Խաչատուր Սուքիասյան. «Երբ ընտրվում էր նախագահ, չգիտե՞ր իր իրավունքների սահմանները»
«Միգուցե կանխատեսելի էր»,- այսպես է արձագանքում իշխանական պատգամավոր Խաչատուր Սուքիասյանը նախագահ Արմեն Սարգսյանի հրաժարականի վերաբերյալ լրագրողների հարցին:
Դիտարկմանը, որ հրաժարականի տեքստում նախագահը խոսել էր իր սահմանափակ լիազորությունների մասին, պատգամավորը հարցով է արձագանքում.
«Երբ ընտրվում էր նախագահ, չգիտե՞ր իր իրավունքների սահմանները: Մինչև պաշտոնը ստանձնելը պետք է Սահմանադրությանը ծանոթանար»:
Պատգամավորի խոսքով` պետք է հասկանալ, թե Արմեն Սարգսյանը ինչ առնչություն ունի Հայաստանի հետ:
«Մենք պետք է ուսումնասիրենք ընդհանրապես ցանկացած մարդու կապիտալը որտեղ է գտնվում, եթե հայ մարդու կապիտալի 90%-ն այլ երկրում է գտնվում, ես պետք է հասկանամ` Հայաստանին ինչ աստիճան է վստահում ու ինչ աստիճան է սիրում»,- ասում է Խաչատուր Սուքիասյանը:
Պատգամավորը կոչ է անում հաշվել չորս տարվա ընթացքում պետությունը որքան գումար է ծախսել նախագահի ինստիտուտի համար, և ստուգել` գոնե 1% օգուտ տրվել է ՀՀ-ին, թե ոչ:
«Ուզում եմ հասկանալ՝ ՀՀ-ին ինչ օգուտ է տրվել թեկուզ ներդրումների, բարեկամ երկրների որոնման, բարեկամություն հաստատելու առումներով»,-նշում է նա:
Արմեն Սարգսյանը հրաժարական է ներկայացրել հունվարի 23-ի երեկոյան: Սահմանադրության համաձայն` եթե մեկ շաբաթվա ընթացքում նախագահը դիմումը հետ չի վերցնում, ապա ԱԺ նախագահը կազմում է արձանագրություն` Հանրապետության նախագահի լիազորությունների դադարեցման վերաբերյալ:

Хачатур Сукиасян: “Когда президент избирался на эту должность, он не знал о рамках своих полномочий?”
“Этого, наверно, следовало ожидать”,- заявил депутат властной фракции “Гражданский договор” Хачатур Сукиасян, отвечая на вопрос журналистов об отставке президента страны Армена Саргсяна.
В ответ на напоминание о том, что в своем заявлении об отставке президент говорил о своих ограниченных полномочиях, депутат отметил: “А когда он избирался президентом, он не знал о рамках своих полномочий? До вступления в должность ему следовало ознакомиться с Конституцией”.
По словам Сукиасяна, нужно понять, какое отношение имеет Армен Саргсян к Армении. “Мы вообще должны выяснить, где находится капитал любого человека. Если 90% капитала того или иного армянина находятся в другой стране, то нужно понять, насколько этот человек доверяет Армении и насколько ее любит”,- заявил Хачатур Сукиасян.
Депутат призвал подсчитать, сколько денег потратило государство за четыре года на институт президента, и проверить, принес ли президент хотя бы один процент пользы Республике Армения или нет.
Напомним, что вечером 23 января подал в отставку президент РА Армен Саргсян. Согласно Конституции, если в течение недели президент не отзывает свое прошение, то председатель Национального Собрания составляет протокол о прекращении полномочий президента РА.