Ա. Մանուկյան. «ՄԻՊ թեկնածուն ծպտուն չի հանի, որովհետև նրան հենց դրա համար են նստեցնում այդ պաշտոնին»
Մարդու իրավունքների պաշտպանի պաշտոնում առաջադրված Քրիստինե Գրիգորյանի վերաբերյալ հարցի քննարկմանը «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արեգնազ Մանուկյանն անդրադարձավ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի հարսանյաց արարողությանը: Նա միացրեց ձայնագրություն, որտեղ Պապիկյանը, անդրադառնալով կորոնավիրուսային համավարակին, նշել էր, որ շարունակում է խնդիր մնալ հավաքույթներն և մասնավորապես՝ հարսանյաց հանդեսները:
«Յուրաքանչյուրիս գործողությամբ կարող են փրկվել կյանքեր, և անգործությամբ կարող են արձանագրվել մահեր: Մեզ պետք է հանրային բարձր գիտակցություն»,- ձայնագրության մեջ ասում էր Պապիկյանը:
Պատգամավորի խոսքով` դեռ երեք տարի առաջ Պապիկյանը կերազեր նման օլիգարխիկ հաճույքներին համարժեք հարսանյաց հանդես անել:
Այս խոսքերից հետո քաղաքական մեծամասնության պատգամավորներից տեղից արձագանքում էին, սակայն նախագահող Ալեն Սիմոնյանը սաստեց գործընկերներին և զգուշացրեց` դահլիճից կհեռացնի, եթե տեղից խոսեն:
«Իմ հիշատակած անձնավորությունը, իր քաղաքական թիմի անդամներն ու իրենց հրահանգավորող ղեկավարը շաբաթ օրը մասնացել են հարսանիքի, հարսանիք, որն իր ճոխությամբ չէր զիջում նախկին իշխանությունների ժամանակ պաշտոնյաների կողմից կազմակերպվող նմանօրինակ միջոցառումներին: Հարսանիք, որն արվում էր նույն ժամանակ, երբ Ադրբեջանը մտել է ինքնիշխան տարածք ու ամիսներով դուրս չի գալիս»,-ասաց Մանուկյանը:
Պատգամավորը տարակուսանք հայտնեց, թե հարսանյաց հանդեսի ներկաներից քանիսից են պահանջել պատվաստումը հավաստող տեղեկանք, ինչպես նաև հավելեց` կոռուպցիոն ռիսկի առերևույթ կասկածներ են առաջանում:
«Եւ որի վերաբերյալ ծպտուն չի անի ՔՊ-ի ներկայացրած ՄԻՊ թեկնածուն, ինչպես որ խուսափողական պատասխան տվեց «Վիվառո»-ի սեփականատիրոջ հետ ահա այստեղ նստած Ալեն Սիմոնյանի և մյուս պատգամավորների միկոնոսյան զվարճանքների և Ալեն Սիմոնյանի եղբոր ընկերության ասֆալտապատման տենդերներ շահելու մասին իմ հնչեցրած հարցին: Չի հանի, որովհետև նրան հենց դրա համար են նստեցնում այդ պաշտոնին»,- ասաց Արեգնազ Մանուկյանը:
Ընդդիմադիր պատգամավորը հիշեցրեց` օրենսդրության համաձայն ՄԻՊ-ի պաշտոնում կարող է առաջադրվել հանրության շրջանում բարձր հեղինակություն ունեցող անձ: Նա ընդգծեց` ակնհայտ է, որ Քրիստինե Գրիգորյանը չի բավարարում այս պահանջին, նա ոչ միայն բարձր հեղինակություն չունի, այլ նաև լայն հանրության շրջանակներին անհայտ է:
«Բացի այդ` մեզ հայտնի չեն հանրային հնչեղություն ունեցող երևույթների վերաբերյալ թեկնածուի տեսակետները, նա եղել է այս իշխանության թիմում ու ծպտուն չի հանել իրավականի անվան տակ քաղաքական հետապնդումների, դատարանները շրջափակելու, Հայաստանի տարածքները բանավոր փոխըմբռմամբ թշնամուն հանձնելու վերաբերյալ»,- ասաց Մանուկյանը:

А.Манукян: “Кандидат на пост ЗПЧ не проронит ни слова, так как именно для этого ей и дают эту должность”
В ходе обсуждения кандидатуры выдвинутой на должность Защитника прав человека Кристине Григорян депутат оппозиционной фракции “Айастан” Арегназ Манукян коснулась состоявшейся на днях церемонии бракосочетания министра обороны Сурена Папикяна. Депутат включила аудиозапись выступления Папикяна, в котором он отмечал, что в период пандемии серьезную проблему представляют массовые мероприятия, в частности свадьбы.
“Действия каждого из нас могут спасти жизни, а бездействие может приводить к смертям. Нам необходимо проявлять высокое общественное сознание”,- отмечал в своем выступлении министр.
По словам депутата, еще три года назад Папикян мог только мечтать о свадьбе, подобной тем, которые организуют олигархи.
После этих слов со стороны политического большинства послышались реплики и выкрики, однако председатель парламента Ален Симонян потребовал соблюдать тишину.
“Упомянутая мной личность, члены этой политической команды и дающий им указания руководитель в субботу приняли участие в свадьбе, которая по своему размаху и пышности не уступала свадьбам, организуемым бывшими должностными лицами при прежних властях. Причем такая свадьба была проведена тогда, когда вторгшийся на суверенную территорию Армении Азербайджан уже много месяцев не покидает ее”,- отметила А.Манукян.
Депутат поинтересовалась, у кого из участников свадебной церемонии потребовали сертификат вакцинации, добавив, что возникают подозрения в явных коррупционных рисках. “Об этом выдвинутый партией “Гражданский договор” кандидат на должность Защитника прав человека не проронит ни слова. Точно так же она дала уклончивые ответы на заданные мной вопросы о развлечениях, которым предавались на острове Миконос сидящий здесь Ален Симонян вместе с владельцем компании “Виваро” и другими депутатами, о тендерах на асфальтирование, которые выигрывает компания брата Алена Симоняна. Она ничего не ответит, так как именно для этого ей и дают эту должность”,- заявила Арегназ Манукян.
Оппозиционный депутат напомнила о том что по закону на должность Омбудсмена избирается личность, пользующаяся большим авторитетом в обществе. Между тем очевидно, что Кристине Григорян не удовлетворяет этому требованию: она не только не имеет большого авторитета, но и неизвестна широким кругам общественности.
“Кроме того, мы ничего не знаем о мнении кандидата по поводу резонансных явлений. Она входила во властную команду и ни слова не сказала о политических преследованиях, которые осуществлялись под видом правовых процессов, об окружении зданий судов, о передаче территорий Армении врагу на основе устной договоренности”,- добавила А.Манукян.