Մեկ տարում գնաճը կազմել է 7․7 %, սա ավելին է, քան նախատեսել էինք պետբյուջով․ Փաշինյան
2021 թ.-ի դեկտեմբերին Հայաստանում արձանագրվել է 659 471 աշխատատեղ, ինչը բացարձակ ռեկորդ է Երրորդ Հանրապետության պատմության ընթացքում։ Այս մասին Կառավարության փետրվարի 3-ի նիստում, մինչ օրակարգային հարցերին անդրադառնալը, հայտնեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«ՀՀ-ում երբեք այսքան գրանցված աշխատատեղ չի եղել, ինչքան 2021 թ.-ի դեկտեմբերին։ 2020 թ.-ի դեկտեմբերի համեմատ 2021-ին աշխատատեղերն ավելի են 37 629-ով , 2019-ի համեմատ՝ 30 758-ով, 2018-ի՝ 70 977-ով։ 2021-ի դեկտեմբերին միջին ամսական աշխատավարձը եղել է 277 661 դրամ, ինչը 2020-ի դեկտեմբերի համամատ ավելի է 30 000 դրամով կամ 12 %-ով, 2019-ի՝ 43 000-ով կամ 18 %-ով, 2018-ի՝ 54 000 կամ 24,6 %-ով»,- ասաց Փաշինյանը։
Ըստ վարչապետի՝ 2021-ի ընթացքում Հանրապետությունում աշխատող քաղաքացիներին վճարվել է 139 մլրդ 600 մլն դրամ աշխատավարձ, ինչը 2020-ի համեմատ ավելի է 15,7 մլրդ դրամով կամ 13%-ով, իսկ 2018-ի համեմատ՝ 38,7 մլրդ դրամով կամ 38 %-ով։
«Մենք չենք կարող ասել, որ այս թվային փոփոխություններն, ըստ էության, մեծացրել են մեր քաղաքացիների բարեկեցությունը, որովհետև, ցավոք սրտի, 2021-ի ընթացքում ունեցել ենք էական գնաճ, որը 2021-ի դեկտեմբերին 2020 թ.-ի դեկտեմբերի համեմատ կազմում է 7,7 %, իսկ սա ավելին է, քան նախատեսել էինք պետական բյուջով։
Գնաճը, ցավոք սրտի, գլոբալ պրոբլեմ է։ Փորձում ենք միջոցներ ձեռնարկել այն զսպելու համար և հույս ունենք, որ այս տարի մեզ կհաջողվի գնաճը բերել պլանավորված միջակայքի, և եթե զուգահեռ հաջողվի արձանագրել մեր նշաձողը՝ 7 տոկոս տնտեսական աճը, հույս ունենք, որ արդեն բարեկեցության աճի ռեժիմի մեջ մտնելու հնարավորություն կունենանք»,- նշեց վարչապետը։
Փաշինյանի խոսքով՝ 2021-ի նախնական արդյունքներով 5,8 տոկոս տնտեսական աճ է արձանագրվում, որն ավելին է, քան ի սկզբանե պլանավորվում էր 2021-ի համար։

Годовая инфляция составила 7․7%, что больше предусмотренного госбюджетом, сообщил премьер
В декабре 2021 года в Армении было зарегистрировано 659.471 рабочее место, что является абсолютным рекордом за всю историю Третьей Республики, заявил в начале сегодняшнего заседания правительства премьер-министр Никол Пашинян.
“Никогда еще в Республике Армения не было столько рабочих мест, сколько в декабре 2021 года. По сравнению с 2020 годом это число увеличилось на 37.629, по сравнению с 2019-м – на 30.758, по сравнению с 2018-м – на 70.977.
В декабре 2021-го среднемесячная заработная плата составила 277.661 драм, что на 30.000 драмов, или на 12%, больше, чем в декабре 2020 г., на 43.000 драмов, или на 18%, больше, чем в 2019-ом, и на 54.000 драмов, или на 24,6%, больше, чем в 2018-ом”,- сказал Н.Пашинян.
По словам премьера, в 2021 году работающим гражданам была выплачена зарплата на общую сумму 139 млрд 600 млн драмов. Это на 15,7 млрд, или на 13%, превышает показатель 2020 г. и на 38,7 млрд, или на 38%, - показатель 2018 г.
“Нельзя сказать, что эти цифры изменили благосостояние наших граждан, поскольку в 2021 году, к сожалению, имел место существенный рост цен. В декабре 2021 года он составил 7,7%, что больше предусмотренного госбюджетом. К сожалению, рост цен – глобальная проблема. Мы пытаемся принимать меры по его сдерживанию и надеемся, что в этом году нам удастся довести рост цен до запланированного среднего показателя. И если параллельно этому мы сможем достичь поставленной нами планки – 7-процентного экономического роста, то надеюсь, что получим возможность войти в режим роста благосостояния”,- заявил глава правительства.
По словам Пашиняна, в 2021 году экономический рост составил 5,8%, что больше изначально запланированного показателя.