Արմեն Սարգսյանի քաղաքացիության վերաբերյալ «Հետք»-ի հրապարակումն ուղարկվել է ԱԱԾ
ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի՝ Սենթ Քիթս և Նևիսի քաղաքացիության վերաբերյալ «Հետք»-ի հրապարակումը Գլխավոր դատախազությունն ուղարկել է Ազգային անվտանգության ծառայություն՝ ուսումնասիրելու։ Այս մասին «Հետք»-ի հետ զրույցում ասաց Գլխավոր դատախազի խորհրդական Գոռ Աբրահամյանը։
Դեռևս 2021 թ.-ից ԱԱԾ-ում քննվում է Արմեն Սարգսյանի՝ Մեծ Բրիտանիայի քաղաքացիություն ունենալու վերաբերյալ Փաստաբանների պալատի նախկին նախագահ Արա Զոհրաբյանի ներկայացրած հաղորդման հիման վրա հարուցված քրեական գործը։ Այդ գործի շրջանակներում էլ ազգային անվտանգության ծառայությունը պետք է ուսումնասիրի Արմեն Սարգսյանի՝ Կարիբյան ծովում գտնվող փոքր երկրի՝ Սենթ Քիթս և Նևիսի քաղաքացի լինելու փաստը թաքցնելու հանգամանքը։
«Նկատի ունենալով, որ Արմեն Սարգսյանի քաղաքացիության հարցի առնչությամբ դեռևս 2021թ. ապրիլին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 325-րդ հոդվածի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ, որը ներկայում գտնվում է ՀՀ ԱԱԾ-ում, «Հետք» էլեկտրոնային պարբերականի տվյալ հրապարակումն ուղարկվում է վարույթն իրականացնող մարմնին՝ դրանում նշված հանգամանքները նշված քրեական գործի շրջանակներում ստուգման առարկա դարձնելու նպատակով»,– փոխանցեց գլխավոր դատախազի խորհրդական Գոռ Աբրահամյանը։
«Հետք»-ը երեկ գրել էր, որ Արմեն Սարգսյանը մինչև նախագահ դառնալը 2017 թվականին հանդիսացել է Սենթ Քիթս և Նևիսի քաղաքացի։ Այդ պայմաններում նա չէր կարող դառնալ ՀՀ նախագահ, քանի որ մինչև նախագահ դառնալու օրը նախագահի թեկնածուն պետք է առնվազն 6 տարի միայն ՀՀ քաղաքացի լիներ։
ՀՀ Սահմանադրության 124-րդ հոդվածը սահմանում է, որ Հանրապետության նախագահ կարող է ընտրվել 40 տարին լրացած, վերջին 6 տարում միայն Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի հանդիսացող, վերջին 6 տարում Հայաստանի Հանրապետությունում մշտապես բնակվող, ընտրական իրավունք ունեցող և հայերենին տիրապետող յուրաքանչյուր ոք:

Публикация Hetq.am о гражданстве Армена Саргсяна передана в СНБ
Генпрокуратура РА передала в Службу национальной безопасности для изучения публикацию Hetq.am о наличии у президента Армении Армена Саргсяна гражданства Сент-Китса и Невиса. Об этом Hetq.am сообщил советник генпрокурора Гор Абрамян.
Отметим, что с 2021 года в СНБ расследуется уголовное дело, возбужденное на основании сообщения бывшего председателя Адвокатской палаты Ара Зограбяна о наличии у А.Саргсяна гражданства Великобритании. Именно в рамках этого дела СНБ и будет изучать выявленный на днях факт наличия у Армена Саргсяна гражданства Сент-Китса и Невиса, небольшого государства в Карибском море.
“В связи с тем, что уголовное дело о гражданстве Армена Саргсяна, возбужденное по признакам ст.325 УК РА еще в апреле 2021 года, в настоящее время расследуется в СНБ РА, данная публикация электронного издания Hetq.am передается осуществляющему производство органу с целью проверки представленных в ней обстоятельств в рамках указанного уголовного дела”,- сообщил советник генпрокурора.
Вчера Hetq.am написал о том, что в 2017 г., до избрания президентом, Армен Саргсян являлся гражданином Сент-Китса и Невиса. В этих условиях он не мог стать президентом РА, поскольку кандидат в президенты должен в течение как минимум шести лет до дня вступления в должность быть только гражданином Республики Армения.
Ст.124 Конституции РА устанавливает: “Президентом Республики может быть избрано каждое лицо, достигшее сорока лет, последние шесть лет являющееся гражданином только Республики Армения, последние шесть лет постоянно проживающее в Республике Армения, обладающее избирательным правом и владеющее армянским языком”.