Նախագահ Սարգսյանին փոխկապակցված ընկերությունը 7,5 մլն եվրոյով գույք է գնել Փարիզի Ելիսեյան դաշտերի մոտ․ նա չի հայտարարագրել տնօրենի պաշտոնը
ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը 9 տարի, այդ թվում՝ նախագահ եղած ժամանակ, տնօրենի պաշտոն է զբաղեցրել ֆրանսիական «VH Estate» ընկերությունում, որը 2010 թ. 7.510.000 եվրոյով 2 միավոր անշարժ գույք է ձեռք բերել Փարիզի հարուստ թաղամասերից մեկում՝ 8-րդ շրջանում, Ելիսեյան դաշտերի հարեւանությամբ:
2010 թ. Արմեն Սարգսյանի քույրը՝ բժիշկ Կարինե Սարգսյանը, եւ վերջինիս դուստրը՝ Տաթեւիկ Սարգսյանը, Փարիզում «VH Estate» անունով ընկերություն են հիմնել: Սա իր տեսակով քաղաքացիական ընկերություն է՝ «société civile», ինչը նշանակում է, որ այն կոմերցիոն գործունեություն չի ծավալում: Ֆրանսիայում անշարժ գույք տիրապետելու եւ կառավարելու համար, որպես կանոն, կիրառվում են «société civile immobilière» տիպի ընկերություններ: Սարգսյանների «VH Estate»-ի գործունեության տեսակ է նշված Ֆրանսիայում եւ արտասահմանում անշարժ գույքի ձեռքբերումն ու կառավարումը, սպասարկումը, վարձակալության տրամադրումը («société civile» տիպի ընկերություններին թույլատրվում է գույքը վարձակալության հանձնել ու եկամուտ ստանալ):
Հիմնադրման ժամանակ 1000 եվրո կանոնադրական կապիտալով ընկերության 99 տոկոսը գրանցվել է Կարինե Սարգսյանի անունով, իսկ 1 տոկոսը՝ Տաթեւիկի: Ընկերության մասնակից չհանդիսացող տնօրենը (gérant non associé) 2010-2019 թթ., ըստ փաստաթղթերի, եղել է Արմեն Սարգսյանը, որը ՀՀ նախագահի պաշտոնը ստանձնել է 2018-ի ապրիլին: Ա. Սարգսյանը երկու որդի ունի՝ Վարդանն ու Հայկը, որոնց անվան սկզբնատառերը, ինչպես տեսնում ենք, համընկնում են ընկերության անվանը:
«VH Estate» ընկերությունը խոշոր վարկով գույք է գնել Փարիզում
«VH Estate»-ը 2 միավոր անշարժ գույք է ձեռք բերել Փարիզում 2010 թ. ամռանը: Ընկերությունը ոմն Լուկասից ընդհանուր 7.510.000 եվրոյով գույքը գնել է Ֆրանսիայի մայրաքաղաքի 8-րդ շրջանում, որն աշխարհին առավել հայտնի է Ելիսեյան դաշտերով (Շանզ Էլիզե պողոտա): Սարգսյանների գույքը Փարիզի Հաղթական կամարից 500 մ հեռավորության վրա է՝ Օշ պողոտա 2 եւ դրա հարեւան Կուրսել փողոցի 75 հասցեներում:
Գործարքի շրջանակներում «VH Estate»-ը 7.510.000 եւ 240.000 եվրո չափերով երկու վարկ է վերցրել ֆրանսիական «Société Générale» բանկի ստորաբաժանման՝ «SG Private Banking»-ի Մոնակոյի մասնաճյուղից՝ գրավ դնելով ամբողջ գույքը: Վարկերը եղել են անտոկոս եւ դրանց մարման վերջնաժամկետ էր սահմանվել 2018-ի հունիսը: Սակայն, բացի վարկերից, «VH Estate»-ը պետք է յուրաքանչյուր վարկի 20 տոկոսի չափով ապահովագրության վճար մուծեր գրավադրված գույքի համար, այսինքն՝ 1.502.000 եւ 48.000 եվրո:
2017-ի աշնանը տեղի է ունեցել սուբրոգացիա՝ «SG Private Banking (Monaco)»-ի փոխարեն ընդհանուր 7.750.000 եվրո վարկի կրեդիտոր է ձեւակերպվել շվեյցարական «Union Bancaire Privée» (UBP) բանկի Մոնակոյի մասնաճյուղը: Սարգսյանների ընկերության համար վարկային պարտավորության կատարման ժամկետ է նշվել 2023 թ. հոկտեմբերը: Վարկի տոկոսադրույքը սահմանվել է 1,3 տոկոս, իսկ գրավադրված գույքի ապահովագրության վճարը՝ 10 տոկոս՝ 775.000 եվրո:
