ՄԻՊ-ի թեժ գծին ստացված զանգերի մեծ մասը վերաբերում է թանաքների ցնդելուն և ընտրակաշառքներ բաժանելուն
Մարդու իրավունքների պաշտպանի 116 թեժ գծին ընտրությունների առաջին 4 ժամվա ընթացքում՝ ժ. 8:00-ից 12:00-ն, ստացվել է 137 զանգ Հայաստանի բոլոր մարզերից ու Երևանից:
Ինչպես «Հետքին» հայտնեց ՄԻՊ գրասենյակի հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետ Նաիրա Կարմիրշալյանը, զանգերի գերակշռող մասը վերաբերել է դրոշմակնիքների՝ շուտ ցնդող թանաքներին և ընտրակաշառքների բաժանման դեպքերին:
Նաիրա Կարմիրշալյանը չկարողացավ ասել, թե ով և որտեղ է ընտրակաշառք բաժանել՝ նշելով, որ այդ տվյալները դեռ վերլուծված չեն:
137-ից 60 զանգի դեպքում ՄԻՊ-ի գրասենյակը արձագանքել է. արագ արձագանքման խմբերը գնացել են դեպքի վայր՝ տեղում տեսնելու իրավիճակը, զանգը գրանցվել է, դիմում է ընդունել և այլն:
Մնացյալ դեպքերում ՄԻՊ-ի գրասենյակը ուղղորդել է քաղաքացուն դիմել համապատասխան մարմիններ՝ ոստիկանություն, Սահմանադրական դատարան և այլն, քանի որ քաղաքացու հարցը վերաբերել է ոչ ՄԻՊ-ին:

Большая часть звонков, поступающих на «горячую линию» ЗПЧ, касается исчезновения чернил печати и раздачи взяток избирателям
В течение первых 4 часов выборов – с 8.00 до 12.00 – на номер 116 «горячей линии» офиса Защитника прав человека поступило 137 звонков из всех областей Армении и Еревана.
Как сообщила «Hetq»-у начальник управления по связям с общественностю офиса ЗПS Наира Кармиршалян, подавляющее большинство звонков касается быстро испаряющихся чернил печати в паспортах граждан и раздачи взяток избирателям.
Офис Омбудсмена отреагировал на 60 из 137 поступивших звонков: группы быстрого реагирования отправились на место происшествия, чтобы на месте ознакомиться с ситуацией. В остальных случаях, когда вопросы не входили в компетенцию Омбудсмена, офис ЗПЧ рекомендовал гражданам обратиться в соответствующие органы – полицию, Конституционный суд и др.