ԱԺ հանձնաժողովը բացասական եզրակացություն տվեց նվազագույն աշխատավարձը բարձրացնելու նախագծին
Ազգային ժողովի աշխատանքի և սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովը բացասական եզրակացություն տվեց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Աղվան Վարդանյանի հեղինակած «Նվազագույն ամսական աշխատավարձի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու նախագծին: Պատգամավորն առաջարկում է նվազագույն ամսական աշխատավարձը 68 հազարից դարձնել 100 հազար դրամ:
Նշենք, որ օրենքում վերջին փոփոխությունն արվել է 2019 թվականին, նվազագույն ամսական աշխատավարձը 55 հազար դրամից դարձել է 68 հազար դրամ:
Նախագծի հեղինակի խոսքով` արդեն իսկ սպառողական զամբյուղի արժեքը 2021-ի համար կազմել է 73 400 դրամ, հետևաբար խնդիր կա աղքատությունը հաղթահարել նաև նվազագույն աշխատավարձի բարձրացման առումով:
«Առաջարկը կարծում եմ տեղին է` նկատի ունենալով գնաճը, վերջին շրջանի հոսանքի և ջրի թանկացումները, կարծում եմ` խելամիտ է նման առաջարկ անելը»,- ասաց Վարդանյանը:
Կառավարությունը նախագծի վերաբերյալ բացասական կարծիք է հայտնել`պատճառաբանելով հետպատերազմյան վիճակը և քովիդի համավարակը, ինչպես նաև այն, որ նախագծով առաջարկվում է փոփոխություններն ուժի մեջ մտնեն ամռանը, իսկ միջնաժամկետ ծախսերն արդեն ներառված են բյուջեում: Կառավարության հիմնավորման համաձայն` նման փոփոխությունները կարող են հանգեցնել գնաճի, ինչպես նաև գործազրկության աճի:

Законопроект о повышении минимальной зарплаты получил отрицательное заключение
Постоянная парламентская комиссия по труду и социальным вопросам дала отрицательное заключение по проекту поправок к закону РА “О минимальной месячной заработной плате”, разработанному депутатом оппозиционной фракции “Айастан” Агваном Варданяном. Депутат предлагает повысить минимальную месячную зарплату с 68 тысяч до 100 тысяч драмов.
Отметим, что в последний раз закон подвергался изменению в 2019 г., когда минимальная зарплата повысилась с 55 тысяч до 68 тысяч драмов.
По словам автора законопроекта, стоимость потребительской корзины для 2021 года составила 73.400 драмов, что вызывает необходимость в преодолении бедности также путем повышения минимальной зарплаты.
“Учитывая наблюдающийся в последнее время рост цен и тарифов на электроэнергию и воду, выдвижение подобного предложения, я думаю, вполне разумно”,- отметил Варданян.
Правительство высказало отрицательное мнение о законопроекте, обусловив свой подход послевоенной ситуацией и пандемией ковида, а также тем, что поправки к закону предлагается ввести в силу летом, тогда как среднесрочные расходы уже включены в госбюджет. Также в обосновании правительства отмечается, что подобные изменения могут привести к росту цен и безработицы.