Բացի գրավադրված 2 միավոր գույքից՝ 2017 թ. դեկտեմբերին Կարինե Սարգսյանը հօգուտ «UBP»-ի գրավադրել է «VH Estate»-ում իր ունեցած 99 % բաժնեմասը՝ որպես 7.750.000 եվրո ընդհանուր վարկի վճարման երաշխիք:
Նախագահ Սարգսյանին հարցրել էինք, թե արդյոք ընկերության անվան մեջ «VH»-ը նրա որդիների՝ Վարդանի ու Հայկի անունների սկզբնատառերն են, բացի դրանից՝ հետաքրքրվել էինք, թե ընկերությունն ինչ միջոցներով է մարում 7,75 մլն եվրոյի վարկը, եւ ով է օգտագործում Փարիզի անշարժ գույքը՝ նախագահն ու նրա ընտանիքի անդամնե՞րը, թե՞ գույքը վարձակալության է տրված: Նախագահի աշխատակազմից պատասխանել են, որ հարցերը վերաբերում են անձնական տվյալներ պարունակող տեղեկությունների, որոնք «Տեղեկատվության ազատության մասին» օրենքով հրապարակման ենթակա չեն։
Նախագահը չի հայտարարագրել տնօրենի պաշտոնը ֆրանսիական ընկերությունում
2013-2018 թթ. Արմեն Սարգսյանը ՀՀ դեսպանն էր Միացյալ Թագավորությունում: «Դիվանագիտական ծառայության մասին» օրենքով՝ դիվանագետն իրավունք չունի կատարել այլ վճարովի աշխատանք՝ բացի գիտական, կրթական եւ ստեղծագործական աշխատանքից: Եթե հավատանք Սարգսյանի հայտարարագրերին, նա նման աշխատանք չի էլ կատարել, այլ կերպ ասած՝ «VH Estate»-ից վարձատրություն չի ստացել:
2013-2018 թթ. դեսպան աշխատելիս Արմեն Սարգսյանը չի հայտարարագրել որեւէ եկամուտ, այսինքն՝ որեւէ տեղից, այդ թվում՝ դեսպանությունից, աշխատավարձ չի ստացել, բայց 2013-ին, երբ դեսպան է նշանակվել, ունեցել է 8 մլն եվրո, որը 2018-ի հունվարին՝ նախագահ դառնալուց 3 ամիս առաջ, երբ դեռ դեսպան էր, նվազել էր մինչեւ 5,5 մլն եվրո: Այն, որ նախկին դեսպանն ու ներկա նախագահը գործարար է եւ մեծ կարողության տեր, «Հետքը» գրել էր 2018-ին:
Նախագահի պաշտոնը ստանձնելուց հետո Սարգսյանը որպես եկամուտ հայտարարագրել է երկրի ղեկավարի աշխատավարձն ու երկու բանկում ունեցած ավանդներից ստացած տոկոսները: Այսինքն՝ «VH Estate»-ից կրկին որեւէ գումար չի ստացել:
ՀՀ Սահմանադրության 124-րդ հոդվածի 4-րդ մասը սահմանում է․ «Հանրապետության նախագահը չի կարող զբաղեցնել որեւէ այլ պաշտոն, զբաղվել ձեռնարկատիրական գործունեությամբ, կատարել վճարովի այլ աշխատանք»:
Մեր հարցմանն ի պատասխան՝ նախագահի աշխատակազմը հայտնել է, որ «VH Estate»-ը չի զբաղվել եւ չի զբաղվում ձեռնարկատիրական գործունեությամբ, իսկ Արմեն Սարգսյանը երբեք չի վարձատրվել որպես «VH Estate»-ի տնօրեն:
Բայց նույնիսկ եթե դեսպան ու նախագահ եղած ժամանակ Արմեն Սարգսյանը ֆրանսիական «VH Estate»-ի համար վճարովի աշխատանք չի կատարել ու չի վարձատրվել, փաստ է, որ 2010-2019 թթ. նա այնտեղ տնօրենի պաշտոն է զբաղեցրել:
Նախագահի աշխատակազմից մեզ հայտնել են, որ դա Սահմանադրության խախտում չէ. «Սահմանադրության 124-րդ հոդվածի 4-րդ մասով նախատեսված իրավական սահմանափակումը վերաբերում է բացառապես վճարովի հիմունքներով իրականացվող աշխատանքին: Սա նշանակում է, որ Սահմանադրության համաձայն՝ Հանրապետության նախագահը կարող է հասարակական հիմունքներով ունենալ տարբեր կարգավիճակներ տարբեր կազմակերպություններում»: Այսինքն՝ ըստ նախագահի աշխատակազմի՝ որեւէ կազմակերպությունում անվարձահատույց տնօրեն աշխատելը երկրի նախագահի կողմից Սահմանադրության խախտում չէ:
Իր հերթին իրավաբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, արդարադատության նախկին նախարար Գեւորգ Դանիելյանը, մեկնաբանելով Սահմանադրության՝ նախագահին վերաբերող վերոնշյալ սահմանափակումը, նկատում է․ «Հարկ է ընդգծել, որ «պաշտոն» եզրույթը տվյալ դեպքում ունի ոչ թե ընդհանրական, այլ կոնկրետ բովանդակություն, մասնավորապես՝ այն բացառապես վերաբերում է հանրային իշխանության համակարգում որեւէ պաշտոնի: Օրինակ՝ Հանրապետության նախագահը չի կարող ընտրվել կամ նշանակվել հանրային իշխանությամբ օժտված որեւէ՝ անգամ խորհրդատվական գործառույթներ իրականացնող մարմնի կազմում․․․ Այն, որ «պաշտոն» եզրույթը չի կարող վերաբերել ոչ պետական կազմակերպություններին, այդ թվում՝ ընկերություններին, հիմնավորվում է նաեւ այն փաստարկով, որ Սահմանադրության 124-րդ հոդվածի 4-րդ մասի համաձայն, ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվելը, ինչպես նաեւ վճարովի այլ աշխատանք կատարելը նախատեսված է որպես համընդհանուր վարքագծի կանոն, այսինքն՝ որեւէ նշանակություն չի տրվում, թե ինչ կարգավիճակով է իրականացվում ձեռնարկատիրական գործունեությունը՝ որեւէ պաշտոն զբաղեցնելու եղանակով, թե առանց որեւէ լոկալ վարչարարական լիազորությունների»: Այսպիսով, ըստ Դանիելյանի՝ Արմեն Սարգսյանը չի խախտել Սահմանադրությունը։
Այդուհանդերձ, նախագահ Սարգսյանը չի հայտարարագրել «VH Estate»-ում տնօրենի իր պաշտոնը, ինչը պարտավոր էր անել, քանի որ հայտարարագիր ներկայացնող անձինք 2019-ից սկսած լրացնում են նաեւ շահերի հայտարարագիր, որտեղ, մասնավորապես, նշում են, թե առեւտրային ու ոչ առեւտրային կազմակերպությունների կառավարման, վարչական կամ վերահսկողական մարմիններում ինչ կարգավիճակ ունեն։
Քանի որ այս պահանջը գործում է 2019-ից, իսկ Ա․ Սարգսյանը, ըստ «VH Estate»-ի փաստաթղթերի, տնօրեն է եղել մինչեւ 2019 թ․ փետրվար, ապա նա պարտավոր էր 2019-ի տարեկան հայտարարագրում ներկայացնել, որ տարվա ընթացքում տնօրեն է եղել ֆրանսիական ընկերությունում, ինչը չի արել (տես նկարում)։
Փոխարենը 2019 եւ 2020 թթ. տարեկան հայտարարագրերում Արմեն Սարգսյանը միայն նշել է, որ հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամում (ի պաշտոնե), «Երեւան իմ սեր» հիմնադրամում, ինչպես նաեւ հոգաբարձուների խորհրդի անդամ Հայկական բարեգործական ընդհանուր հիմնադրամում (ՀԲԸՄ) եւ «Մանուկյան» բարեգործական հիմնադրամում։ «Հիմնադրամների մասին» օրենքի համաձայն՝ հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահը, համանախագահները եւ մյուս անդամները չեն համարվում հիմնադրամում պաշտոն զբաղեցնող անձ եւ իրենց պարտականությունները կատարում են առանց վարձատրության՝ հասարակական հիմունքներով, այսինքն՝ այստեղ Սահմանադրության խախտում չկա:
