Արմեն Սարգսյանը պնդում է, որ ֆրանսիական ընկերությունից դուրս է եկել 2018-ին, փաստաթուղթն այլ բան է ապացուցում
Նախորդ տարվա նոյեմբերին գրել էինք, որ չորրորդ նախագահ Արմեն Սարգսյանին փոխկապակցված ֆրանսիական «VH Estate» ընկերությունը 2010 թ. Փարիզի Ելիսեյան դաշտերի հարեւանությամբ 7,5 մլն եվրո ընդհանուր արժեքով 2 միավոր անշարժ գույք է ձեռք բերել:
Գործարքի շրջանակներում «VH Estate»-ը ֆրանսիական «Société Générale» բանկի ստորաբաժանման՝ «SG Private Banking»-ի Մոնակոյի մասնաճյուղից 7.750.000 եվրո վարկ էր վերցրել ու գրավադրել ամբողջ գույքը: 2017-ին, սակայն, «SG Private Banking (Monaco)»-ի փոխարեն կրեդիտոր է ձեւակերպվել շվեյցարական «Union Bancaire Privée» (UBP) բանկի Մոնակոյի մասնաճյուղը: Սարգսյանների ընկերության համար վարկային պարտավորության կատարման ժամկետ է նշվել 2023 թ. հոկտեմբերը: 2017-ի տարեվերջին նախագահի քույրը՝ Կարինե Սարգսյանը, անշարժ գույքից բացի, որպես վարկի մարման երաշխիք «UBP»-ում գրավադրել է նաեւ «VH Estate»-ում ունեցած իր 99 % բաժնեմասը: Մնացած 1 %-ը ներկայում պատկանում է Արմեն Սարգսյանի կրտսեր որդուն՝ Հայկին (մինչեւ 2021 թ. այդ 1 %-ի սեփականատերը Կարինե Սարգսյանի դուստրն էր՝ Տաթեւիկը):
Գրել էինք, որ 2010-2019 թ. «VH Estate»-ի տնօրենը եղել է հենց Արմեն Սարգսյանը: Մեր հարցմանն ի պատասխան՝ 2021 թ. հուլիսին նախագահական աշխատակազմից հայտնել էին, որ «VH Estate»-ը չի զբաղվել եւ չի զբաղվում ձեռնարկատիրական գործունեությամբ, իսկ Արմեն Սարգսյանը երբեք չի վարձատրվել որպես «VH Estate»-ի տնօրեն: Նշել էին նաեւ, որ Ա. Սարգսյանն այդ պահին (2021 թ. հուլիսի դրությամբ) արդեն ընկերության տնօրենը չէր: Ֆրանսիական ռեգիստրում, սակայն, հուլիսին եղած տվյալներում/փաստաթղթերում հենց նախագահի անունն էր նշված տնօրենի պաշտոնում:
Այդուհանդերձ, մեր հարցումից հետո՝ 2021 թ. օգոստոսին, ֆրանսիական ռեգիստր էր մուտքագրվել նոր փաստաթուղթ, ըստ որի՝ դեռ 2019-ի փետրվարի 6-ին «VH Estate»-ի տնօրեն էր նշանակվել Հայկ Սարգսյանը՝ նախագահի որդին:
Այստեղ խնդիր կա, քանի որ Արմեն Սարգսյանը 2019 թ. իր տարեկան հայտարարագրի «շահերի հայտարարագիր» բաժնում պարտավոր էր նշել, որ այդ տարի (թեկուզ ընդամենը հունվար-փետրվար ամիսներին) տնօրենի պաշտոն է զբաղեցրել «VH Estate»-ում, այնինչ ՀՀ նախագահը միայն նշել էր, որ հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամում (ի պաշտոնե), «Երեւան իմ սեր» հիմնադրամում, ինչպես նաեւ հոգաբարձուների խորհրդի անդամ Հայկական բարեգործական ընդհանուր հիմնադրամում (ՀԲԸՄ) եւ «Մանուկյան» բարեգործական հիմնադրամում (տես ստորեւ)։
Քրեական օրենսգիրքը պատիժ է սահմանում այն դեպքում, երբ հայտարարագիր ներկայացնելու պարտականություն ունեցող անձը հայտարարագրում կեղծ տվյալ է ներկայացնում կամ թաքցնում է հայտարարագրման ենթակա տվյալը: Պատիժը կարող է լինել 2-3 մլն դրամ տուգանք կամ ազատազրկում առավելագույնը 2 տարով, որի դեպքում անձը նույնիսկ կարող է առավելագույնը 3 տարի ժամկետով զրկվել որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու կամ որոշակի գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից:
