Խմբակցությունները նախագահի թեկնածուների անուններ չեն ցանկանում հնչեցնել
Խորհրդարանական թե՛ ընդդիմությունը, թե՛ քաղաքական մեծամասնությունը չեն շտապում նախագահի իրենց հավանական թեկնածուների անունները հնչեցնել:
Քաղաքական մեծամասնության պատգամավոր Գևորգ Պապոյանը, խորհրդարանական ճեպազրույցներին անդրադառնալով հարցին, թե իշխանական խմբակցությունում արդյոք նախագահի թեկնածուի անուններ շրջանառվում են, հարցը ժամանակավրեպ որակեց: Պատգամավորը կոչ արեց սպասել ևս 5-6 օր, երբ նախագահ Արմեն Սարգսյանն ԱԺ կանոնակարգ-օրենքի համաձայն, կարող է հրաժարականի դիմումը հետ վերցնել, այդ ժամանակը սպառելուց հետո նոր անդրադառնալ իրենց հավանական թեկնածուների վերաբերյալ հարցին: Պապոյանի խոսքով՝ այժմ նախագահը Արմեն Սարգսյանն է, և քանի դեռ օրենսդրությամբ նախատեսված ժամանակը սպառված չէ, ճիշտ չէ խոսել այլ թեկնածուների մասին: Նման պատասխան տվեց նաև Վահագն Հովակիմյանը:
«Նախագահը դիմումը հետ վերցնելու համար ունի յոթնօրյա ժամկետ, այն սկսել է հոսել էսօրվանից, բայց օրենքի համաձայն նա գրավոր դիմումով կարող է հետ վերցնել հրաժարականի դիմումը: Եւ այժմ սկսել քննարկել թեկնածուների հարցը, ճիշտ չէ նախագահի ինստիտուտի նկատմամբ»,- ասաց Հովակիմյանը:
Ըստ իշխանական պատգամավորի՝ քանի դեռ Արմեն Սարգսյանը տեսականորեն դիմումը հետ վերցնելու հնարավորություն ունի, իշխանական խմբակցությունում նախագահի թեկնածուներ չեն քննարկվում:
Իշխանական պատգամավորները չցանկացան անդրադառնալ Հետքի հրապարակմանը, որի համաձայն Արմեն Սարգսյանը նախագահի պաշտոնում ընտրվելիս եղել է երկքաղաքացի: Պատգամավորների կարծիքով՝ մամուլի հրապարակումները իրավապահ մարմինների համար ուսումնասիրության հիմք են, սակայն այս պահին գնահատականներ տալ չեն շտապի:
Նախագահի թեկնածուների անուններ չի շտապում հնչեցնել նաև ընդդիմությունը: Խորհրդարանական ամենամեծ ընդդիմադիր «Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանն ասաց, որ դեռ խմբակցությունում քննարկումներ են ընթանում: Առաջիկայում կհայտնեն իրենց որոշման մասին: Իսկ այն, որ նախագահի թեկնածուն պետք է անկուսակցական լինի, «Հայաստանի» համար միանշանակ է:
«Նախագահը չի կարող միայն քաղաքական մեծամասնության սրտի նախագահը լինել, պետք է ապահովվի Սահմանադրությամբ ամրագրված մոտեցումների լիարժեք իրականացումը»,- ասաց Մինասյանը:
Նույն խմբակցության պատգամավոր Աննա Գրիգորյանն անդրադարձավ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ երեկվա ասուլիսում արտահայտած այն մտքին, որ նախագահի թեկնածուն պետք է ներդաշնակ լինի կառավարության և խորհրդարանական մեծամասնության հետ: Ըստ ընդդիմադիր պատգամավորի՝ բոլոր ինստիտուտների միջև ներդաշնակացումը վտանգավոր է:
«Նիկոլ Փաշինյանը նախագահ ուզում է տեսնել մեկին, ով որևէ առարկություն չի հնչեցնի որևէ հարցի վերաբերյալ, մարդ ով ոչ մի խոչընդոտ չի ստեղծի, անհաղորդ կլինի երկրում ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ»,- ասաց նա:
Ագնեսա Խամոյանն, անդրադառնալով Արմեն Սարգսյանի՝ նախագահի պաշտոնում ընտրվելիս երկքաղաքացի լինելու հարցին, ընդգծեց՝ Նիկոլ Փաշինյանը Արմեն Սարգսյանի հանցակիցն է: Պատգամավորը համոզմունք հայտնեց, որ Փաշինյանն այդ մասին իմացել է և ոչինչ չի ասել:
«Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանն էլ ասում է, որ կանոնակարգի համաձայն՝ որոշ կառույցներ թեկնածուների վերաբերյալ համապատասխան տեղեկատվություն են տրամադրում, դրա հիման վրա էլ ժամանակին Արմեն Սարգսյանի առաջադրումն է եղել:
Ինչ վերաբերում է նախագահի իրենց թեկնածուի վերաբերյալ հարցին՝ Աբրահամյանն ասաց, որ խմբակցությունը, բնականաբար, քննարկումներ պետք է տանի իրական ընդդիմադիրների հետ՝ հասկանալու թեկնածու առաջադրելու նպատակահարմարությունը:
«Այս պահին չկան հաստատված թեկնածուներ, չկա հաստատված դիրքորոշում, առաջիկայում հանդես կգանք լրացուցիչ պարզաբանումներով»,- ասաց նա:
*** Արմեն Սարգսյանը հրաժարականի դիմում է ներկայացրել հունվարի 23-ի երեկոյան: Հունվարի 24-ին ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հայտարարեց դիմումը ստանալու մասին: Արմեն Սարգսյանը՝ համաձայն ԱԺ կանոնակարգ սահմանադրական օրենքի՝ յոթնօրյա ժամկետում կարող է դիմումը հետ վերցնել, դիմումը հետ չվերցնելու պարագայում ԱԺ նախագահը կհայտարարի վերջինիս լիազորությունների դադարեցման մասին՝ ժամանակավոր փոխարինելով նախագահին:

Discussions Underway: Parliamentary Factions in Armenia Haven’t Announced Their Presidential Candidates
Following Armen Sarkissian’s resignation as Armenia’s president, the parliamentary opposition and the ruling faction are in no hurry to announce the names of their possible presidential candidates.
Ruling Civil Contract parliamentary faction Secretary MP Gevorg Papoyan, at a parliamentary session today, called for a five to six day waiting period before the factions announce their candidates to replace Sarkissian.
Papoyan said that according to the law Sarkissian still has time to withdraw his resignation. Civil Contract MP Vahagn Hovakimyan agreed with his colleague.
"The president has seven days to withdraw his application starting from today, but according to the law, he can withdraw his resignation with a written application. To start discussing the issue of candidates is not right for the institution of the president," Hovakimyan said.
He said that since Sarkissian theoretically can withdraw his resignation, the ruling faction hasn’t discussed the issue of replacement candidates.
The pro-government MPs refrained from commenting on Hetq's claim that Sarkissian was a dual citizen when he was elected president. They said that such reports must be investigated by law enforcement agencies.
MP Artsvik Minasyan, secretary of the Hayastan opposition parliamentary faction, said he and his colleagues are discussing possible candidates and will announce a decision soon.
Minasyan said that all presidential candidates must be non-partisan to guarantee all aspects of the constitution.
Hayastan faction MP Anna Grigoryan took issue with the position expressed yesterday by PM Nikol Pashinyan that presidential candidates must be in sync with the government and the parliamentary majority.
"Nikol Pashinyan wants the president to be someone who will not raise objections on any issue, a person who will not create obstacles, and who will be oblivious to the situation in the country," Grigoryan said.
Hayastan faction MP Agnesa Khamoyan, referring to the issue of Armen Sarkissian being a dual citizen when elected president, emphasized that Nikol Pashinyan is Sarkissian’s accomplice. Khamoyan said that Pashinyan knew about this and said nothing.
Opposition With Honor faction MP Tigran Abrahamyan said that the faction will announce its position on possible candidates for the residency soon.
(Armen Sarkissian submitted his resignation on the evening of January 23. On January 24, National Assembly President Alen Simonyan reported that he had received the resignation application. Armen Sarkissian, according to parliamentary rules, can withdraw the application within seven days. If the application is not withdrawn, the parliamentary president temporarily assumes the powers of the president.)