Հանրապետության 46․ հուշարձան-շենքի անցյալն ու անորոշ ապագան
Ֆիրդուս թաղամասում օտարված Հանրապետության 46 հուշարձան-շենքի քարերը համարակալված են։ Տարածքում և հուշարձանի հետնամասում արդեն քանդման աշխատանքներ են իրականացվում, ապամոնտաժվում են պատուհանները։ Շենքն արդեն տանիք չունի։ Կառուցապատողը, սակայն, դեռևս չի որոշել, թե ինչին է ծառայելու հուշարձանը վերակառուցումից հետո։ Կառավարությունն էլ չի ստիպել կառուցապատողին հստակեցնել շենքի ապագան։
Արխիվ․ ինչ հայտնաբերվեց հուշարձանի մասին
Տեղական նշանակության հուշարձանը՝ Հանրապետության 46-ը, բնակելի տուն է` կառուցված 19-րդ դարի վերջին և 20-րդ դարի սկզբին: Սա միակ ինֆորմացիան է, որ շենքի մասին մեզ տրամադրել է Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը։
Առհասարակ, քիչ տեղեկություն է պահպանված այս շենքի մասին նույնիսկ արխիվային փաստաթղթերում։
Հայաստանի ազգային արխիվի Ճարտարապետական հուշարձանների պահպանության և վերականգնման վարչության ֆոնդից հայտնաբերվեց միայն Հանրապետության (նախկին՝ Ալավերդյան) փողոցի շինությունների վերաբերյալ մի զեկուցագիր՝ ուղղված Հայկական ՍՍՀ պետշինի նախագահ Գ․ Աղաբաբյանին։
Զեկուցագիրը գրել է Վարչության պետի տեղակալ Ս․ Սաղումյանը 1969թ․ հոկտեմբերի 31-ին։ Վերջինս նշել է, որ «Երևան քաղաքի Ալավերդյան փողոցի 1-23 և 2-24 շենքերի գերակշիռ մասը կառուցված են 19-րդ դարի վերջում։ Դրանց զգալի մասը որոշակի արժեք են ներկայացնում 19-րդ դարի հայկական ժողովրդական ճարտարապետության զարգացման էտապների ամբողջականացման նկատառումով»։
Անդրադառնալով այդ շենքերից որոշների վիճակին և պատմությանը՝ զեկուցողն առաջարկել է պետական պահպանության տակ վերցնել Ալավերդյան փողոցի 1-24 հասցեներում ընկած շենքերը՝ իբրև 19-րդ դարի հայկական ժողովրդական ճարտարապետության ուշագրավ նմուշներ։
«Այս դեպքում պետք է ազատել բնակարանները և նրանց պահպանման համար ծախսել հսկայական ֆինանսական միջոցներ»,- նշել է զեկուցողը։
«Եթե հանգամանքների բերումով (քաղաքաշինության և քանդման ենթակա շենքերի ճարտարապետության առումով) դրանք չարժե առնել պահպանության տակ, ուստի տվյալ փողոցի այդ հատվածն ամբողջությամբ ենթակա է քանդման»,- որպես երկրորդ առաջարկ ձևակերպել է զեկուցողը։
Զեկուցողը նաև ձեռագիր քարտեզ է տրամադրել, որտեղ պատկերված են այդ շենքերը։ Դրա ուսումնասիրությունից կարելի է եզրակացնել, որ 21 հասցեն հենց Հանրապետության 46 շենքն է, որը և, ըստ զեկուցագրի, նույնպես պետք էր վերցնել պետական պահպանության տակ։
ԿԳՄՍՆ-ի «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայությունը» ՊՈԱԿ-ի հավաքածուի մեջ ընդգրկված են Հանրապետության 46 հասցեում գտնվող շենքի վերաբերյալ փաստավավերագրական նյութեր։ Մասնավորապես, մեր հարցմանը պատասխանելիս ՊՈԱԿ-ը նշել է, որ կան 1-ին, 2-րդ հարկերի հատակագծերը, գլխավոր ճակատը, կտրվածք և մանրամասների չափագրություն, որն արվել է 1979 թվականին։ Նաև պահպանված է 3 սևանկար։ Սակայն երբ փորձեցինք դրանք ձեռք բերել և հրապարակել, պարզվեց, որ յուրաքանչյուր չհրապարակված էջի արժեքը, ըստ ՊՈԱԿ-ի գնացուցակի, 17 հազար դրամ է, իսկ սևանկարներից յուրաքանչյուրի հատը՝ 5000 դրամ։
