12-17 տարեկան 1675 քաղաքացի պատվաստանյութի առաջին դեղաչափն է ստացել, 1000 քաղաքացի՝ երկրորդը
Հայաստանում, ինչպես նաև ամբողջ աշխարհում նկատվում է «օմիկրոն» շտամով հիվանդացության կտրուկ աճ։ Այս մասին Կառավարության հունվարի 27-ի հերթական նիստում հայտնեց առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը։
«Այս շաբաթ մենք պրոգրեսիվ աճի շրջանում ենք»,- ասաց նախարարը՝ նշելով, որ հիվանդացածների միայն 5-6 %-ը հոսպիտալացման կարիք ունի։
Ավանեսյանի խոսքով՝ Առոողջապահության նախարարությունը մահճակալների ծավալման հստակ ծրագիր ունի։ Ներկայումս 6 բժշկական կենտրոններ են ընդգրկված քովիդի բուժման մեջ։ Անհրաժեշտության դեպքում հավելյալ մահճակալային ֆոնդ կստեղծվի։
Անդրադառնալով պատվաստումներին՝ նա նշեց, որ քաղաքացիների 45,3 տոկոսը ստացել է առաջին դեղաչափը, երկրորդ դեղաչափը 37 տոկոսն է ստացել, վերջին մեկ շաբաթվա ընթացքում նկատվում է պատվաստումների թվի աճ։
Ըստ նախարարի՝ Հայաստանը պատվաստանյութերի բավարար պաշար ունի։ Pfizer պատվաստանյութի պայմանագիրն արդեն կնքված է, հայտնի է նաև մատակարարման ժամկետը։
Նախարարը տեղեկացրեց, որ պատվաստվածների գերակշիռ մասը 35-60 տարեկանների շրջանում է, 65+ քաղաքացիների 18-19 տոկոսն է պատվաստվել, ինչն, ըստ Ավանեսյանի, մտահոգիչ է, քանի որ նրանք ռիսկային խմբում են և հիմնականում խրոնիկ հիվանդություններ ունեն։
Առողջապահության նախարարն ասաց, որ 12-17 տարեկանների շրջանում պատվաստանյութի առաջին դեղաչափը ստացել է 1675, երկրորդը՝ 1000 քաղաքացի։

В Армении 1000 подростков в возрасте 12-17 лет получили две дозы вакцины от коронавируса
В Армении, как и во всем мире, наблюдается резкий рост заболеваемости омикрон-штаммом Сovid-19, сообщила на заседании правительства сегодня, 27 января, министр здравоохранения Анаит Аванесян.
По словам министра, на этой неделе Армения находится в периоде прогрессивного роста, однако в госпитализации нуждаются лишь 5-6% заболевших.
В настоящее время лечением ковида в стране занимаются 6 медицинских центров, в случае необходимости будет создан дополнительный коечный фонд, сообщила А.Аванесян.
Касаясь процесса вакцинации, глава минздрава отметила, что первую дозу получили 45,3% населения, вторую дозу – 37%. В течение последней недели наблюдался рост числа прививок.
Министр заверила, что в Армении имеется достаточный запас вакцин. Заключен также договор о поставке вакцины Pfizer.
Подавляющее большинство вакцинированных составляют лица от 35 до 60 лет. Среди лиц в возрасте 65+ прививку получили 18-19%, что, по словам Аванесян, вызывает обеспокоенность, поскольку речь идет о входящих в группу риска пожилых людях.