Քրեական օրենսգիրքը պատիժ է սահմանում այն դեպքում, երբ հայտարարագիր ներկայացնելու պարտականություն ունեցող անձը հայտարարագրում կեղծ տվյալ է ներկայացնում կամ թաքցնում է հայտարարագրման ենթակա տվյալը: Պատիժը կարող է լինել 2-3 մլն դրամ տուգանք կամ ազատազրկում առավելագույնը 2 տարով, որի դեպքում անձը նույնիսկ կարող է առավելագույնը 3 տարի ժամկետով զրկվել որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու կամ որոշակի գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից:
Տնօրեն փոխելու մասին որոշումը ֆրանսիական ռեգիստրում հայտնվել է «Հետքի» հարցումից հետո
Նախագահի աշխատակազմին գրավոր հարցում էինք ուղարկել այս տարվա հուլիսի 26-ին: Այդ պահի դրությամբ, համաձայն ֆրանսիական ռեգիստրի տվյալների, հենց Արմեն Սարգսյանն էր «VH Estate»-ի տնօրենը: Պատասխանը ստացել ենք հուլիսի 30-ին: Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը մեզ փոխանցել է հետեւյալը. «Հանրապետության նախագահն այժմ չի հանդիսանում «VH Estate»-ի տնօրենը, թեեւ հնարավոր է, որ էլեկտրոնային տվյալների բազաներում հին տվյալներ պահպանված լինեն»: Մեր ձեռքում, սակայն, ոչ թե ինչ-որ բազայից վերցված տվյալներ էին, այլ պաշտոնական փաստաթղթեր Փարիզի առեւտրային դատարանի ռեգիստրից (Greffe du Tribunal de Commerce de Paris), այդ թվում՝ ընկերության կանոնադրությունն ու քաղվածքներ դրա ղեկավար անձանց մասին:
Մեր հարցումից եւ նախագահականի պատասխանից հետո, սակայն, տեղի է ունեցել հետեւյալը: Օգոստոսի 12-ին ֆրանսիական ռեգիստրում հայտնվել է նոր փաստաթուղթ, որը թվագրված է 2019 թ. փետրվարի 6-ով: Այն տնօրենի փոփոխության մասին է, ըստ այդմ՝ Արմեն Սարգսյանից տնօրենի լիազորություններն անցել էին կրտսեր որդուն՝ Հայկին, դեռ 2019-ին:
Տարօրինակ է, որ եթե ընկերության նախորդ փաստաթղթերն առավելագույնը մեկ ամսում գրանցվել են ռեգիստրում, տնօրեն փոխելու մասին որոշումը ռեգիստրում հայտնվել է 2,5 տարի անց, այն էլ՝ մեր հարցումից հետո: Որոշումը ստորագրել են Կարինե եւ Տաթեւիկ Սարգսյանները, Հայկ Սարգսյանն էլ ստորագրությամբ տվել է տնօրեն դառնալու իր համաձայնությունը:
Հայաստանի ու Մեծ Բրիտանիայի քաղաքացի Հայկ Սարգսյանը, որը Երեւանում գրանցված է հոր հետ միասին, վերոնշյալ փաստաթղթում ներկայացված է որպես Լոնդոնի բնակիչ (Սարգսյանների լոնդոնյան տան մասին տես այստեղ):
Նախագահի որդին նաեւ փայատեր է դարձել
Սեպտեմբերին 3-ին (կրկին «Հետքի» հարցումից հետո) «VH Estate»-ին վերաբերող 2 նոր փաստաթուղթ է հայտնվել ֆրանսիական ռեգիստրում: Երկուսն էլ թվագրված են այս տարվա մայիսի 6-ով, բայց, փաստորեն, ռեգիստրին հանձնվել են աշնանը (տես նկարում):
Առաջինը փայատերերի փոփոխությունն է. ըստ այդմ՝ մայիսին Տաթեւիկ Սարգսյանն իր 1 %-ը հանձնել է Հայկ Սարգսյանին, որը հորաքրոջ հետ սեփականատեր է դարձել «VH Estate»-ում: Բաժնեմասի փոխանցման փաստաթղթում Տաթեւիկը նշված է որպես Լոնդոնի բնակիչ, իսկ Հայկը՝ Փարիզի այն հասցեի (Օշ պողոտա, շենք 2), որտեղ «VH Estate»-ի միջոցով գույք են գնել: Երկրորդը ընկերության թարմացված կանոնադրությունն է. դրանում Հայկ Սարգսյանը թե՛ համասեփականատեր է, թե՛ տնօրեն:
Արմեն Սարգսյանի վերաբերյալ արդեն իսկ մեկ քրեական գործ է քննվում
Տնօրենի պաշտոնը չհայտարարագրելը Հայաստանի նախագահի շուրջ իրավական միակ խնդիրը չէ:
Հատուկ քննչական ծառայության (այս կառույցի փոխարեն արդեն ձեւավորվել է հակակոռուպցիոն կոմիտե) վարույթում գտնվում է մի քրեական գործ, որի առանցքում նախագահի քաղաքացիության հարցն է: Ըստ Սահմանադրության՝ «Հանրապետության նախագահ կարող է ընտրվել 40 տարին լրացած, վերջին 6 տարում միայն ՀՀ քաղաքացի հանդիսացող, վերջին 6 տարում ՀՀ-ում մշտապես բնակվող, ընտրական իրավունք ունեցող եւ հայերենին տիրապետող յուրաքանչյուր ոք»: 2018-ի փետրվարին, երբ դեռ Սարգսյանը խորհրդարանի կողմից նախագահ չէր ընտրվել, «Հետքը» գրել էր, որ, համաձայն բրիտանական ռեգիստրի, Հայաստանի նախագահի թեկնածուն առնվազն 2014 թվականին՝ ոչ թե 6, այլ 4 տարի առաջ, եղել է Մեծ Բրիտանիայի քաղաքացի, ինչն անհնարին է դարձնում նրա նախագահ ընտրվելը: Սակայն Սարգսյանի գրասենյակից «Հետքին» հայտնել էին, որ նա Հայաստանի եւ Մեծ Բրիտանիայի երկքաղաքացի է եղել 2002-2011 թթ., իսկ հետո հրաժարվել է Մեծ Բրիտանիայի քաղաքացիությունից՝ մնալով միայն ՀՀ քաղաքացի:
Այս տարվա մարտին Հայաստանի 53 փաստաբան հանցագործության մասին հաղորդում էր ներկայացրել գլխավոր դատախազին այն մասին, որ նախագահ ընտրվելուց առաջ Արմեն Սարգսյանն առերեւույթ թաքցրել է երկքաղաքացիության փաստը, որի պատճառով չէր կարող ընտրվել նախագահ: Ըստ փաստաբանների՝ Սարգսյանը չի բավարարել առնվազն 6 տարի ՀՀ քաղաքացի լինելու սահմանադրական պահանջը: Փաստաբանների հաղորդման հիման վրա Հատուկ քննչական ծառայությունը նյութեր էր նախապատրաստել, սակայն հետո մերժել էր քրգործի հարուցումը, ինչի դեմ փաստաբանները բողոք էին ներկայացրել գլխավոր դատախազություն:
Գլխավոր դատախազությունը մեզ հայտնել է, որ ՀՔԾ-ի նախապատրաստած նյութերն առերեւույթ պարունակել են փաստաթուղթ կեղծելու հատկանիշներ, ուստի ապրիլի 27-ին դատախազությունը վերացրել է ՀՔԾ որոշումը եւ քրեական գործ հարուցել, որը նախաքննություն կատարելու համար ուղարկվել է ՀՔԾ: Մենք նաեւ հարցրել էինք, թե արդյոք նախաքննության ընթացքում հարցաքննվել է նախագահ Սարգսյանը ու ինչ կարգավիճակով, ինչին դատախազությունից պատասխանել են, որ դա նախաքննական գաղտնիք է ու հրապարակման ենթակա չէ:

Взаимосвязанная с президентом РА компания приобрела за 7,5 млн евро недвижимость рядом с Елисейскими полями. Саргсян не указал в декларации должность директора
Президент Армении Армен Саргсян на протяжении девяти лет, в том числе в период своего президентства, занимал должность директора французской компании “VH Estate”, которая в 2010 году приобрела за 7.510.000 евро две единицы недвижимости в одном из самых дорогих округов Парижа – восьмом, по соседству с Елисейскими полями.