Մենք ձեռք բերեցինք միայն մի սևանկար (տես՝ գլխավորում), որի տարեթիվը պահպանված չէր, սակայն ՊՈԱԿ-ի աշխատակիցներն ասացին, որ այն 1970-ականների վերջին կամ 1980-ականների սկզբին արված լուսանկար է։
ՊՈԱԿ-ում պահպանված չափագրությունը որևէ տեղ հրապարակված չէ, չեն վերցրել նաև կառուցապատողները, որպեսզի դրանից կարողանան օգտվել հուշարձան-շենքը վերակառուցելու ընթացքում։
«Շեմք» ՍՊԸ-ն Հանրապետության 46 հասցեում գտնվող հուշարձան-շենքի տեխնիկական վիճակի և այն վերակառուցմամբ վերականգնելու հնարավորության վերաբերյալ եզրակացություն էր տվել նախագծողներին: Այդ եզրակացությամբ նշվել է, որ շենքն իր ծավալատարածական լուծումներով ճարտարապետական և պատմամշակութային արժեք ներկայացնող հուշարձան-կառույց է: Կառուցվել է 1800-ականների անհատական նախագծով, մասնակի նկուղաբաժնով, Г-աձև հատակագծային տեսքով երկհարկանի բնակելի կառույց է: Կոնստրուկտիվ համակարգը երկայնական և լայնական կրող պատերով և միջհարկային ծածկերով է: Պատերի հիմքերը ժապավենային են, խամքարաշարվածքից:
Կադաստրային տվյալներ
Կադաստրի պետական կոմիտեին հարցմամբ խնդրել էինք տրամադրել Հանրապետության 46 հասցեի սեփականատերերի, դրանց սեփականության իրավունքի ծագման հիմքերի մասին տեղեկություններ։ Կադաստրից միայն 1-ին բնակարանի վերաբերյալ են տեղեկություններ տրամադրել, ինչից պարզ է դառնում, թե ինչպես է ընթացել բնակիչների տարհանման գործընթացը։
Մասնավորապես, 1-ին բնակարանը 1993թ․ ապրիլի 21-ին գույքագրված է եղել Անիկ Խաչատրյանի անվամբ։ Դրա համար հիմք է հանդիսացել Սպանդարյանի շրջխորհրդի գործկոմի 12.03.1993թ. թիվ 9/15 որոշումը և 12.04.1993թ. թիվ 2017 առուվաճառքի պայմանագիրը։ 2007թ․ կտակի ժառանգության իրավունքի վկայագրի հիման վրա այն գրանցվել է Մարինե Սողոմոնյանի անվամբ։
Արդեն 2008թ․ հոկտեմբերի 31-ին գրանցվել է «Սիթի սենթր դիվելըփմենտ» ՓԲԸ-ի իրավունքը, որի համար հիմք է եղել հասարակության և պետության կարիքների համար սեփականության օտարման պայմանագիրը։ Այս ժամանակահատվածում, երբ գույքը գտնվել է է «Սիթի սենթր դիվելըփմենտ» ՓԲԸ-ի տիրապետության տակ, 2013թ․ դեկտեմբերի 23-ին գույքը գրավադրվել է Հայաստանի Հանրապետությանը՝ ի դեմս Ֆինանսների նախարարության։
2017թ․ օգոստոսի 15-ին սեփականության իրավունք է գրանցել «Բիթլիս քոնսթրաքշն» ՍՊԸ-ն, որի համար հիմք է հանդիսացել 2015թ․ մարտի 26-ի բաժանիչ առանձնացման հաշվեկշիռը։ «Բիթլիս քոնսթրաքշն» ՍՊԸ-ն նշված գույքը 2019թ․ գրավադրել է «Հայբիզնեսբանկ» ՓԲԸ-ում։
2021թ․ նոյեմբերի 11-ին «Բիթլիս քոնսթրաքշն» ՍՊԸ-ի անվամբ տրամադրվել է նոր վկայական։
Կադաստրի էլեկտրոնային տվյալներով՝ Հանրապետության 46 հասցեում 14 առանձին գույք է գրանցված, որից մեկը՝ ավտոտնակ, մեկը՝ հասարակական տարածք, մնացածները՝ բնակարաններ։
