Պարարտանյութը շեշտակի թանկացել է․ Վահան Քերոբյան
Շեշտակի թանկացել է թե՛ պարարտանյութը, թե՛ սերմացուն, թե՛ դիզվառելիքը։ Այս մասին Կառավարության հերթական նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը։
«Այս պահին ինտենսիվ բանակցում ենք այլ երկրների արտադրողների հետ, որպեսզի հասկանանք՝ ինչ ձևով ենք օժանդակելու գյուղտնտեսություններին։ Ըստ էության, մեր 3-15 մլն դրամանոց վարկերի սուբսիդավորման իմաստը հենց դա է՝ օգնել գյուղացիներին հնարավորինս էժան իրականացնել իրենց գյուղատնտեսական աշխատանքները, բայց հասկանում ենք, որ այս պահին գուցե սա բավարար գործիք չէ»,- ասաց նա։
Ըստ նախարարի՝ դա նաև ուղիղ ազդեցություն է ունենալու վաճառվող բերքի գնի վրա, հետևաբար՝ գնաճի վրա։
«Հիմա լուծումներ ենք փնտրում, որոնք շատ չեն ուշանա»,- հավաստիացրեց նախարարը՝ նշելով, որ քննարկումները Ռուսաստանի, Իրանի և Քաթարի հետ են։

Правительство ищет пути оказания помощи сельскому хозяйству
Ощутимо подорожали и удобрения, и семена, и дизтопливо, сообщил на встрече с журналистами министр экономики Ваан Керобян по завершении сегодняшнего заседания правительства
“В настоящее время мы ведем интенсивные переговоры с производителями других стран, чтобы понять, как можно поддержать фермерские хозяйства. Смысл субсидирования кредитов на сумму 3-15 млн драмов именно в этом – помочь фермерам выполнить сельскохозяйственные работы с минимальными затратами. Но мы понимаем, что на данный момент этого недостаточно”,- отметил Керобян.
По словам министра, нынешняя ситуация скажется на стоимости урожая, что, естественно, приведет к росту цен.
“Сейчас мы ищем решения, которые не запоздают”,- заверил Ваан Керобян. Он также сообщил, что уже ведутся переговоры с Россией, Ираном, Катаром.