«Հետքի» հրապարակումից հետո նախագահականից «Ժողովուրդ» օրաթերթին հայտնել էին. «Արմեն Սարգսյանը նախկինում զբաղեցրել է «VH Estate» ընկերության ոչ կոմերցիոն տնօրենի չվարձատրվող պաշտոնը, որից հրաժարվելու մասին դիմումը ներկայացրել է 2018 թվականին»: Սակայն եթե նույնիսկ ասվածը ճշմարտություն է, ապա բարդ չէ ընկալել, որ պաշտոնից հրաժարվելու դիմում գրելը մի բան է, դիմումն ընդունելն ու պաշտոնից ազատելը՝ լրիվ այլ բան:
2019 թ. փետրվարի 6-ի փաստաթղթում, որով Հայկ Սարգսյանը նշանակվել է նոր տնօրեն, բառացի կարդում ենք հետեւյալը. «Մասնակիցների խորհուրդն (այդ ժամանակ փայատեր էին Կարինե եւ Տաթեւիկ Սարգսյանները - հեղ.) այսօրվանից ընդունում է պարոն Արմեն Սարգսյանի հրաժարականը տնօրենի պաշտոնից, շնորհակալություն հայտնում եւ ազատում նրան պաշտոնից» (տես ստորեւ):
Սա նշանակում է, որ 2010 թ. «VH Estate»-ի հիմնադրումից մինչեւ 2019 թ. փետրվարի 6-ը Արմեն Սարգսյանը դե ֆակտո եւ դե յուրե եղել է ընկերության տնօրենը, այնպես որ 2019-ի տարեկան հայտարարագրում նա պարտավոր էր հիշատակել նաեւ այդ պաշտոնը, ինչը, սակայն, չի արել ու, փաստորեն, օրենսդրության խախտում է թույլ տվել:
«Հետքը» հարցում էր ուղարկել ՀՀ կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողով (ԿԿՀ)՝ հետաքրքրվելով, թե ինչ քայլեր է ձեռնարկել վերջինս նախագահի մասին մեր հրապարակումից հետո: ԿԿՀ նախագահ Հայկուհի Հարությունյանը տեղեկացրել է, որ 2021 թ. նոյեմբերի 12-ին (հրապարակումից 4 օր անց) հանձնաժողովի նիստում որոշվել է վերլուծել Արմեն Սարգսյանի եւ նրա կնոջ՝ Նունուֆար (Նունե) Սարգսյանի 2013-2020 թթ. տարեկան հայտարարագրերը: Նախնական վերլուծության արդյունքում առաջացել են պարզաբանման ենթակա հարցեր, որոնք այս տարվա հունվարի 5-ին պաշտոնական գրությամբ ուղարկվել են Ա. Սարգսյանին: Վերջինս պատասխանել է հունվարի 24-ին: Նկատենք, որ դրա նախորդ օրը նախագահը հայտարարել էր իր հրաժարականի մասին:
Հանձնաժողովին Սարգսյանը հայտնել է, որ ինքը «VH Estate»-ում հասարակական հիմունքներով տնօրեն է եղել մինչեւ 2018 թ.: Սա կարեւոր է նրանով, որ մինչեւ 2018 թ. ներառյալ հայտարարագրերը ներկայացվում էին հին ձեւանմուշով, որտեղ նշում չէր արվում տվյալ անձի կողմից ոչ առեւտրային կազմակերպություններին անդամակցելու եւ դրանց կառավարման, վարչական կամ վերահսկողական մարմիններում ներկայացված լինելու մասին: Կարճ ասած՝ Արմեն Սարգսյանն ասել է, թե քանի որ տնօրեն էր մինչեւ 2018 թ., իսկ այդ ժամանակ չկար օրենսդրական համապատասխան պահանջ, ինքը չի հայտարարագրել «VH Estate»-ում տնօրեն լինելը:
Բայց մենք թե՛ մեր նոյեմբերյան նյութում, թե՛ այստեղ նշեցինք, որ խոսքը 2019-ի հայտարարագրի մասին է եւ ոչ թե դրանից առաջ եղածների:
