced that Azerbaijan plans to lay electric power lines to Nakhichevan through the “Zangezur Corridor”.
"The railway and the road will pass through this corridor. We also plan to build power lines to Nakhichevan in the future since we have great potential for exporting electricity," he said. Aliyev did not rule out the possibility of building a gas pipeline to Nakhichevan.
Aliyev enumerated the infrastructure projects Baku plans to build in the Artsakh territories under its control.
"It is planned to build a 240 MW solar power plant in Jabrayil. The Khudaferin and Giz Gasal power plants can provide 140 MW of electricity. In Kelbajar and Lachin there is about 10,000 MW. We can get wind and solar power. Thus, we plan power lines and maybe gas pipelines can go from there. One line can pass through Kapan, the other through Meghri. One line can pass through Gharakils. They call it Sisian. Therefore, the Zangezur corridor should encompass the entire Zangezur region," Aliyev said.
He said the phrase "Zangezur Corridor" causes turmoil in Armenia.
"Even today, in the political sphere of Armenia, there are opinions that this corridor is not profitable for Armenia," Aliyev said.