Ճարտարապետության դոկտոր, պրոֆեսոր, ճարտարապետության պատմաբան Մարիետա Գասպարյանը, ով ուսումնասիրել է Երևանի 19-րդ դարի և 20-րդ դարասկզբի ճարտարապետությունը, մեզ հետ զրույցում պատմեց, որ այդ հուշարձանի մասին տեղեկություններ չեն պահպանվել, հայտնի չէ նաև ճարտարապետը, սակայն որպես տիպային շինություն այն երկու բնակարան ունեցող կառույց է։ «Որպես ճարտարապետական տիպ, սովորաբար նման տները ունեն երկու բնակարան, իսկ սովետի ժամանակ այդ բնակարաններից յուրաքանչյուրը մոտ 10 սենյակ ուներ, և դրանք տրվել են տարբեր մարդկանց, ով ասես ապրել և գրանցվել է»,- ասում է Մ․ Գասպարյանը՝ այդպիսով բացատրելով ներկայում 2-ից ավելի բնակարան ունենալու հանգամանքը։
Մարիետա Գասպարյանն ասում է, որ այդ տները, հավանական է, որ պատկանել է պարսիկ սեփականատիրոջ, որովհետև մի քանի տներ այդ տարածքում պարսիկներին են պատկանել։
Շենքը հուշարձանների ցանկում ընդգրկվել է որպես գեղարվեստական հուշարձան։
Հանրապետության 46-ի վերջին բնակիչը
Վարուժան Գևորգյանը Հանրապետության 46 շենքի վերջին բնակիչներից է, որ հանձնել է իր 31 քմ-անոց բնակարանն ու տեղափոխվել (փաստացի օգտագործել է 43 քմ)։ Վարուժանն այդտեղ ապրել է կնոջ ու երկու երեխաների հետ 1988 թվականից։ Դրանից առաջ այդ նույն տանն ապրել են կնոջ ծնողները։
Վարուժանը պատմում է, որ երբ իրենց տանը թեթևակի վերանորոգում են արել, հատակի տակից հայտնաբերել են տան սեփականատիրոջ լուսանկարը: Վարուժանենց տանը պահպանվել է նաև բուխարին։
«Մեծերից պատմել են, որ մեծահարուստը բակի կողմից լողավազան է ունեցել, իսկ առաջին հարկը հասարակաց տուն է եղել»,- հիշում է Վարուժանը։
Վարուժանի խոսքով՝ շենքը հիմնականում սկսել է «փչանալ» կտուրի վնասվելու պատճառով։ Դիմել են պատկան մարմիններին, սակայն ոչ եկել են, ոչ էլ վերանորոգել։ Վարուժանի կարծիքով՝ եթե կտուրը սարքեին, ապա շենքը լավ վիճակում կպահպանվեր։ Շենքը հայտնի Բաղդադի խյուսով է կառուցվել, այն շատ ամուր է եղել, և երկրաշարժի ժամանակ ոչինչ չի փլուզվել կամ տեղաշարժվել։
Վարուժանը կատակում է՝ Բաղդադի խյուսն էլ նպաստել է, որ շենքի վրա ծառ աճի (ծառը մինչ օրս պահպանվում է)։
«Հնությունը պահպանվում է իր եղածով, ոչ թե քանդեն, նորը սարքեն։ Մենք ուզում էինք տեղում մնալ, մեզ ասացին՝ սա բնակելի շենք չի լինելու, պատմամշակութային շենք է լինելու, բայց ոնց նայում ենք՝ բնակելի է լինելու»,- դժգոհում է Վարուժանը։
Վարուժան Գևորգյանը ցույց է տալիս արդեն քանդված տան պատուհաններն ու պատմում, որ երբ իրենց տեղափոխում էին, ասել են, որ նույն շենքում բնակելի հատված չի լինելու, դրա համար Վարուժանը համաձայնել է տեղափոխվել։
Վարուժանի երկսենյականոց բնակարանը երկրորդ հարկում էր։ Նրա բնակարանը փոխանակել են «Գլենդել Հիլզի»՝ Մոսկվայի տան հետնամասում կառուցած նույն քառակուսով, բայց մեկ սենյականոց բնակարանի հետ, որը վերջինս վաճառել է և 3-րդ մասում այլ՝ ավելի մեծ բնակարան գնել։ Հավելավճար չեն տվել կառուցապատողները՝ հաշվի չառնելով նույնիսկ Կենտրոնում գտնվելու հանգամանքը։