Մինչեւ 2018 թ. տնօրեն լինելու վերաբերյալ համապատասխան փաստաթղթերը Սարգսյանը խոստացել է Ֆրանսիայից ստանալուց հետո տրամադրել ԿԿՀ-ին:
«Ստացված պարզաբանումների, ինչպես նաեւ 2021 թ. տարեկան հայտարարագրի, պաշտոնեական պարտականությունները դադարեցնելու հայտարարագրի տվյալների համադրության արդյունքում հանձնաժողովը հնարավորություն կունենա ներկայացնել վերլուծության վերջնական արդյունքները… «Նախագահ Սարգսյանին փոխկապակցված ընկերությունը 7,5 մլն եվրոյով գույք է գնել Փարիզի Ելիսեյան դաշտերի մոտ. նա չի հայտարարագրել տնօրենի պաշտոնը» վերտառությամբ հոդվածով հրապարակված այլ տեղեկությունների եւ հայտարարագրերի ուսումնասիրության արդյունքների հիման վրա հանձնաժողովը կձեռնարկի օրենքով սահմանված գործողություններ»,- մեզ փոխանցել է ԿԿՀ նախագահ Հայկուհի Հարությունյանը:

Армен Саргсян утверждает, что ушел из французской компании в 2018 году, однако документы свидетельствуют о другом
В ноябре прошлого года мы сообщили о том, что взаимосвязанная с четвертым президентом Армении Арменом Саргсяном французская компания «VH Estate» приобрела в 2010 году рядом с Елисейскими полями в Париже две единицы недвижимости общей стоимостью 7,5 млн евро.
В рамках сделки «VH Estate» заложила приобретенную недвижимость в банке «SG Private Banking» в Монако, являющемся отделением французского банка «Société Générale», где оформила кредит на сумму 7.750.000 евро. Однако в 2017 г. кредитором стал действующее в Монако отделение швейцарского банка «Union Bancaire Privée» (UBP). Сроком выполнения кредитного обязательства компанией Саргсянов был указан октябрь 2023 года. В конце 2017 г. сестра президента РА Карине Саргсян в качестве гарантии погашения кредита, помимо вышеупомянутой недвижимости, заложила в «UBP» также свою долю компании «VH Estate», которая составляла 99%. Оставшийся 1% в настоящее время принадлежит младшему сыну Армена Саргсяна Айку Саргсяну (до 2021 г. владельцем 1% была дочь Карине Саргсян Татевик).
В публикации отмечалось, что в 2010-2019 гг. директором «VH Estate» был сам Армен Саргсян. В июле 2021 г. администрация президента РА в ответ на наш запрос сообщила, что компания «VH Estate» не занималась и не занимается предпринимательской деятельностью, а Армен Саргсян никогда не получал зарплату как директор «VH Estate». В ответе также отмечалось, что на тот момент (то есть в июле 2021 г.) А.Саргсян уже не являлся директором компании. Однако, согласно имевшимся во французском реестре документам за июль, директором компании был именно президент Армен Саргсян.
Тем не менее, после нашего запроса, то есть в августе 2021 г., во французский реестр поступил новый документ, согласно которому 6 февраля 2019 г. директором «VH Estate» был назначен сын президента Айк Саргсян.