В 2010 г. сестра Армена Саргсяна, врач по специальности Карине Саргсян, и ее дочь Татевик Саргсян основали в Париже компанию под названием “VH Estate”. По своему типу это гражданская компания – “société civile”, то есть не занимающаяся коммерческой деятельностью. Во Франции недвижимость, как правило, управляется компаниями “société civile immobilière”. Видом деятельности принадлежащей Саргсянам компании “VH Estate” является приобретение и управление недвижимостью, ее обслуживание и сдача в аренду во Франции и за границей (компаниям “société civile” разрешается сдавать недвижимость в аренду и получать прибыль).
99% “VH Estate”, уставной капитал которой на момент учреждения составлял 1000 евро, зарегистрированы на имя Карине Саргсян, 1% - на имя Татевик Саргсян. В 2010-2019 гг. должность директора, согласно документам, занимал Армен Саргсян, который в апреле 2018 г. вступил в должность президента Республики Армения. У А.Саргсяна двое сыновей – Вардан и Айк (Vardan и Hayk), первые буквы имен которых, как видим, совпадают с названием компании.
Компания “VH Estate” приобрела во Франции недвижимость за счет крупного кредита
Летом 2010 г. компания “VH Estate” у некого Лукаса приобрела две единицы недвижимости на общую сумму 7.510.000 евро в 8-ом округе французской столицы, известном во всем мире как Елисейские поля (Les Champs-Élysées). Недвижимость Саргсянов находится в 500 метрах от Триумфальной арки в Париже, по адресу: проспект Ош, 2 и соседней с ней улице Курсель, 75.
В рамках сделки компания оформила в банке “SG Private Banking” в Монако, являющемся филиалом французского банка, два кредита на сумму 7.510.000 и 240.000 евро под залог всей недвижимости. Кредиты были беспроцентные со сроком погашения до июня 2018 г.
Кроме кредитов, “VH Estate” должна была выплатить страховку недвижимости в размере 20 процентов от каждого кредита, то есть соответственно 1.502.000 и 48.000 евро. Осенью 2017 г.была осуществлена суброгация: вместо банка “SG Private Banking” (Monaco) кредитором общего кредита на сумму 7.750.000 евро был оформлен филиал швейцарского банка “Union Bancaire Privée” (UBP) в Монако. Для компании Саргсянов в качестве срока выполнения кредитного обязательства был указан октябрь 2023 г. Процентная ставка кредита составляет 1,3%, а сумма страховки заложенного имущества – 10%, или 775.000 евро.
В декабре 2017 г. Карине Саргсян, помимо двух заложенных единиц недвижимости, заложила в пользу “UBP” принадлежащие ей 99% компании “VH Estate” – как гарантию погашения кредита в размере 7.750.000 евро.
Мы спросили президента Саргсяна, являются ли буквы в названии компании начальными буквами имен его сыновей Вардана и Айка. Нас также интересовало, за счет каких средств компания погашает кредит в 7,75 млн евро и кто использует недвижимость в Париже – президент и члены его семьи, или она сдается в аренду. В ответ администрация президента сообщила, что вопросы касаются сведений личного характера, которые в соответствии с законом РА “Об информационной свободе” не подлежат публикации.
Президент РА не задекларировал должность директора французской компании
В 2013-2018 гг. Армен Саргсян был послом Армении в Объединенном Королевстве. По закону РА “О дипломатической службе” дипломат не имеет права выполнять другую оплачиваемую работу, кроме научной, образовательной и творческой. Если верить декларациям Саргсяна, то подобного рода работу он не выполнял, то есть не получал зарплату в компании “VH Estate”.