Ըստ նախագծի՝ Հանրապետության 46 հասցեում և հարակից 2 լոտում կառուցապատողը նախատեսել է բազմաֆունկցիոնալ բնակելի մեծ համալիր կառուցել: Կառույցը լինելու է 9 և 12 հարկանի՝ համապատասխանաբար 30 և 45 մ բարձրությամբ: 1-3 հարկերը նախատեսված են գրասենյակային տարածքների և խանութների համար: 4-12-րդ հարկերում բնակարաններ են լինելու:
Որքան արժեն բնակարանները դեռ չկառուցված Հանրապետության 46-ում
Հանրապետության 46 հասցեն, Կառավարության որոշմամբ, տրվել էր «Բիթլիս քոնսթրաքշն» ՍՊԸ-ին։ Այս ընկերությունը 2021թ․ նոյեմբերին նոր սեփականատեր է ունեցել՝ Գլենդելում գրանցված Վիգեն Աղաջանյանը։ Ընկերության կանոնադրական կապիտալը 362 մլն դրամ է։
Վիգեն Աղաջանյանը նաև «Ադանա քոնսթրաքշն» ՍՊԸ-ի բաժնետերն է դարձել նույն օրը։ 125 մլն դրամ էլ այս ընկերությունն է կանոնադրական կապիտալ ձևավորել։
«Ադանա քոնսթրաքշն»-ին տրվել է այլ լոտ՝ Հանրապետություն նրբանցքում։
«Ադանա քոնսթրաքշնը» ֆեյսբուքյան իր էջում այս պահին գովազդում է Հանրապետության 46 շենքի նոր բնակարանները։
Նշված հեռախոսահամարով փորձեցինք պարզել, թե գնային ինչ շեմ է գործում այստեղ։ Հեռախոսահամարին պատասխանող երիտասարդը պատմեց, որ բնակարանների քմ-ը սկսվում է 2500 դոլարից և հասնում մինչև 3500 դոլարի՝ կախված բնակարանի դիրքից և հարկից։ 37 քմ բնակարանից մինչև 300 քմ բնակարաններ են լինելու Հանրապետության 46 հասցեի 3 շենքում՝ 4-12-րդ հարկերում։ Ներքևի հարկերը գրասենյակային տարածքներ են լինելու։ Ավտոկայանատեղիի արժեքը սկսվելու է 30 հազար դոլարից։ Քանի որ 33-րդ թաղամասը երկրորդ գոտի է համարվում, գործելու է նաև եկամտահարկի վերադարձի դրույթը։
Դեռևս որոշված չէ՝ ինչին կծառայի հուշարձան-շենքը
«Ադանա քոնսթրաքշնի» տնօրեն Գևորգ Տոնոյանը մեզ հետ զրույցում պատմեց, որ քարերի համարակալումը չի նշանակում, որ այն քանդվելու է։ ԿԳՄՍՆ նախագծի համաձայն՝ շենքը վերակառուցվելու է, սակայն քարերը համարակալել են, որպեսզի վերակառուցման ընթացքում պոկվել-ընկնելու կամ վնասվելու դեպքում կարողանան նույն կերպ վերականգնել։
Կառուցապատողը հավաստիացրեց, որ ոչ մի նախագծային փոփոխություն չի լինելու շենքում, այն նույնությամբ վերակառուցվելու է։
Հուշարձան-շենքն ինչի համար է ծառայելու հարցին, կառուցապատողը պատասխանեց, որ դեռևս հստակ որոշված չէ, գուցե տուն-թանգարան դառնա կամ մշակութային որևէ ոլորտի ծառայի: «Այս պահին չեմ կարող այդ հարցին պատասխանել, հնարավոր է՝ հայկական ինչ-որ հինավուրց հայկական բակի տեսքով ռեստորան լինի, հնարավոր է՝ ինչ-որ մեկի տուն-թանգարան դառնա, դեռևս որոշված չէ»,- ասում է Գևորգ Տոնոյանը։
Վիգեն Աղաջանյանն օտարերկրյա ներդրող է, Հայաստանում չի բնակվում, ապրում է ԱՄՆ-ում։ Համաձայն ռեգիստրի տվյալների՝ վերջինս գրանցված է Գլենդելում։
