Խմբակցությունները նախագահի թեկնածուների անուններ չեն ցանկանում հնչեցնել
Խորհրդարանական թե՛ ընդդիմությունը, թե՛ քաղաքական մեծամասնությունը չեն շտապում նախագահի իրենց հավանական թեկնածուների անունները հնչեցնել:
Քաղաքական մեծամասնության պատգամավոր Գևորգ Պապոյանը, խորհրդարանական ճեպազրույցներին անդրադառնալով հարցին, թե իշխանական խմբակցությունում արդյոք նախագահի թեկնածուի անուններ շրջանառվում են, հարցը ժամանակավրեպ որակեց: Պատգամավորը կոչ արեց սպասել ևս 5-6 օր, երբ նախագահ Արմեն Սարգսյանն ԱԺ կանոնակարգ-օրենքի համաձայն, կարող է հրաժարականի դիմումը հետ վերցնել, այդ ժամանակը սպառելուց հետո նոր անդրադառնալ իրենց հավանական թեկնածուների վերաբերյալ հարցին: Պապոյանի խոսքով՝ այժմ նախագահը Արմեն Սարգսյանն է, և քանի դեռ օրենսդրությամբ նախատեսված ժամանակը սպառված չէ, ճիշտ չէ խոսել այլ թեկնածուների մասին: Նման պատասխան տվեց նաև Վահագն Հովակիմյանը:
«Նախագահը դիմումը հետ վերցնելու համար ունի յոթնօրյա ժամկետ, այն սկսել է հոսել էսօրվանից, բայց օրենքի համաձայն նա գրավոր դիմումով կարող է հետ վերցնել հրաժարականի դիմումը: Եւ այժմ սկսել քննարկել թեկնածուների հարցը, ճիշտ չէ նախագահի ինստիտուտի նկատմամբ»,- ասաց Հովակիմյանը:
Ըստ իշխանական պատգամավորի՝ քանի դեռ Արմեն Սարգսյանը տեսականորեն դիմումը հետ վերցնելու հնարավորություն ունի, իշխանական խմբակցությունում նախագահի թեկնածուներ չեն քննարկվում:
Իշխանական պատգամավորները չցանկացան անդրադառնալ Հետքի հրապարակմանը, որի համաձայն Արմեն Սարգսյանը նախագահի պաշտոնում ընտրվելիս եղել է երկքաղաքացի: Պատգամավորների կարծիքով՝ մամուլի հրապարակումները իրավապահ մարմինների համար ուսումնասիրության հիմք են, սակայն այս պահին գնահատականներ տալ չեն շտապի:
Նախագահի թեկնածուների անուններ չի շտապում հնչեցնել նաև ընդդիմությունը: Խորհրդարանական ամենամեծ ընդդիմադիր «Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանն ասաց, որ դեռ խմբակցությունում քննարկումներ են ընթանում: Առաջիկայում կհայտնեն իրենց որոշման մասին: Իսկ այն, որ նախագահի թեկնածուն պետք է անկուսակցական լինի, «Հայաստանի» համար միանշանակ է:
«Նախագահը չի կարող միայն քաղաքական մեծամասնության սրտի նախագահը լինել, պետք է ապահովվի Սահմանադրությամբ ամրագրված մոտեցումների լիարժեք իրականացումը»,- ասաց Մինասյանը:
Նույն խմբակցության պատգամավոր Աննա Գրիգորյանն անդրադարձավ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ երեկվա ասուլիսում արտահայտած այն մտքին, որ նախագահի թեկնածուն պետք է ներդաշնակ լինի կառավարության և խորհրդարանական մեծամասնության հետ: Ըստ ընդդիմադիր պատգամավորի՝ բոլոր ինստիտուտների միջև ներդաշնակացումը վտանգավոր է:
«Նիկոլ Փաշինյանը նախագահ ուզում է տեսնել մեկին, ով որևէ առարկություն չի հնչեցնի որևէ հարցի վերաբերյալ, մարդ ով ոչ մի խոչընդոտ չի ստեղծի, անհաղորդ կլինի երկրում ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ»,- ասաց նա:
Ագնեսա Խամոյանն, անդրադառնալով Արմեն Սարգսյանի՝ նախագահի պաշտոնում ընտրվելիս երկքաղաքացի լինելու հարցին, ընդգծեց՝ Նիկոլ Փաշինյանը Արմեն Սարգսյանի հանցակիցն է: Պատգամավորը համոզմունք հայտնեց, որ Փաշինյանն այդ մասին իմացել է և ոչինչ չի ասել:
«Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանն էլ ասում է, որ կանոնակարգի համաձայն՝ որոշ կառույցներ թեկնածուների վերաբերյալ համապատասխան տեղեկատվություն են տրամադրում, դրա հիման վրա էլ ժամանակին Արմեն Սարգսյանի առաջադրումն է եղել:
Ինչ վերաբերում է նախագահի իրենց թեկնածուի վերաբերյալ հարցին՝ Աբրահամյանն ասաց, որ խմբակցությունը, բնականաբար, քննարկումներ պետք է տանի իրական ընդդիմադիրների հետ՝ հասկանալու թեկնածու առաջադրելու նպատակահարմարությունը:
«Այս պահին չկան հաստատված թեկնածուներ, չկա հաստատված դիրքորոշում, առաջիկայում հանդես կգանք լրացուցիչ պարզաբանումներով»,- ասաց նա:
*** Արմեն Սարգսյանը հրաժարականի դիմում է ներկայացրել հունվարի 23-ի երեկոյան: Հունվարի 24-ին ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հայտարարեց դիմումը ստանալու մասին: Արմեն Սարգսյանը՝ համաձայն ԱԺ կանոնակարգ սահմանադրական օրենքի՝ յոթնօրյա ժամկետում կարող է դիմումը հետ վերցնել, դիմումը հետ չվերցնելու պարագայում ԱԺ նախագահը կհայտարարի վերջինիս լիազորությունների դադարեցման մասին՝ ժամանակավոր փոխարինելով նախագահին:

Фракции НС не спешат называть имена своих кандидатов в президенты
Ни парламентская оппозиция, ни политическое большинство не спешат называть имена своих потенциальных кандидатов на пост президента Армении.
Депутат от политического большинства Геворк Папоян, отвечая на брифинге на вопрос, муссируются ли во властной фракции “Гражданский договор” имена кандидатов в президенты, призвал подождать 5-6 дней, в течение которых президент Армен Саргсян, согласно закону-регламенту НС, может отозвать свое прошение об отставке. Только по истечении этого срока можно будет говорить о возможных кандидатах, добавил Папоян.
Аналогичный ответ дал и его коллега по фракции Ваагн Овакимян. По его словам, пока у Армена Саргсяна теоретически есть возможность отозвать свое заявление, фракция не будет обсуждать кандидатов на пост президента.
Депутаты от фракции “Гражданский договор” отказались комментировать публикацию Hetq.am, согласно которой на момент избрания президентом РА Армен Саргсян имел двойное гражданство. По их словам, публикации в прессе дают правоохранительным органам основание изучить этот вопрос, поэтому они не хотят давать сейчас оценки.
Не спешит называть имена своих кандидатов в президенты и парламентская оппозиция. Секретарь фракции “Айастан” Арцвик Минасян сообщил, что в настоящее время они проводят обсуждения. Оппозиционер также подчеркнул, что кандидат в президенты однозначно должен быть беспартийным.
“Президент не может быть только “президентом сердца” политического большинства. Необходимо обеспечить полноценную реализацию прописанных в Конституции подходов”,- добавил А.Минасян.
Депутат той же фракции Анна Григорян коснулась высказанного на вчерашней пресс-конференции мнения премьер-министра Никола Пашиняна о том, что кандидат на пост президента должен иметь гармоничные отношения с правительством и парламентским большинством. По словам оппозиционного депутата, “Никол Пашинян хочет видеть на посту президента человека, который не выскажет каких-либо возражений ни по одному вопросу, не станет чинить препятствий, будет безучастен к создавшейся в стране ситуации”,- отметила А.Мкртчян.
Ее коллега по фракции Агнесса Хамоян, касаясь наличия у Армена Саргсяна двойного гражданства на момент избрания президентом, заявила: Никол Пашинян – соучастник Армена Саргсяна. Депутат выразила убежденность, что Пашинян знал об этом, но ничего не сказал.
Член другой оппозиционной фракции “Честь имею” Тигран Абрамян, отвечая на вопрос об их кандидате в президенты, сказал, что будут проведены обсуждения с реальными оппозиционерами, чтобы понять, целесообразно ли выдвижение кандидата.
“На данный момент у нас нет утвержденной позиции. В ближайшее время мы выступим с дополнительными разъяснениями”,- добавил Т.Абрамян.
*** Вечером 23 января президент РА Армен Саргсян представил заявление об отставке. 24 января председатель Национального Собрания Ален Симонян сообщил о получении заявления. Согласно регламенту НС, А.Саргсян может в 7-дневный срок отозвать свое прошение, в противном случае председатель НС объявит о прекращении его полномочий, которые временно перейдут к главе парламента.