Հայաստանում Բելառուսի դեսպանը հրավիրվել է ԱԳՆ
Հայաստանում Բելառուսի դեսպանը Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հայտարարություններից հետո հրավիրվել է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարություն: Այս մասին Ազգային ժողով-կառավարություն հարցուպատասխանին ասաց արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը` արձագանքելով իշխանական պատգամավոր Վաղարշակ Հակոբյանի հարցին:
Պատգամավորը նաև խնդրեց նախարարի գնահատականը Բելառուսի նախագահի հայտարարությունների առնչությամբ:
Արարատ Միրզոյանը հաստատեց, որ դեսպանը հրավիրվել է նախարարություն և վերջինիս հետ քննարկում է եղել նախագահի հայտարարության վերաբերյալ: Միրզոյանի խոսքով` առաջին անգամ չէ, որ Լուկաշենկոյի հայտարարությունները աշխարհաքաղաքական վերլուծությունների առիթ են դառնում միջազգային գործընկերների համար:
«Մեր խորին համոզմամբ` այս ձևակերպումներն ուղղված են սպասարկելու Բելառուսի նախագահի ներքին քաղաքական օրակարգը, արտաքին քաղաքական օրակարգի հետ որևէ առնչություն չունեն: Այո՛, երեկ դեսպանը կանչվել է նախարարարություն, որտեղ դեսպանին են փոխանցվել մեր համոզմունքները, որ միմյանց մասին հայտարարությունները պետք է հիմնված լինեն փոխադարձ հարգանքի վրա և հաշվի առնեն միմյանց շահերը»,- ասաց Միրզոյանը:
Նախարարը հույս հայտնեց, որ այսուհետ, իր ձևակերպմամբ, բարեկամ Բելառուսի բարձրագույն ղեկավարության հայտարարություններն ավելի գործընկերային կլինեն:
Հիշեցնենք, որ Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն Վլադիմիր Սոլովյովի հետ հարցազրույցի ընթացքում ասել է․ «Ում է պետք Հայաստանը»: Այս հայտարարությունից հետո քննադատական ելույթներով հանդես եկան իշխանական պատգամավորները, ապա հայտարարությամբ հանդես եկավ ԱԳՆ-ն:

Посол Беларуси был приглашен в МИД РА
После недавнего заявления президента Беларуси Александра Лукашенко посол этой страны в Армении был приглашен в министерство иностранных дел РА. Об этом сообщил во время правительственного часа в Национальном Собрании министр иностранных дел Арарат Мирзоян в ответ на вопрос властного депутата Вагаршака Акопяна.
Депутат также попросил главу МИД дать оценку заявлению президента Беларуси.
Арарат Мирзоян подтвердил приглашение в МИД белорусского посла, с которым было обсуждено заявление Лукашенко. По словам министра, это не первый случай, когда заявление белорусского лидера дает международным партнерам повод для геополитического анализа.
“Мы глубоко убеждены в том, что эти высказывания направлены на обслуживание внутренней политической повестки президента Беларуси и не имеют ничего общего с внешнеполитической повесткой. Да, вчера посол был вызван в министерство, где ему передали нашу убежденность в том, что заявления о друг друге должны быть основаны на взаимном уважении и с учетом взаимных интересов”,- сказал глава МИД.
Мирзоян выразил надежду, что впредь заявления высшего руководства дружественной, по его выражению, Беларуси  будут более партнерскими.
Напомним, что президент Беларуси Александр Лукашенко в интервью Владимиру Соловьеву заявил: “Кому нужна Армения”. После этого властные депутаты армянского парламента выступили с критикой в адрес Лукашенко, а МИД распространил заявление.