Թե ինչու է որոշել ներդրում անել Հայաստանում և որքան ներդրում է պատրաստվում անել Վիգեն Աղաջանյանը, փորձեցինք ընկերության միջոցով կապ հաստատել վերջինիս հետ և զրուցել այդ մասին։ Սակայն տնօրեն Տոնոյանը, ներդրողի հետ ճշտելուց հետո, մեզ փոխանցեց, որ վերջինս ընկերության կառավարումը վստահել է իրենց, հետևաբար հարցերին ևս իրենք պետք է պատասխանեն։ Իսկ ներդրումների չափի մասին հարցին, այդուհանդերձ, պատասխանել չցանկացան։
«Հին Երևանի սրտում որպես սփյուռքահայ, հավանաբար, ուզում է իր լուման և ներդրումն ունենալ»,- նշեց կառուցապատողը։
Մարկ Գրիգորյան․ «Հին շենքը քանդելով՝ մենք ոչնչացնում ենք մեր քաղաքի հիշողությունը»
Ալեքսանդր Թամանյանի անվան ճարտարապետության ազգային թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Մարկ Գրիգորյանը փորձել է «փրկել» Հանրապետության 46 շենքի փայտե փորագրություններով դուռը՝ տեղափոխելով այն թանգարան, սակայն նրան դա չի հաջողվել, կառուցապատողները չեն հաղորդակցվել թանգարանի տնօրենի հետ։
«Հին շենքը մշակութային արժեք չպիտի ունենա։ Հին շենքերը պետք է պատմական արժեք ունենան, որովհետև դրանք միջավայր են ստեղծում, հին շենքերը պահպանում են մեր հիշողությունը քաղաքի մասին, մեր անցյալի մասին և օգնում են մեզ փոխանցելու մեզ այդ հիշողությունը իմ սերնդին, ձեր սերնդին, մեր երեխաների սերնդին, առանց հին շենքերի՝ հիշողությունը չի փոխանցվում կամ փոխանցվում է այլ ձևով, որը շատ ավելի թույլ է։ Հին շենքը քանդելով, եթե նույնիսկ ասում ենք, տակը մնում է, վերևը ավելացնում ենք՝ մենք, միևնույն է, ոչնչացնում ենք մեր քաղաքի հիշողությունը, և դրա վտանգն այստեղ է։ Այդ վտանգը գալիս է մեր քաղաքային իշխանությունների անկարողությունից»:
Մարկ Գրիգորյանը կարծում է, որ Հանրապետության 46 շենքը պիտի մնար և ծառայեր որպես հասարակական տարածք։ «Մենք ունենք հասարակական տարածքների պակաս և դրանք ավելացնելու անհրաժեշտություն։ Հասակական տարածք ասելով՝ նկատի չունեմ սրճարան, նկատի ունեմ թանգարան, ցուցասրահ, գեղագիտական դպրոց, երգչախմբի համար տարածք, ավելի շատ՝ մշակութային ոլորտին ծառայող»,- ասում է նա։
Ավելին, ըստ թանգարանի տնօրենի, ոչ մի բան չպետք է կառուցվեր հուշարձան-շենքի գլխին, քանի որ շենքից վերև բարձրացող հատվածը շենքի հետ իրականում կապ չի ունենալու․ «Երևանում կան բազմաթիվ օրինակներ, որոնց մեջ ես չեմ կարող թվարկել գոնե մեկը, որն արդարացնի հին շենքի գոյությունը։ Այդ շենքի դիմացը կա նմանատիպ օրինակ»։
Գլխավոր լուսանկարը՝ «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայությունը» ՊՈԱԿ-ի

Анрапетутян, 46: прошлое и неопределенное будущее здания-памятника
Все камни отчужденного в квартале Фирдуси, в центре столицы, здания-памятника по адресу Анрапетутян, 46, пронумерованы. На территории исторического здания ведутся работы по сносу, демонтируются окна, уже разобрана крыша. Застройщик, однако, пока не решил, что разместится в здании после его реконструкции. Ну а правительство не заставило компанию внести ясность в вопрос о судьбе этого сооружения.