Здесь, однако, есть проблема. Дело в том, что в разделе “Декларирование интересов” декларации 2019 г. Армен Саргсян обязан был отметить, что в указанном году (пусть даже только в январе-феврале) он занимал в компании «VH Estate» должность директора. Между тем президент РА лишь указал, что является председателем советов попечителей Общеармянского фонда “Айастан” и фонда “Ереван, любовь моя”, а также входит в состав советов попечителей Всеармянского благотворительного союза (ВАБС) и благотворительного фонда “Манукян”.
Уголовный кодекс предусматривает наказание для тех случаев, когда лицо, обязанное представлять декларацию, представляет в этом документе ложные сведения, либо скрывает подлежащее декларированию сведения. Наказание может быть в виде штрафа в размере 2-3 млн драмов или лишения свободы сроком до двух лет. Возможно также лишение права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью в течение трех лет.
После публикации Hetq.am из администрации президента газете “Жоховурд” сообщили: “В прошлом Армен Саргсян занимал неоплачиваемую должность некоммерческого директора компании «VH Estate». В 2018 г. он представил заявление об отказе от этой должности”. Если даже это так, то нетрудно понять, что представление заявления об отказе от должности – это одно, а утверждение заявления и освобождение от должности – совсем другое.
В документе от 6 февраля 2019 г., на основании которого Айк Саргсян был назначен новым директором, читаем буквально следующее: “Совет участников (в то время дольщиками компании были Карине и Татевик Саргсяны. – Авт.) с сегодняшнего дня принимает отставку Армена Саргсяна с должности директора, выражает ему благодарность и освобождает его от должности” (см.ниже).
Это означает, что со дня основания «VH Estate» в 2010 г. и до 6 февраля 2019 г. Армен Саргсян де-факто и де-юре был директором компании, а значит, в декларации 2019 г. он обязан был указать эту должность, что, однако, не сделал, нарушив тем самым закон.
Мы направили в Комиссию по предупреждению коррупции РА запрос, в котором интересовались, какие шаги были предприняты после публикации нашей статьи о президенте Саргсяне. Председатель КПК Айкуи Арутюнян сообщила, что 12 ноября 2021 г. (спустя 4 дня после публикации статьи) на заседании было принято решение проанализировать декларации Армена Саргсяна и его жены Нунуфар (Нуне) Саргсян за 2013-2020 гг. В процессе предварительного анализа возникли нуждающиеся в разъяснении вопросы, в связи с чем 5 января этого года А.Саргсяну был направлен официальный запрос. Ответ был получен 24 января. Отметим, что накануне президент уже заявил о своей отставке.
Армен Саргсян сообщил Комиссии, что директором «VH Estate» на общественных началах он был до 2018 г. Это важно, поскольку до 2018 г. включительно представлялись декларации старого образца, которые не требовали предоставления сведений о членстве данного лица в некоммерческих организациях, о вхождении в состав административных или контрольных органов. Иными словами, Армен Саргсян пояснил, что обязанности директора он выполнял до 2018 г., когда не было соответствующего законодательного требования, именно поэтому он не декларировал свое пребывание в должности директора «VH Estate».
Однако и в нашей ноябрьской, и в этой статье речь идет только о декларации 2019 г.
Документы о выполнении им обязанностей директора до 2018 г. Саргсян пообещал предоставить КПК после их получения из Франции.
“После сопоставления полученных разъяснений, декларации 2021 г., а также декларции на момент прекращения должностных обязанностей Комиссия сможет предоставить окончательные результаты анализа. На основании результатов изучения других сведений, которые изложены в статье “Взаимосвязанная с президентом РА компания приобрела за 7,5 млн евро недвижимость рядом с Елисейскими полями. Саргсян не указал в декларации должность директора”, а также результатов изучения деклараций Комиссия осуществит предусмотренные законом действия”,- сообщила нам А.Арутюнян.