Պապիկյանը կոչ է անում բանակի մասին հայտարարություններում զգուշավորություն ցուցաբերել
«Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանն Ազգային ժողով-Կառավարություն հարցուպատասխանին անդրադարձավ 2021 թվականի մայիսի 18-ին պարտադիր ժամկետային զինծառայող Նորիկ Մկրտչյանի` մարտական դիրքից անհետացմանը:
Նա հայտնեց, որ ռազմական ոստիկանությունը քրեական գործ է հարուցել և հայտարարել հետախուզում: Զինծառայողի վայրն անհայտ է, նա ընտանիքի հետ կապ չի հաստատել, ծառայակից ընկերներից որևէ մեկը հարուցված քրեական գործում որևէ կարգավիճակ չունի:
Աբրահամյանը հայտնեց նաև մարտական դիրքից կորած մեկ այլ զինծառայողի մասին, այս անգամ` պայմանագրային զինծառայող: Երկրորդ դեպքը եղել է 2021-ի նոյեմբերի 12-ին: Աբրահամյանի խոսքով` երկրորդ միջադեպի վերաբերյալ ՊՆ-ն նույնիսկ հաղորդագրությամբ հանդես չի եկել:
Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը պատասխանեց, որ նշված գործերը քննվում են Քննչական կոմիտեում:
«Մենք Ձեր գրությանն ուղղորդել էինք Քննչական կոմիտե: Ավելի մանրամասն պատրաստ եմ քննարկել Ձեզ հետ հանդիպման ժամանակ, այլ նորություն էստեղից բարձրաձայնել չեմ կարող»,- ասաց Պապիկյանը:
Պատգամավորը նաև հետաքրքրվեց, թե նախորդ տարի ո՞րքան ոչ մարտական կորուստ են ունեցել զինված ուժերը, և արդյոք այդ մահվան դեպքերի պատճառահետևանքային կապերի վերլուծություն իրականացվե՞լ է, թե՞ ոչ:
Նախարարն ասաց, որ ցուցանիշները պատրաստ չէ այս պահին հայտնել, ապա հավելեց` մտահոգիչ հանգամանքներ կան, որոնք տեղի են ունեցել 2021-ի ընթացքում: Պապիկյանը հավելեց` չնայած պատգամավորի նշած դեպքերը իր պաշտոնավարման շրջանում չեն եղել, սակայն իր պատասխանատվության տիրույթում են:
«Ես հետամուտ եմ լինելու յուրաքանչյուր դեպքին, որ մանրամասն քննություն անցկացվի»,- ասաց նա:
Նա նաև խոսեց մահվան դեպքերի պատճառահետևանքային կապերի մասին` ասելով, որ խնդիրները թե՛ հոգեբանական են, թե՛ հետպատերազմական իրավիճակով են պայմանավորված, թե՛ բանակի առնչությամբ բաց հրապարակումներով:
«Այն խնդիրները, որոնք կարելի է համատեղ լուծել, դառնում են բոլորի, այդ թվում` հակառակորդի սեփականությունը: Ուզում եմ կոչ անել ընդդիմադիրներին, հասարակությանը, բանակի մասին ինֆորմացիայով կիսվելիս զգուշավորություն ցուցաբերել: Ձեր անզգույշ փոքրիկ քայլը կարող է ճակատագրական հետևանքներ ունենալ մարդկանց ու երկրի համար»,- եզրափակեց նախարարը:

С.Папикян призвал проявлять осторожность в заявлениях об армии
Во время проходящего сегодня в парламенте правительственного часа депутат оппозиционной фракции “Честь имею” Тигран Абрамян коснулся исчезновения с боевых позиций 18 мая 2021 года срочного военнослужащего Норика Мкртчяна.
Военная полиция возбудила уголовное дело и объявила Мкртчяна в розыск. Местонахождение военнослужащего неизвестно, на связь с семьей он не выходил, никто из сослуживцев не имеет какой-либо статус в рамках уголовного дела, отметил Абрамян.
Он сообщил еще об одном случае исчезновения с боевых позиций еще одного военнослужащего. На этот раз речь идет военнослужащем-контрактнике, который пропал 12 ноября 2021 года. По словам Т.Абрамяна, о втором случае министерство обороны даже не сообщило.
В своем ответе министр обороны Сурен Папикян отметил, что указанные дела расследуются в Следственном комитете. Он также предложил депутату более подробно обсудить этот вопрос при личной встрече. “Ничего другого с этой трибуны сказать не могу”,- добавил С.Папикян.
Депутат коснулся также вопроса о небоевых потерях в вооруженных силах в течение прошлого года и о проведении анализа причинно-следственных связей подобных случаев.
Министр обороны сказал, что пока не готов представить показатели, добавив, что есть вызывающие обеспокоенность обстоятельства, которые имели место в 2021 году. По словам Сурена Папикяна, хотя упомянутые депутатом случаи произошли не в период его пребывания в должности министра обороны, они, тем не менее, находятся в сфере его ответственности.
Касаясь причинно-следственных связей случаев смертей, Папикян сказал, что есть проблемы как психологического характера, так и обусловленные послевоенной ситуацией и публикациями об армии.
“Те проблемы, которые можно решить совместно, становятся достоянием всех, в том числе противника. Хочу призвать представителей оппозиции, общественность с осторожностью подходить к обнародованию информации об армии. Даже малейший неосторожный шаг с вашей стороны может иметь роковые последствия для людей и страны”,- подчеркнул министр.