Какие документы о здании-памятнике обнаружены в архиве
Здание-памятник по адресу Анрапетутян, 46 представляет собой жилой дом, построенный в конце 19-го-начале 20-го вв. Это все, что нам сообщили в министерстве образования, науки, культуры и спорта. Надо сказать, что архивных документов о здании сохранилось мало. В фонде управления по охране и восстановлению архитектурных памятников Национального архива Армении удалось обнаружить только адресованный председателю Госстроя Армянской ССР Г.Агабабяну отчет о строениях на улице Анрапетутян (бывшая Алавердяна).
Отчет составлен заместителем начальника управления С.Сагумяном 31 октября 1969 г. Автор отмечает: “Подавляющее большинство зданий NN1-23 и NN2-24 на улице Алавердяна построено в конце 19-го века. Их значительная часть представляет определенную ценность с точки зрения установления этапов развития армянской народной архитектуры 19-го века”.
Касаясь состояния и истории некоторых из этих зданий, автор предлагает взять под государственную охрану здания NN1-24 на улице Алавердяна в качестве примечательных образцов армянской народной архитектуры 19-го века.
“В этом случае необходимо освободить квартиры и потратить на их сохранение огромные финансовые средства”,- говорится в отчете.
“Если же волею обстоятельств (с точки зрения градостроительства и архитектуры подлежащих сносу зданий) их не стоит брать под охрану, то этот участок данной улицы целиком подлежит сносу”,- добавляет автор.
К отчету приложена составленная от руки карта с изображением этих зданий. Согласно этой карте, здание номер 21 – это сегодняшнее здание номер 46 на улице Анрапетутян, которое, согласно автору отчета, также следует взять под охрану государства.
В базе данных государственной некоммерческой организации (ГНКО) “Служба охраны историко-культурных музеев-заповедников и исторической среды” министерства образования, науки, культуры и спорта имеются документальные материалы, касающиеся здания 46 на улице Анрапетутян. Так, в ответ на наш запрос ГНКО сообщила, что имеются чертежи 1-2-го этажей, главного фасада, данные обмеров, которые проводились в 1979 г. Сохранились и три черновых наброска. Но когда мы попытались получить и опубликовать их, оказалось, что стоимость каждой неопубликованной страницы по прейскуранту ГНКО составляет 17 тысяч драмов, а стоимость каждого черновика - 5000 драмов.
Мы приобрели лишь один черновой набросок (см.на главном снимке), на котором не была указана дата, однако сотрудники ГНКО сказали, что это фотография конца 1970-х-начала 1980-х годов.
Сохранившиеся в ГНКО обмеры нигде не публиковались, ими не заинтересовались и застройщики, которые могли воспользоваться этими данными при реконструкции здания-памятника.
ООО “Шемк” предоставило проектировщикам заключение о техническом состоянии исторического здания и возможностях его реконструкции. В заключении отмечалось, что здание представляет собой архитектурную и историко-культурную ценность, построено по индивидуальному проекту 1800-х годов с частично подвальным этажом, представляет собой Г-образное 2-этажное жилое строение, фундамент стен ленточный.
Данные Государственного комитета кадастра
Мы обратились в Государственный комитет кадастра с просьбой предоставить сведения о собственниках здания-памятника, о том, на каком основании они получили право на собственность. Нам предоставили информацию только о квартире номер один, из которой стало ясно, как проходил процесс расселения жильцов.
