Հայաստանում Բելառուսի դեսպանը հրավիրվել է ԱԳՆ
Հայաստանում Բելառուսի դեսպանը Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հայտարարություններից հետո հրավիրվել է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարություն: Այս մասին Ազգային ժողով-կառավարություն հարցուպատասխանին ասաց արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը` արձագանքելով իշխանական պատգամավոր Վաղարշակ Հակոբյանի հարցին:
Պատգամավորը նաև խնդրեց նախարարի գնահատականը Բելառուսի նախագահի հայտարարությունների առնչությամբ:
Արարատ Միրզոյանը հաստատեց, որ դեսպանը հրավիրվել է նախարարություն և վերջինիս հետ քննարկում է եղել նախագահի հայտարարության վերաբերյալ: Միրզոյանի խոսքով` առաջին անգամ չէ, որ Լուկաշենկոյի հայտարարությունները աշխարհաքաղաքական վերլուծությունների առիթ են դառնում միջազգային գործընկերների համար:
«Մեր խորին համոզմամբ` այս ձևակերպումներն ուղղված են սպասարկելու Բելառուսի նախագահի ներքին քաղաքական օրակարգը, արտաքին քաղաքական օրակարգի հետ որևէ առնչություն չունեն: Այո՛, երեկ դեսպանը կանչվել է նախարարարություն, որտեղ դեսպանին են փոխանցվել մեր համոզմունքները, որ միմյանց մասին հայտարարությունները պետք է հիմնված լինեն փոխադարձ հարգանքի վրա և հաշվի առնեն միմյանց շահերը»,- ասաց Միրզոյանը:
Նախարարը հույս հայտնեց, որ այսուհետ, իր ձևակերպմամբ, բարեկամ Բելառուսի բարձրագույն ղեկավարության հայտարարություններն ավելի գործընկերային կլինեն:
Հիշեցնենք, որ Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն Վլադիմիր Սոլովյովի հետ հարցազրույցի ընթացքում ասել է․ «Ում է պետք Հայաստանը»: Այս հայտարարությունից հետո քննադատական ելույթներով հանդես եկան իշխանական պատգամավորները, ապա հայտարարությամբ հանդես եկավ ԱԳՆ-ն:

Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan today said that he “invited” the Belarus Ambassador to Armenia to meet with him and discuss recent remarks by Belarus President Alexander Lukashenko that many in Armenia found unacceptable.
Lukashenko, During a two-hour interview with Russian journalist Vladimir Soloviev on February 4, said Armenia has no real choice but to join the union state initiated by Moscow and Minsk.
"Armenia can't escape it. You think anyone needs them? They have already seen it," Lukashenko said, adding that Nikol Pashinyan has already grasped this fact.
Mirzoyan was asked about Lukashenko’s remarks at a parliamentary Q&A session today.
Mirzoyan said this wasn’t the first time that Lukashenko said something sparked controversy and analysis amongst Belarus’ partners.
"We strongly believe that these statements are aimed at serving the internal political agenda of the President of Belarus, which has nothing to do with the foreign policy agenda,” Mirzoyan said, adding that he told the Belarus ambassador that statements emanating from Minsk should be more respectful.