Անդրանիկ Քոչարյան. «Տևական խաղաղության համար անխուսափելի է հարևանների հետ կոմունիկացիոն գործընթացի սկսումը»
Տևական խաղաղության հասնելու համար անխուսափելի է հարևանների հետ կոմունիկացիոն գործընթացի սկսումը:
Ազգային ժողովի հայտարարությունների ժամին նման տեսակետ հայտնեց Պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը:
«Ներկայիս աշխարհաքաղաքական դինամիկ վտանգավոր զարգացումների պայմաններում մեր պետությունը չի կարող դիմակայել առանց ռազմավարական գործընկերների և հարևան պետությունների հետ հստակ կանոնակարգված հարաբերություններ ձեռք բերելու: Ակնհայտ է, որ դարեր շարունակ կայսերական նկրտումներ ունեցած պետության գենետիկ հիշողությունը ժամանակ առ ժամանակ հարմար միջավայր ստեղծվելուն պես գլուխ է բարձրացնում, սակայն մեզ համար կարևոր է նման դեպքերում արժանի դիմադրություն կազմակերպելը»,- ասաց նա:
Ըստ բանախոսի` Հայաստանի խնդիրն է Կովկասի տարածաշրջանի հիմնական խաղացողների քայլերը հասկանալ, դրանք վերլուծել, և ամենակարևորը` լինել իրատես:
«Տևական խաղաղության հասնելու համար անխուսափելի է հարևանների հետ կոմունիկացիոն գործընթացի սկսումը, որքան էլ պարտված լինելու հանգամանքը մեզ համար խոչընդոտներ է ստեղծելու»,- ասաց Անդրանիկ Քոչարյանը:
Անդրանիկ Քոչարյանի խոսքով` անցյալում կատարվածից դասեր քաղելով՝ Հայաստանը կկենտրոնացնի իր ազգային, գիտական ներուժը, կփորձի սկիզբ դնել տեղական մրցունակ սպառազինության արտադրությանը:
Նա նաև կարևորեց երկիրը ներքին ցնցումներից և բզկտումներից զերծ պահելը՝ շեշտը դնելով արտաքին հավասարակշռված քաղաքականության ձևավորման և կայունության ամրապնդման վրա:
«Երկարատև խաղաղության հաստատման և պետության անվտանգության լիակատար ապահովման համար մեզ պետք է միասնականություն, սառը բանականություն և խոհեմություն ցուցաբերել՝ չմոռանալով անցյալը: Սա է առաջ շարժվելու և նշանակալի հաջողություններ գրանցելու ամենաարդյունավետ ճանապարհը»,- եզրափակեց իշխանական պատգամավորը:

Андраник Кочарян: “Для достижения длительного мира начало коммуникационного процесса с соседями неизбежно”
Для достижения длительного мира начало коммуникационного процесса с соседями неизбежно, заявил сегодня в парламенте председатель постоянной комиссии по вопросам обороны и безопасности Андраник Кочарян.
“Наша страна не может противостоять нынешним опасным динамичным геополитическим процессам без стратегических партнеров и четко упорядоченных отношений с соседними государствами. Очевидно, что время от времени в условиях создания удобной среды генетическая память государств, проявляющих на протяжении веков имперские притязания, оживает. В таких случаях для нас важно организовать достойное противодействие”,- сказал депутат.
По словам Кочаряна, задача Армении – понять шаги основных игроков в Кавказском регионе, проанализировать их и, самое главное, быть реалистами.
“Для достижения длительного мира начало коммуникационного процесса с соседями неизбежно, каким бы препятствием для нас ни было поражение”,- подчеркнул А.Кочарян.
По его словам, Армения должна извлечь уроки из произошедшего и, сконцентрировав свой национальный и научный потенциал, попытаться основать собственное производство конкурентоспособных вооружений.
Депутат также отметил важность исключения внутренних потрясений в стране, формирования взвешенной внешней политики и укрепления стабильности.
“Для утверждения длительного мира и полноценного обеспечения безопасности государства нам необходимо единство, холодный рассудок и благоразумие. При этом нельзя забывать о прошлом. Именно в этом состоит самый эффективный путь к достижению успехов”,- сказал в заключение Андраник Кочарян.