По положению на 21 апреля 1993 г. квартира номер один была записана на Аник Хачатрян. Основанием для этого послужило решение 9/15 Спандарянского райсовета от 12.03.1993 г. и договор купли-продажи N2017 от 12.04.1993 г. На основании права на наследство по завещанию квартира была зарегистрирована на Марине Согомонян.
Уже 31 октября 2008 г. было зарегистировано право на недвижимость ЗАО “Сити сентр дивелопмент”, основанием для чего послужил договор отчуждения собственности на нужды общества и государства. По положению на 23 декабря 2013 г., когда недвижимость находилась в распоряжении ЗАО “Сити сентр дивелопмент”, имущество было предоставлено в качестве залога Республике Армения в лице министерства финансов.
15 августа 2017 г. право на собственность в отношении здания-памятника было зарегистрировано на ООО “Битлис констракшн”. В 2019 г. компания заложила эту недвижимость в ЗАО “Армбизнесбанк”. 11 ноября 2021 г. “Битлис констракшн” было выдано новое свидетельство.
Согласно электронной базе данных Госкомитета кадастра, по адресу Анрапетутян, 46 зарегистрировано 14 единиц недвижимости: один гараж, одно общественное помещение и 12 квартир.
Доктор архитектуры, профессор, историк Мариетта Гаспарян, изучавшая архитектуру Еревана 19-го-начала 20-го вв., в беседе с нами отметила, что сведения об этом памятнике не сохранились, его архитектор неизвестен, но как типовое строение оно представляет собой 2-квартирный дом. “В таких домах обычно были две квартиры. Однако в советское время в каждой из этих квартир было по десять комнат, которые были выделены разным людям. Кто только там не жил и не был прописан…”,- отметила М.Гаспарян.
Наша собеседница предполагает, что владельцем этих квартир был перс, поскольку его соотечественникам принадлежали несколько домов на этой территории.
В список памятников здание было включено как художественный памятник.
Последний житель дома номер 46 на улице Анрапетутян
Варужан Геворкян – один из последних жильцов дома номер 46 на улице Анрапетутян, который сдал свою квартиру площадью 31 кв.м. В этом доме Варужан жил с женой и двумя детьми с 1988 года. До этого здесь жили родители его жены.
По словам Варужана, во время ремонтных работ под полом была обнаружена фотография собственника дома. В квартире сохранился также камин.
“Старшие рассказывали, что со стороны двора владелец построил бассейн, а на первом этаже дома действовал публичный дом”,- сказал Варужан.
Здание начало выходить из строя после повреждения крыши. Жильцы обратились в компетентные органы, но никто не отреагировал и не занялся ремонтом. По мнению нашего собеседника, если бы крышу починили, здание сохранилось бы в хорошем состоянии. Стены в доме легкие – это так называемая "багдадка". Здание очень крепкое и выдержало даже землетрясение.
Варужан в шутку заметил, что именно “багдадка” способствовала тому, что на здании выросло дерево, которое сохранилось по сей день.
“Старину нужно сохранять в первоначальном виде, а не сносить. Мы хотели остаться жить в этом доме, но нам сказали, что здание не будет жилым, это историко-культурное сооружение. Но сейчас, как я погляжу, здесь будет жилой дом”,- с горечью сказал Варужан.
Двухкомнатная квартира В.Геворкяна находилась на втором этаже. Вместо нее ему выделили однокомнатную квартиру равноценной площади в квартале “Глендел Хиллз” за Домом Москвы, которую семья продала и купила большую по площади квартиру на Третьем участке. В случае с Геворкянами застройщики не учли даже то обстоятельство, что их квартира находилась в центре, и не выделили доплату.
Согласно проекту, по адресу Анрапетутян, 46 застройщик планирует построить большой многофункциональный жилой комплекс из 9-ти и 12-этажных зданий высотой соответственно 30 и 45 метров.
Первые три этажа будут отведены под офисные помещения, остальные этажи будут жилыми.
Сколько стоят квартиры в непостроенных еще зданиях по адресу Анрапетутян, 46
Решением правительства этот адрес выделен ООО “Битлис констракшн”. В ноябре 2021 г. у компании появился новый владелец – зарегистрированный в Гленделе (США) Виген Агаджанян. Уставной капитал компании составляет 362 млн драмов.