В период работы послом (2013-2018 гг.) Армен Саргсян не декларировал какой-либо доход. Это значит, что он нигде не получал зарплату. Однако в 2013 г., когда Саргсян был отправлен на дипломатическую службу, у него имелось 8 млн евро. В январе 2018 г., за три месяца до вступления в должность президента, эта сумма сократилась до 5,5 млн евро. О том, что бывший посол, а ныне президент страны является крупным предпринимателем и обладателем огромного состояния, Hetq.am писал еще в 2018 году.
Уже на посту президента Саргсян задекларировал в качестве дохода зарплату руководителя страны и проценты по двум банковским вкладам. Это значит, что в компании “VH Estate” он, как и раньше, деньги не получал.
Ч.4 ст.124 Конституции РА гласит: “Президент Республики не может занимать какой-либо иной должности, заниматься предпринимательской деятельностью, выполнять иную оплачиваемую работу”.
В ответ на наш запрос администрация президента сообщила, что “VH Estate” не занималась и не занимается предпринимательской деятельностью, а Армен Саргсян как директор “VH Estate” никогда не получал зарплату.
Но даже если в период выполнения Арменом Саргсяном обязанностей посла и президента страны его работа в “VH Estate” не оплачивалась, факт, что в 2010-2019 гг. он занимал должность директора этой французской компании.
Администрация президента отметила, что это не является нарушениеим Конституции: “Предусмотренное ч.4 ст.124 Конституции правовое ограничение касается исключительно работы, выполняемой на платной основе. Это значит, что в соответствии с Конституцией Президент Республики может на общественной основе иметь разные статусы в различных организациях”. То есть, согласно администрации Президента РА, безвозмездная работа директором в какой-либо организации не означает нарушение Конституции Президентом.
В свою очередь доктор юридических наук, профессор, бывший министр юстиции Геворк Даниелян, комментируя относящееся к Президенту вышеупомянутое ограничение Конституции, отмечает: “В данном случае термин “должность” имеет не обобщенное, а конкретное содержание – в частности, касается исключительно какой-либо должности в системе общественной власти. Например, Президент Республики не может избираться или назначаться членом наделенного общественной властью органа, даже если этот орган выполняет консультативные функции… То, что термин “должность” не касается негосударствннных организаций, в том числе компаний, обосновывается также тем, что, согласно п.4 ст.124 Конституции, осуществление предпринимательской деятельности, а также выполнение другой оплачиваемой работы расценивается как правило всеобщего поведения, то есть не придается никакого значения тому, каким путем осуществляется предпринимательская деятельность – путем выполнения каких-либо должностных обязанностей или без каких-либо локальных административных полномочий”. Таким образом, Армен Саргсян, по мнению Г.Даниеляна, не нарушал Конституцию.
Тем не менее, президент не задекларировал свою должность в “VH Estate”, что обязан был сделать, поскольку начиная с 2019 года представляющие декларацию лица заполняют также декларацию интересов, в которой, в частности, указывают свой статус в структурах управления коммерческими и некоммерческими организациями, административных и контрольных органах.
Поскольку это требование действует с 2019 года, а Армен Саргсян, согласно документам “VH Estate”, занимал должность директора компании до февраля, то в декларации вышеупомянутого года он обязан был указать выполнение им обязанностей директора французской компании.
Вместо этого в декларациях Армена Саргсяна 2019-2020 годов всего лишь отмечено, что он занимает должность председателя советов попечителей Общеармянского фонда “Айастан” и фонда “Ереван, моя любовь”, а также является членом советов попечителей Всеармянского Благотворительного Союза (AGBU) и благотворительного фонда “Манукян”. Согласно закону РА “О фондах”, председатель, сопредседатели и другие члены совета попечителей не считаются лицами, занимающими должности в фонде. Они работают на общественных началах, не получая плату за выполнение своих обязанностей. То есть в данном случае нет нарушения Конституции.
Уголовный кодекс устанавливает наказание в тех случаях, когда лицо, обязанное представлять декларацию, указывает в ней ложные данные, либо скрывает подлежащие декларированию сведения. Наказание предусматривает штраф в размере 2-3 млн драмов или лишение свободы сроком до двух лет. В последнем случае лицо может лишиться на три года права занимать определенные должности, либо заниматься определенной деятельностью.
Решение о смене директора появилось во французском реестре после запроса Hetq.am
Mы отправили запрос президенту 26-го июля. На тот момент директором “VH Estate”, согласно реестру, был именно Армен Саргсян. Ответ получили 30 июля. Управление по связям с общественностью администрации президента РА сообщило следующее: “В настоящее время президент Республики не является директором “VH Estate”, хотя в электронных базах данных могут сохраниться старые сведения”. Между тем в нашем распоряжении оказались не данные каких-то баз, а официальные документы реестра коммерческого суда Парижа (Greffe du Tribunal de Commerce de Paris), в том числе устав компании и выписки о ее руководстве.
Однако после нашего запроса и получения ответа из президентской администрации произошло следующее. 12 августа во французском реестре появился новый документ, датированный 6 февраля 2019 г., согласно которому полномочия директора еще в 2019 году перешли от Армена Саргсяна к его младшему сыну Айку.
Если предыдущие документы компании были зарегистрированы в реестре максимум в течение месяца, то решение о смене директора появилось спустя 2,5 года, причем после нашего запроса, что весьма странно. Решение подписано Карине и Татевик Саргсянами, а Айк Саргсян поставил свою подпись под согласием стать директором.
Имеющий двойное гражданство – Армении и Великобритании – Айк Саргсян, который в Ереване прописан вместе с отцом по одному адресу, в вышеуказанном документе представлен жителем Лондона (статью о лондонском доме Саргсянов см.здесь).
Сын президента стал также дольщиком
3 сентября – опять-таки после запроса Hetq.am – во французском реестре появились два новых документа, касающиеся компании “VH Estate”. Оба датированы 6 мая этого года, однако в реестр были переданы осенью (см.рис.).
Первый документ касается смены дольщиков. В мае Татевик Саргсян передала принадлежащий ей 1% компании Айку Саргсяну, который вместе со своей тетей стал собственником “VH Estate”. В этом документе Татевик Саргсян указана как жительница Лондона, а Айк – как лицо, проживающее в доме, который был приобретен посредством компании “VH Estate” (проспект Ош, 2). Второй документ представляет собой обновленный устав компании, согласно которому Айк Саргсян является и ее совладельцем, и директором.
В настоящее время расследуется уголовное дело в отношении Армена Саргсяна
Отсутствие в декларации данных о должности директора – не единственная правовая проблема президента Армении. В производстве Специальной следственной службы (в настоящее время Антикоррупционный комитет) находится уголовное дело о гражданстве президента РА. Согласно Конституции, “Президентом Республики может быть избрано каждое лицо, достигшее сорока лет, последние шесть лет являющееся гражданином только Республики Армения, последние шесть лет постоянно проживающее в Республике Армения, обладающее избирательным правом и владеющее армянским языком”.
В феврале 2018 г., когда Саргсян еще не был избран парламентом на должность президента страны, Hetq.am со ссылкой на британский реестр написал о том, что кандидат на пост президента Армении по меньшей мере в 2014 году, то есть не шесть лет, а четыре года назад, был гражданином Великобритании, что делало невозможным его избрание президентом. Однако из офиса Саргсяна нам сообщили, что он был гражданином Армении и Великобритании в 2002-2011 гг., после чего отказался от британского гражданства, оставив только гражданство Республики Армения.
В марте этого года 53 адвоката Армении обратились в Генпрокуратуру с сообщением о преступлении, согласно которому до избрания президентом Армен Саргсян скрыл факт своего двойного гражданства, что делало невозможным выполнение им президентских обязанностей. По утверждению адвокатов, в случае с Саргсяном не удовлетворено конституционное требование о наличии у кандидата в президенты на протяжении как минимум шести лет только армянского гражданства. На основе сообщения адвокатов в ССС были подготовлены материалы, однако в дальнейшем в возбуждении уголовного дела было отказано, после чего адвокаты подали жалобу в Генпрокуратуру.
Оттуда нам сообщили, что подготовленные в ССС материалы содержали признаки подделки документов, в связи с чем 27 апреля решение Специальной следственной службы было отменено и возбуждено уголовное дело, которое передано в ССС для проведения предварительного следствия. Нас также интересовало, допрашивался ли президент Саргсян в ходе предварительного следствия и в каком статусе. В ответ прокуратура сообщила, что это тайна предварительного следствия, которая не подлежит огласке.