В тот же день В.Агаджанян стал акционером ООО “Адана констракшн”, уставной капитал которой 125 млн драмов. “Адана констракшн” был выделен другой лот – тупик улицы Анрапетутян. В настоящее время компания на своей фейсбуковской странице рекламирует новые квартиры по адресу Анрапетутян, 46.
Мы позвонили по указанному на странице номеру телефону, чтобы выяснить действующий здесь ценовой порог. Ответивший на звонок молодой человек сообщил, что квадратный метр этих квартир начинается с 2500 и достигает 3500 долларов – в зависимости от этажа и расположения квартиры. В трех зданиях по адресу Анрапетутян, 46 квартиры будут иметь пощадь от 37 кв.м до 300 кв.метров. Место на автопарковке начинается с 30 тысяч долларов. Поскольку 33-й квартал считается второй зоной, то здесь будет действовать положение о возвращении подоходного налога.
Решение о том, чему послужит здание-памятник, пока не принято
Директор “Адана констракшн” Геворк Тоноян в беседе с нами рассказал, что нумерация камней здания не означает, что оно будет снесено. Согласно проекту министерства образования, науки, культуры и спорта, здание должно быть реконструировано, а камни пронумеровали для того, чтобы в случае падения или повреждения их можно было восстановить в первоначальном виде.
Представитель компании-застройщика заверил, что никакие проектные изменения в здании не предусмотрены, оно будет восстановлено в точности.
На вопрос, в каком качестве будет использовано здание, Г.Тоноян сказал, что окончательного решения на этот счет пока нет. Возможно, здесь разместится дом-музей, учреждение культуры или ресторан в виде старинного армянского дворика, отметил наш собеседник.
Виген Агаджанян – инвестор из США. По данным реестра, Агаджанян зарегистрирован в Гленделе. Мы решили связаться с ним, чтобы понять, почему он решил осуществить вложения в Армении и какую сумму готов инвестировать. Однако Геворк Тоноян, поговорив с Агаджаняном, сообщил, что управление компанией инвестор передал им, значит, им и отвечать на вопросы. Что касается размера инвестиций, то нам отказались сообщить эту информацию.
“Возможно, как зарубежный армянин, он хочет внести свой вклад в осуществление инвестиций в застройку в сердце старого Еревана”,- сказал Тоноян.
Марк Григорян: “Разрушая старое здание, мы уничтожаем память нашего города”
Директор Национального музея-института архитекторы имени Александра Таманяна Марк Григорян пытался “спасти” резную деревянную дверь дома 46 по улице Анрапетутян, но ему это не удалось, так как застройщики не захотели общаться с директором музея.
“Старое здание не должно иметь культурную ценность. Старые здания должны иметь историческую ценность, поскольку они создают среду. Старые здания хранят нашу память о городе, о нашем прошлом и помогают нам передавать эту память моему поколению, вашему поколению, поколению наших детей. Без старых зданий память не передается или передается в другой форме, которая гораздо слабее. Разрушая старое здание, даже если мы говорим, что оставляем низ, добавляем верхнюю часть, мы все равно уничтожаем память нашего города. Опасность именно в этом. И эта опасность обусловлена бессилием городских властей”.
Марк Григорян считает, что исторический дом на улице Анрапетутян должен был остаться и послужить в качестве общественного пространства. “Нам не хватает общественных помещений, их число необходимо увеличить. Под общественными помещениями я имею в виду не кафе, а музеи, выставочные залы, школы эстетики, помещения для хора, то есть пространства, которые будут служить культурной сфере”,- отметил М.Григорян.
Более того, на здании-памятнике, по мнению нашего собеседника, ничего не следует строить, поскольку то, что соорудят сверху, ничего общего со зданием иметь не будет. “В Ереване есть многочисленные примеры, но ни один из них не оправдывает существование старого здания. Аналогичный пример есть напротив этого здания”,- сказал директор музея-института.
Главный снимок предоставлен ГНКО “Служба сохранения историко-культурных музеев-заповедников и исторической среды”